Atac de panica, anxietate, depresie

iulia8
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 30, 2014 12:15 pm

Atac de panica, anxietate, depresie

Mesaj de iulia8 »

Buna ziua,
Eu tocmai am incheiat o luna de terapie in programul acesta si vreau sa va impartasesc starile de dinainte de program si starea de acum.
Am ajuns pe acest site in navigarea mea de a-mi gasi leac la starile pe care le aveam. Acum 2 ani, pe fond de oboseala, am dezvoltat o stare continua de frica , "frica de a nu face pe mine". pe fondul intamplarilor neplacute din copilaria mea, am fost diagnosticata cu "episod depresiv major", bineinteles cu tratament medicamentos. Pe parcursul tratamentului bineinteles ca m-am simtit mai bine pentru ca pastilele tratau starile fizice, dar nu si cauza. Am urmat si un tratament psihoterapeutic care mi-a rezolvat o parte din probleme, dar dupa terminarea tratamentului medicamentos starile au revenit. Ma intorc la psihoterapie dornica sa "termin o data cu ele" si am primit raspunsul : "trebuie sa traiesti cu ele", si uite asa am picat intr-o depresie in care am renuntat la 2 job-uri , nu-mi gaseam locul, ma simteam inutila dar totusi nu acceptam sa las starile de panica si anxietate sa ma doboare . Ma abitionam sa ies din casa si sa imi spun ca totul va fi bine, dar oricat de mult incercam sa ma imbarbatez pe drum, faceam cate un atac de panica ( la inceput nu stiam ce sunt, stiam ca trebuia sa ma duc la toaleta chiar daca fusesem cu 2 min inainte, dacanu aveam unde sa ma duc mi se facea rau, palpitatii, ameteli, ma simteam parca eram pe alta planeta sau ca mergea altcineva pe strada in locul meu si eu eram undeva departe, dureri de cap).Nu reuseam nici sa merg cu masina 5km ca se instalau aceste stari. Ma chinuiam singura cu gandurile mele . Asa a inceput calatoria mea spre vindecare : am navigat pe internet, am gasit site-ul si multumita programului si Doamnei Irina Paraschiv am invatat din nou sa zambesc . Daca as spune ca totul este roz si ca sunt 100% vindecata as minti, dar cel putin acum sunt muuuult mai rare si stiu cum sa le gestionez. NU mai intervine panica si anxietatea este la un nivel mult mai scazut, la un nivel la care ma pot concentra pe alte lucruri, pot zambi, ma pot bucura de lucrurile din jurul meu . Si sunt sigura ca voi ajunge intr-o zi in care nu vor mai aparea pe acest fond. sunt sigura ca voi avea reactii normale fara sa le catastrofez. :D
Multumesc Irina si multumesc tuturor psihoterapeutilor care au initiat acest program.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Draga Iulia,

Ma bucur tare mult ca ti-ai facut timp sa iti impartasesti experienta pe Forum. E foarte importanta pentru cei care sunt de-abia la inceputul drumului si nu stiu cum ii poate ajuta psihoterapia si acest program.
Eu iti multumesc ca ai avut incredere in mine si ca ai urmat indicatiile pentru ca acum sa culegi roadele. In continuare facand ce am exersat impreuna sunt convinsa ca vei reusi sa iti atingi obiectivele si sa te bucuri din ce in ce mai mult de viata.

Mult succes si nu ezita sa ne tii la curent cu progresele tale si in continuare.
O zi frumoasa!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns