Anxietate

larisacocu1
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 02, 2014 6:47 pm

Anxietate

Mesaj de larisacocu1 »

Eu am atacuri de panica cind trebuie sa ies in fata clasei si sa spun ceva colegilor acum ca mam mutat intr-o scoala noua imi este greu sa imi fac prieteni deoarece sunt timida si rusinoasa mi se pare ca toti ma vorbesc si ma discuta si de asta nu imi pot spune mereu parerea si am senzatii de furnicaturi in picioare cind merg sau senzatiii de bataii intense ale inimii cind cineva se uita la mine sau eu vin dimineata si trebuie sa ma salut cu cineva mi se inmoaie picioarele cind trebuie sa ma scol si sa dau voie cuiva sa se scoale si sa iasa din banca si senzatii ca toti se uita la mine si ma vorbesc si se rid de mine la fel imi bate inima foarte tere si imi transpira miinile ,simt ca imi est frig si cald in acelasi timp dirdii de frig chiar imi este cald ce sa fac?
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietate

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Larisa, imi pare tare rau sa aud ca te confrunti cu aceste stari - credca iti e tare dificil sa ai aceste senzatii atat de des si te felicit ca ai cautat ajutor. Ce descrii tu sunt stari de anxietate. Aceasta, asa cum ai vazut in program pana la sedinta a 3a, este o stare cauata de modul rigid si irational in care interpretam situatiile cu care ne intalnim.

In primul rand incearca sa folosesti informatiile de pana acum din program, identifica scenaritele si catastrofarile din mintea ta si analizeaza-le. E chiar asa cum iti imaginezi tu? A fost vreodata atat de rau?

Apoi, incearca sa apelezi la un program structurat de psihoterapie. Aceste ganduri se pot schimba treptat, prin dezbatere si contra-argumentare, asa incat profita de acest ajutor. E pacat sa traiesti cu aceste stari de la aceasta varsta!

Noi suntem aici pentru orice nelamurire!
Mult succes!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Www.psihosolutii.ro
Www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns