Atac de panica si anxietate

AMALIA77
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 08, 2014 8:08 pm

Atac de panica si anxietate

Mesaj de AMALIA77 »

M-am hotarat sa scriu si eu despre experienta mea in ideea ca ar putea fi folositoare unor persoane care se confrunta cu stari de anxietate, panica si nu au acces la un psihoterapeut. Am facut primul meu atac de panica anul trecut in martie,in urma unor probleme familiale. La sfatul medicului de familie am luat legatura cu un psiholog, deoarece am inteles ca aceste stari nu se vindeca doar cu medicamente. Deoarece eu traiesc de 10 ani inafara Romaniei, nu mi-a fost usor sa gasesc pe cineva mai ales ca doaream sa vorbesc in limba romana ca sa ma simt in largul meu. Am gasit pe cineva si am inceput terapia. Dupa o luna m-am simtit mult mai bine, am crezut ca sunt vindecata.
In septembrie, am schimbat locul de munca, iar intr-o zi am facut un nou atac de panica, ca urmare a presiunii de la noul loc de munca. Simteam ca ametesc, nu pot sa respir, imi pierd controlul, imi era frica ca am sa innebunesc. M-am speriat foarte tare si l-am sunat pe sotul meu sa vina dupa mine la munca. O perioada imi era frica si sa ies singura in oras, mai ales cand era aglomeratie, aveam aceleasi stari de anxietate. Intr-o seara, am intrat pe Google si am dat de acest program care mi s-a parut interesant la felul in care era structurat si mai ales ca nu trebuia sa ma deplasez la cabinet.
Am inceput sa fac in fiecare zi cate o lectie online si odata pe saptamana sau la 2 saptamani, aveam sedinta pe Skype cu terapeutul. Multumita acestui program am inceput sa inteleg cauzele atacului de panica si a starilor de anxietate si ce trebuie sa fac ca sa nu mai am aceste stari. Am inceput sa ma simt bine dupa cateva saptamani, iar acum dupa ce am terminat terapia pot sa spun ca ma simt foarte bine.
Pentru mine important nu este doar ca am scapat de aceste stari de anxietate si panica, ci ca datorita acestui program am invatat ca pe viitor, in cazul in care am sa ma confrunt cu stari de anxietate sau panica, stiu cum sa le combat, sa alung gandurile irationale care stau la baza acestor stari si sa le transform in ganduri rationale.
Multumesc din nou Gabi Dinu! Multumesc Gandeste Sanatos!
Scrie răspuns