Atac de panica

vlad25
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 06, 2015 4:55 pm

Atac de panica

Mesaj de vlad25 »

Numele meu este Vlad, am 25 de ani si locuiesc in Germanaia. Anul trecut in decembrie, adica acum 2 luni am consumat mai multe droguri si am avut un atac foarte mare de panica in care am crezut ca o sa mor.. Dupa evenimentul acesta am devenit o persoana foarte speriata si faceam din orice un pericol, ca-mi era frig sau cald ma gândeam ca o sa mi se intample ceva, nu mai puteam sa beau si sa mananc nimic si ma gândeam ca am probleme cu inima si am sa mor. (asta datorita faptului ca imi batea foarte tare) M-am dus la spital, am facut un control la inima si mi-au zis ca inima mea e perfect sanatoasa.. Atunci chiar nu-mi explicam de ce ma sufocam, de ce imi batea inima tare si de ce aveam niste stari in care credeam ca nu mai apuc ziua de maine... Am gasit acest site pe internet, am urmat un program de psihioterapie cu pshiologul Irina Paraschiv in care ma ajutat sa inteleg ce se intampla cu mine, cum pot sa scap de aceste stari ne-placute si sa ma pot bucura in continuare de viata.
Gandeste sanatos!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Atac de panica

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Vlad, ma bucur mult ca ai scris pe forum despre experienta ta neplacuta cu starile de panica. Eu te felicit ca ai apelat atat de repede dupa ce ai inceput sa nu te simti bine si iata ca acum reusesti sa contientizezi senzatiile pe care le ai, sa le intelegi si sa le explici foarte rational.

Felicitari si sper sa auzim de bine in continuare!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Raluca Ioana
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 18, 2015 7:13 pm

Re: Atac de panica

Mesaj de Raluca Ioana »

Buna ziua!

Povestea mea despre anxietate si atacuri de panica a inceput in anul 2008 cand nu stiam mare lucru despre ele si nici informatii prea multe nu gaseam pe internet. Medicul de familie mi-a recomandat tratament homeopat si naturopat, dar nu m-au ajutat, asa ca mi-a dat trimitere la psihiatru si am luat tratament alopat aproape un an. M-am simtit bine in timpul tratamentului si o perioada scurta si dupa tratament a fost ok. Cand au reaparut starile am mers la psihoterapeut. 10 sedinte in 10 saptamani, nu mi-a explicat starile sau de unde vin, cum le controlez si ce trebuie sa fac pe viitor ca sa le diminuez in intensitate. Faceam sedinte de relaxare si cam atat. M-a ajutat, dar dupa o perioada starile au revenit insa niciodata atat de puternice ca la inceput. Le-am controlat pana la inceputul toamnei apoi nu am mai reusit atat de bine si am simtit ca am nevoie de ajutor specializat. Am cautat pe internet si am gasit platforma "Gandeste sanatos", am amanat inceperea sedintelor pana la inceputul anului cand chiar am avut o noapte in care m-am trezit foarte des din cauza atacurilor de panica. Nu se mai intamplase asta din 2008 asa ca a doua zi m-am inscris in program, am facut cele trei sedinte gratuite apoi Irina Paraschiv a luat legatura telefonic cu mine. Am continuat programul fara sa fiu sceptica ca nu vom reusi. Inaintea primei sedinte eram atat de panicata incat credeam ca nu voi reusi nici macar sa deschid gura, dar a fost totul bine. Am inteles ce anume produce atacul de panica, de unde vin starile, ce anume le amplifica si cel mai important, cum trebuie sa gandesc ca sa ies din cercul vicios al atacurilor. Am facut ABC-uri ca sa inteleg cum trebuie sa expui problema, am citit instructiunile de cate ori am avut timp. Uneori am citit de trei-patru ori, altadata doar o data, dar in fiecare dimineata si seara inainte de culcare imi repetam despre atacurile de panica, despre anxietate, catastrofare, scenarita, gandirea rationala si cea irationala si a functionat. Joi am avut ultima sedinta on-line cu Irina si ieri am fost cu sotul si copilul la cumparaturi fara nicio frica. Sa va mai spun ca si marti si joi am fost sa mi se recolteze sange pentru analize fara sa-mi fie frica? Si ca inainte de a incepe terapia tremuram din toate incheieturile daca trebuia sa merg la medicul de familie pentru un consult de rutina? Daca trebuia sa merg la cumparaturi ma vaitam jumatate de ora inainte sa plecam de acasa ca mi-e frica sa merg ca sa nu mi se faca rau, ca-mi tremura tot corpul si ca imi bate inima cu putere, iar acum plec de acasa fara aceste stari sau cu ele la intensitate mica. Mi-a placut mult sa lucrez cu Irina si stiu ca impreuna am facut treaba buna. Stiu ca vor urma si regresii, dar, momentan, nu-mi este teama de ele. Sper sa reusesc sa trec peste toate obstacolele si de acum inainte. Voi reveni cu drag pe site si acum stiu ca daca mai am nevoie de ajutor in a-mi depasii temerile il voi gasi aici. Irina, iti multumesc ca m-ai ajutat sa redevin ceea ce eram in trecut, o persoana fara prea multe frici si tot datorita tie acum sunt o mama mai calma si mai vesela. Multumesc!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Atac de panica

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Raluca Ioana, iti multumesc ca ti-ai facut timp sa scrii pe forum experienta ta atat de neplacuta cu anxietatea. Imi dau seama ca ti-a fost greu si te felicit pentru ca nu te-ai oprit si ai cautat acea metoda care sa te ajute sa iti controlezi starile.
Ma bucur ca ai mentionat faptul ca e important sa urmezi instructiunile si indicatiile psihoterapeutului asa incat sa poti lucra cu aceste ganduri rigide cat mai des si constant.

Intr-adevar, chiar daca vor urma anumite momente de recadere, adu-ti aminte ce am lucrat si nu imi fac griji ca nu vei reusi sa le depasesti la fel de bine.
Mult succes si sper ca vestile sa fie bune in continuare.

O zi frumoasa!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
rebegea alina
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mar 15, 2015 3:51 am

Re: Atac de panica

Mesaj de rebegea alina »

buna sunt alina am 18 ani, acum 2 luni in urma am facut o intrerupere de sarcina iar dupa aceasta la o aptamana distanta am avut un atac de panica. aveam o frica foarte mare si senzatia de moarte, inima imi batea foarte tare si speriata m-am dus impreuna cu, concubinul meu la spitalul de urgente acolo mi-a facut un ekg care a esit bine si doamna doctor mi-a spus ca este doar un atac de panica mi-a dat un calmant si miam revenit.apoi peste vrio saptamana aceliasi simtome am putut sa ma calmez si mi-am revenit dar acum sunt de 2 zile incontinu frica si nod in gat si aerul parca nu imi mai ajunge nustiu ce sa fac sa scap de senzatia de frica din cauza asta nu pot dormi ma gandesc mereu la tot felul de tampenii si nustiu cum sa fac sa imi abat gandul spre altceva. multumesc
Psiholog Andreea Neacsu
Mesaje: 29
Membru din: Lun Oct 13, 2014 3:39 pm

Re: Atac de panica

Mesaj de Psiholog Andreea Neacsu »

Draga Alina imi pare rau sa aud ca ai trecut prin aceasta situatie imi dau seama ca iti este greu si ma bucur ca ai apelat la ajutorul nostru. Asa cum ai vazut din sedintele noastre online starile cu care tu te confrunti sunt stari de anxietate.Mi-ar face placere sa putem discuta putin la tel despre cum te poate ajuta psihoterapia sa iti poti intelege si controla mai bine starile. O zi placuta iti doresc.
Scrie răspuns