Xanax, atac de panica

Alidana
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 09, 2012 8:22 am

Xanax, atac de panica

Mesaj de Alidana »

Buna ziua, v as ruga pe dvs, cei care faceti atacuri de panica, ce parere aveti de xanax de 0,5 sau mai bine zis, in paralel cu psihoterapia luati totusi si medicatie?Trebuie neaparat mers la un psihiatru?Eu pana azi n am luat medicatie, azi totusi am luat o jumatate de xanax de 0,5 , am avut stari de anxietate si atac de panica, cred ca pe fondul unor suparari de aseara, in familie.Am fost surprinsa de asta, pt ca pana azi chiar erau destul de rare aceste stari, nu stiu psihic ce mi s a intamplat, va rog sa ma ajutati cu sfat.
In ceea ce priveste medicatia, ce ati auzit, sau cum e de fapt xanaxul?Sunt mai bune alte medicamente pt asa ceva?Mi e foarte teama ce ma voi face, pt ca eu conduc foarte mult, lucrez la firma privata in vanzari...
Astept un sfat, orice, de la cei care simt ce simt si eu.....
florian
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 16, 2011 9:22 am

Re: Xanax, atac de panica

Mesaj de florian »

buna ziua,
am sa fiu in acest prim mesaj, foarte succint. si eu amexperimentat anxietate si atacuri de panica. este drept avand un alt substrat. totusi xanax 0.5, o jumatate, o singura data este bine. o incercare reusita. important este sa nu te mai gandesti ca exista xanax. exista doar gandurile tale pe care trebuie sa le corectezi. se poate. este necsar sa ai incredere in fortele proprii. in familie te mai superi, mai discuti, exista confruntari de opinii dar in final in familie se suporta unii pe altii. in concluzie 1/2 xanax 0.5 este doar un exercitiu. sa nu devina obicei. adica cand ai SENZATII de anxietate (pentru ca totul se rezuma la interpretarea personala a unor senzatii) sa nu te arunci pe pastile. iesi afara din casa, plimbate, mergi intr-un complex comercial, intre oameni. socializeaza. asta este primul ajutor. bafta.
Alidana
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 09, 2012 8:22 am

Re: Xanax, atac de panica

Mesaj de Alidana »

buna ziua, va multumesc mult pt sfaturi, sper sa rezolv problema asta, stari de anxietate am avut de ceva timp. dar nu asa de mari si dese, astea s au intensificat acum 2 luni, dupa moartea bunicului meu.am crezut ca am trecut cu bine peste asta, m am comportat ok, am fost tare, dar nu stiu de ce acum am aceste stari de anxietate, negandidu-ma concret la ceva legat de bunicul meu.in sfarsit, considerati deci ca ar fii bine sa nu ma gandesc la xanax?am fost la psihiatru, mi a zis sa nu iau medicatie decat terapie cognitiv-comportamentala,sa dea dzeu sa mi revin mai repede.inca o data multumesc mult pt mesaj.
Psiholog Adina Demian
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Xanax, atac de panica

Mesaj de Psiholog Adina Demian »

Buna ziua,

in primul rand, pentru a gestiona starea de anxietate si panica nu este nevoie neaparat de medicatie psihiatrica, decat in cazul in care persoana in cauza nu se poate concentra aproape deloc pe explicatiile din terapie si pe sarcinile care sunt necesare sa fie efectueze in timpul sedintelor de psihoterapie si intre sedinte(asta in cazul in care mergi la cabinet ptr sedinte).

Pentru a scapa de atacurile de panica este uneori suficient sa stii in orice moment care sunt simptomele fricii si carui mecanism fiziologic se datoreaza ele. Pentru a gestiona anxietatea este nevoie de mai multa munca cu gandurile irationale, (ex.catastrofarea, citirea viitorului sau a gandurilor celorlalti, generalizarea, trebuie absolutist, etc). Tehnica ABc este foarte eficienta in munca cu si pe aceste ganduri irationale, cata vreme este efectuata corect.

Dnul Florian, a oferit recomandarile adecvate :) .

Mult succes tuturor!

Va urez cu multa caldura sa aveti o zi minunata!
korina
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:07 am
Localitate: Grecia

Re: Xanax, atac de panica

Mesaj de korina »

:o MA MIR CA NU TI-AU RECOMANDAT PASTILE.. CA IN GENERAL PSIHIATRI ASTA FAC PRIMUL LUCRU NICI MACAR NU ITI ASCULTA POVESTEA PANA LA CAPAT SI ZIC IA UN TIMP PASTILE...MAI BINE CA DACA TE OBISUESTI CU ELE ESTE GREU SA SCAPI... :)
Scrie răspuns