Frica, teama, panica

veronica75
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 27, 2014 3:42 pm

Frica, teama, panica

Mesaj de veronica75 »

Buna ziua! Ma confrunt si eu de ceva timp cu atacuri de panica. Viata mea nu a fost una dintre cele mai fericite. Stresul , suferinta, teama au ocupat un loc dominant o buna bucata de timp. Se pare ca toate acestea si-au pus amprenta si au generat in cele din urma in atacuri de panica. Acum nu as avea nici un motiv sa ma stresez, sa ma panichez, dar totusi in momentul in care lucrurile au inceput sa se aranjeze in viata mea au aparut aceste atacuri, . Ceea ce ma ingrijoreaza cel mai mult e faptul ca nu pot conduce masina fara frica si in situatii le cand altii sunt nervosi si claxoneaza, ma panichez si nu mai gandesc rational.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Frica, teama, panica

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna ziua,

Imi pare rau sa aud ca va confruntati cu aceste situatii. Intr-adevar atacurile de panica si anxietatea, mai ales lasate netratate, au tendinta de a incepe sa afecteze mare parte din lucrurile care pana la un punct le faceam fara efort.
Asa cum ati vazut in program, cauza acestora este un mod de a gandi irational si extrem, in care sunt vizate atat senzatiile noastre fizice cat si anumite situatii mai dificile prin care trecem.

Va recomand sa continuati acest program printr-o interventia structurata de psihoterapie. Sedintele zilnice va vor ajuta sa intelegeti mai bine aceste stari si sa invatati sa lucrati cu ele, iar sedintele in Skype veti lucra cu psihoterapeutul asa incat sa puteti invata sa va controlati aceste stari in cel mai mic detaliu si sa le depasiti.
E pacat sa traiti cu ele atunci cand rezultele psihoterapiei cognitiv comportamentala sunt atat de bune.

Nu ezitati sa ma contactati pentru orice intrebare.
O zi frumoasa!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
www.psihosolutii.ro
Scrie răspuns