Stari de anxietate si de panica

alexandra1902
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 03, 2012 3:40 pm

Stari de anxietate si de panica

Mesaj de alexandra1902 »

Buna! Numele meu este Alexandra, am 19 ani, sunt studenta in anul 1 si lucrez part-time intr o firma ca agent servicii cu clientii.
Starile pe care le am in momentul de fata au inceput acum aproximativ 3 luni.
Cum a inceput totu? Intr o seara, in timp ce faceam baie am avut un atac de panica. Am avut senzatia ca nu mai imi bate inima, ca nu mai pot respira am iesit repede din cada, am devenit foarte speriata si agitata, ma gandeam ca o sa lesin si ca o sa mor. Starea de panica a durat aproximativ 30 de minute. Dupa ce mi am revenit singurul lucru pe care mi l doream era sa ajung cat mai repede la doctor, astfel ca in ziua urmatoare am fost si mi am facut analizele la sange care au iesit foarte bine, cu exceptia glicemiei care a iesit putin mica.Este adevarat ca pentru moment m am calmat, am inceput sa mananc mai mult si mai sanatos, datorita faptului ca doctorul imi spusese ca am avut acea stare din cauza faptului ca nu am o alimentatie suficienta si sanatoasa.
Dupa patru zile starile au aparut. Intr o dupa masa am dormit doua ore in jur de ora 15, iar cand m am trezit aveam o stare de depresie puternica, simteam o agitatie interioara, o stare puternica de tristete desigur fara sa am vreun motiv anume. Simteam ca nimic nu mai are sens, ca tot ce ma inconjuara este urat, trist. In acea seara am iesit cu niste prieteni, si vreau sa spun ca starile s au agravat. Am inceput sa simt o frica puternica, simteam transpiratii si in acelasi timp frisoane, intepaturi in partea stanga.DIn acel moment mi a fost frica sa mai ies undeva, mai ales neinsotita.
Au urmat alte analize, la tiroida(cortizolul a iesit putin peste limita), la inima dar toate ieseau bine. Am facut chiar si sedinte de acupunctura dar fara rezultat.
Totul s a agravat intr o noapte cand am simti ca inima imi bate foarte repede si neregulat. De atunci ma gandesc in permanenta ca am o problema la inima.
Asa am inceput sa ma documentez pe internet despre bolile inimii si despre aritmii, astfel ca simptomele s au agravat. Am inceput sa simt uneori ca raman fara aer, senzatia de nod in gat,amorteli , furnicaturi, intepaturi in partea stanga, ameteli aproape tot timpul, tulburari de vedere.
Am luat timp de o luna medicamente cum ar fi: Vagostabil, Magnerot, Calmogen, Omacor , si alte Vitamine. Aceste medicamente le am luat pana in momentul in care m am internat, la externare nerecomandandu mi sa ma iau niciun medicament.
Find internata timp de doua zile intr un spital de inima am fost diagnosticata cu extrasistole ventriculare polimorfe, dar doctorii nu au putut stabili daca simptomele sunt de la aceasta anomalie, astfel ca la externare nu mi au prescris niciun medicament. Mi au recomandat insa renuntarea la cofeina, la tutun, efedrina si alte stimulente ale inimii. Voi merge din nou la un control peste o luna. Problema este ca mereu cand mi se face rau ma gandesc ca este de la inima, citesc pe internet diferite lucruri despre afectiuni cadiace care ma sperie si mai mult.
Cel mai mult ma deranjeaza faptul ca de acum 3 luni de cand au aparut starile nu am mai dus o viata normala. Peste tot unde merg am stari de rau, desigur ca sunt momente cand ele dispar, de ex atunci cand sunt foarte concentrata asupra unui lucru, sau cand sunt intr un loc cu mai multe persoana, unde purtam o discutie, si atunci pur si simplu dispar acele ganduri.
Am apelat la acest site, deoarece consider ca in momentul de fata este ultimul mod prin care imi pot reveni cel putin pana luna viitoare cand voi merge din nou la un control cardiologig unde voi afla daca mai am acele aritmii,cu toate ca eu inca le simt. Sunt constienta ca sufar de o tulburare anxioasa, si trebuie sa lupt impotriva ei, doar ca in momentele acelea ,de panica, mi este foarte greu ,cateodata nu reusec sub nicio forma sa mi revin.
Din moment ce doctorii cardiologi mi au spus ca nu observa nicio legatura intre aritmii si simptomatologia pe care o am, as vrea sa stiu daca este posibil ca starile de anxietate, de panica , de depresie, sa creeze aceste extrasistole ventriculare, asa cum creeaza tahicardiile. M ar linisti foarte mult sa am acest raspuns.
Cu toate ca am scris foarte mult, am incercat sa descriu cat mai pe scurt situatia mea, deoarece ar fi mult mai multe de zis. Chiar daca nu veti citi ce am scris din cauza faptului ca am scris foarte mult, ma simt mult mai bine acum dupa ce am scris aceste lucruri, simt ca m am descarcat, ma simt mai linistita.
As vrea totusi sa primesc un rapuns in legatura cu extrasistolele. Asa cum din cauza fricii si anxietatii pot aparea tahicardiile , as vrea sa stiu daca este posibil sa apara si aceste aritmii cum sunt extrasistolele ventriculare. Va multumesc!
korina
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:07 am
Localitate: Grecia

Re: Stari de anxietate si de panica

Mesaj de korina »

Buna....sfatul meu este sa nu mai citesti pe internet nimic pentru ca ati dauneaza foarte mult.....fiecare are simtome diferite, si cu cat citesti mai mult cu atat te simti mai rau :( ai incerede in aceest site si o sa vezi ce bine o sa te simti in scurt timp..... :D
auclau
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 29, 2012 10:25 am

Re: Stari de anxietate si de panica

Mesaj de auclau »

Perfect de acord cu Korina! Eu mi-am amplificat starile, cititnd pe diferite forumuri pareri neavizate! VAaaaiii, oameni care traiesc de nu stiu cati ani cu asta si ca n-au scapat... etc! Intram intr-un cerc din care nu mai puteam iesi! Simtean ca am ce au toti!!! Si ca nu voi mai scapa niciodata (din ceea ce citeam pe net) NU MAI CITITI aiurea! Suntem diferiti! reactionam diferit! Nu inseamna ca avem ce are X sau Y!!!!
salluu
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mai 20, 2012 8:30 pm

Re: Stari de anxietate si de panica

Mesaj de salluu »

cu siguranta iti vei ameliora situatia daca nu vei scapa de ele urmand indrumarile psihoterapeutilor ,esti pe maini bune :) in scurt timp o sa te convingi de asta
Scrie răspuns