panica mea

rafaela
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 31, 2014 11:11 am

panica mea

Mesaj de rafaela »

Buna,sa va spun si eu despre panica ce am avuto! Stau in italia de 2ani si am grija de batrani,locuiesc cu mama si prietenul,prima oara mi sa intamplat in iulie cand am avut grija de o femeie in varsta vreo 2saptamani si a decedat,din momentul in care eu am inceput sa merg la ea mi se facea mila si ma simteam rau pt ca nu o puteam ajuta nicicum si ma gandeam la bunicii lasati acasa :? Inainte cu 2zile sa moara baba,ma strans de mana si sa uitat in ochii mei si in momentul acela ma luat ameteala.am iesit afara si m.am intins pe jos in curte la aer rece.se invartea totul cu mine.nu stiam nimic de mine transpiram rece.dupa vreo 20min mi.am revenit treptat dupa care am stat vreo 2zile in pat sa imi revin.a doua oara sa intamplat saptamana trecuta dupa un junghi in spate,mi sa blocat spatele jos si nu puteam sa ma misc.am facut injectii si mi.a trecut durerea dar in gandul meu a fost doar frica sa nu patesc si altceva ma grav,sunt tanara mi.e frica de boala si vreau sa traiesc,mama nu ma incurajeaza.nu prea suntem in relatii bune si cu frica asta am ramas ,ieri am mers la cumparaturi cu prietenul si mi sa facut rau in magazin,se invartea totul cu mine,palpitatii,parca imi venea sa cad jos,nu primeam aer! Am iesit afara la aer si am plecat acasa dar tot afara am stat la aer si am baut multa apa! Tot incerc sa ma controlez,pt mine e greu am trecut prin multe situatii urate si poate toate astea ma pancheaza!ma bucur ca am dat de voi si ca ma pot deschide voua care sunteti la fel ca si mine,sa luptam impreuna sa trecem mai departe in viata :)
Psiholog Andreea Neacsu
Mesaje: 29
Membru din: Lun Oct 13, 2014 3:39 pm

Re: panica mea

Mesaj de Psiholog Andreea Neacsu »

Buna ziua ma bucur ca ati apelat la noi si ca ne dati o sansa sa va dovedim ca noi ne implicam si ne daruim pentru ai ajuta pe cei care au nevoie. Inteleg prin ce treceti stiu cat poate fi de dur un atac de panica, stiu cat poate fi de epuizanta anxietatea. Eu sunt aici pentru dvs si pentru a va oferi o sansa la o viata frumoasa si linistita. O zi placuta va doresc.
Psihoterapeut Andreea Neacsu 0735884105
adrianpricop
Mesaje: 11
Membru din: Lun Sep 01, 2014 4:18 am

Re: panica mea

Mesaj de adrianpricop »

Buna rafaela!
Eu sunt Adrian, si m-am inscris in acest program tot din italia. La fel ca si tine, am avut o perioada de vreo 2 ani in care am esuat mai mult, in care nu prea mi-a mai mers nimic. M-am despartit dupa 9 ani de relatie, am rams cu multe cheltuieli care abia imi permit sa ajung la final de luna, etc. In aceasta perioada miam format foarte multe ganduri si credinte irationale: trebuie neaparat sa reusesc sa fac tot, trebuie neaparat ca toti sa ma placa, etc, dar mi-a si scazut foarte mult autostima, si am inceput sa fiu foarte dur si critic cu mine! Tocmai de aceea am aceeasi "problema" si eu. Ai incredere ca poti trece peste asta. Nu este nimic serios, sau de nerezolvat. Si nu mai incerca sa controlezi acele stari pentru ca nu ai cum. Te lupti cu tine insuti si asta este o lupta foarte grea, mai ales cand nu stii ce ai de facut. Urmeaza programul acesta si in timp vei vedea rezultate. Nu miracole de la o zi la alta, dar rezultatele acelea vor veni. Cand incepi sa te simti rau, incearca mai bine sa observi, sa vezi cum reactioneaza organismul tau si mai ales sa vezi care sunt gandurile tale in acele momente. Vei vedea ca te gandesti numai la prostii probabil si situatii catastrofale, cand defapt este o stare care va trece foarte repede si care nu iti poate face nimic. Stiu cum este si te inteleg perfect, este greu, uneori chiar foarte greu, dar nu imposibil. Nu este nevoie sa iesi sa iei aer cand simti ca te sufoci, este doar o senzatie. Uita-te la ceilalti, daca ei respira si au destul aer acolo, ai si tu ...
Curaj si sa auzim de bine de la tine!
Scrie răspuns