e cineva complet vindecat dupa acest program?

anonim52
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 22, 2014 3:59 pm

e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de anonim52 »

Sunt curios daca e cineva complet vindecat ca urmare a acestei terapii!?
anonim52
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 22, 2014 3:59 pm

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de anonim52 »

Chiar nimeni? Ciudat! Atatea laude.... pentru ce?
Mai astept! :?
vlad25
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 06, 2015 4:55 pm

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de vlad25 »

eu sunt complet vindecat :)
vlad25
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 06, 2015 4:55 pm

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de vlad25 »

in ultimile 3 saptamani nu am mai avut nici o panica, nici o senzatie negativa si a inceput sa-mi scada amplificarea anumitor senzatii care imi mai faceau mici probleme.. aveam impresia ca nu mai puteam fac efor, sa beau alcol, tigari, cafea si vad ca acum si vad ca acum e mult mai bine :) ma gândeam, chiar nu mai pot sa fac chestiile astea? nu cred ca era cea mai buna metoda de gandire dar dupa ce faci mai multe sedinte incepi sa nu le mai dai asa multa importanta la aceste senzatii considerând ca e normal sa le ai, in functie de ceea ce faci, de ceea ce gandesti si apoi usor-usor totul revine la normal si te poti simti din nou bine :)
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga anonim52,

Ma bucur ca ai pus aceasta intrebare pe forum!

Ma gandeam sa pun mai jos linkurile catorva declaratii ale persoanelor care au scris ca s-au vindecat, in cazul in care inca n-ai reusit sa citesti mare parte din forum. Insa imi dau seama ca le-ai citit, din moment ce spui ca sunt atatea laude la adresa programului nostru.

Internetul este plin de comentarii si declaratii ale oamenilor care au anxietate si panica si care spun ca nu s-au vindecat sau, mai grav, ca anxietatea nu se poate vindeca. Cauza pentru care unii oameni nu s-au vindecat este faptul ca n-au urmat protocolul de vindecare al anxietatii dintr-o terapie fundamentata stiintific, asa cum este psihoterapia cognitiv-comportamentala si cum explicam in detaliu in primele 3 sedinte-lectii gratuite de pe http://www.gandestesanatos.ro. Totodata, unele persoane au nevoie si de medicatie, prescrisa de catre un psihiatru care isi face meseria cu profesionalism.

Mai este un lucru foarte important pe care multi oameni nu il stiu. Anume ca o persoana, dupa ce s-a vindecat de anxietate, chiar daca a scris in multe locuri pe internet ca se simte tot mai rau si nu da nimic roade, nu va mai intra pe acele site-uri sa scrie ca s-a vindecat. Pur si simplu nu mai vrea sa-si aduca aminte de cat de rau i-a fost si ignora toate site-urile si forum-urile despre aceste subiecte.

Noi ii incurajam pe clientii nostri sa scrie pe forum inca dinainte de vindecare, deoarece dupa ce se vindeca si am incheiat terapia, din experienta proprie, nu mai au tragere de inima sa scrie. Si ii inteleg :(

Draga anonim52, te incurajez sa trimiti mesaje publice sau private( daca mesajul este privat vor primi un mail ca au primit mesaj. Daca mesajul este public atunci nu-l vor vedea decat daca vor mai intra pe acest forum candva) catre toti cei de pe acest forum care au scris ca s-au vindecat si cred ca cei mai multi dintre ei iti vor raspunde si te vor si ajuta cu idei si sugestii.

Iti doresc succes si astept cu nerabdare povestea ta despre propria vindecare!
Psiholog Gabriel Dinu
Psiholog Gabriel Dinu
victorita
Mesaje: 16
Membru din: Mar Aug 05, 2014 11:11 am

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de victorita »

Buna anonim 52! Da, eu sunt una din persoanele care se considera vindecata. Probabil ca sunteti la inceputul terapiei de aceea stiu si va inteleg neincrederea. Asa am fost si eu la inceput destul de sceptica, fara prea multe sperante, imi spuneam cum sa ma vindec eu dupa 16,17 ani de anxietate, atacuri de panica, agorafobie, depresie? Cum sa stie un psiholog ce simt eu in acele momente de panica? Imi amintesc de prima sedinta de terapie unde in afara zambetului cald si buna dispozitie a psihologului meu Irina Paraschiv nu credeam nimic din ce imi spunea (catastrofare, scenarita, citirea viitorului). Venind acasa ,am inceput sa citesc lectiile primite, sa lucrez ABC-uri si pe parcurs am inteles ce tot imi spunea Irina in prima sedinta. Primul pas spre vindecare, daca pot spune asa, este acela de a te accepta asa cum esti. Citind cartea "Ghid pentru o viata rationala" mi-a ramas in minte ceva foarte interesant si anume:
" Nu exista nimic bun sau rau, doar modul in care gandim face ca lucrurile sa fie asa". Daca ati inceput terapia o sa vedeti ca nu pierdeti nimic din contra veti avea un castig enorm si anume recistigarea si mentinerea unui echilibru psihic si emotional. Mult noroc in terapie si sa auzim de bine! Multumesc Irina! Toate bune!
anonim52
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 22, 2014 3:59 pm

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de anonim52 »

Am intrebat acest lucru pentru ca intradevar sunt la inceputul acestei terapii,dar
dupa 7 ani de alte tipuri de psihoterapie si 18 ani de depresie anxioasa.
Ma bucur pentru toti cei care s-au vindecat si doresc celorlalti multa sanatate!
claudia 13
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 15, 2015 4:32 pm

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de claudia 13 »

Buna tuturor.Ma bucur ca ai ales acest fel de terapie ,am fost si eu sceptica la inceput,e firesc sa astepti rezulatate immediate dar din pacate totul se face cu rabdare. Ca si tine si eu am urmat inainte 4 terapii face of cu psihologi ,insa fara rezultate remarcabile ,iar idea de aface terapie online am auzit-o de curand de la o cunostinta si mi-am zis sa incerc.Diferenta face ca in acest caz primesti materiale care te ajuta sa te regasesti in multe din situatii si sa gasesti cauza acestor manifestari deloc agreabile si de acceptat .Apoi tot din materialele primate sti ce ai putea face ca sa-ti redobandesti echilibrul iar platforma cu sedintele si psihologul care te ajuta ,in cazul meu Roxana Petrus,te indruma explicandu-ti ce ai de facut ptr a reveni treptat.Mi s-a explicat de ce dureaza atat de mult sau mai putin ,depinde de caz,ca starile sa scada in intensitate , cum acceptam si disputam gandurile declansatoare responsabile de stari anxioase .Pot cere explicatii atunci cand nu stiu ce cale sa aleg,ajutor in exercitiile ABC si cum sa-ti fabrici pastilutele correct. E nevoie de multe exercitii ,perseverenta,expunerile care sunt o piatra de incercare ptr noi,dar atat de edificatoare si pot spune ca dupa o luna de sedinte mi-am doborat multe frici,absurde multe dintre ele si reusesc sa ma bucur de reusita pe z ice trece.In terapiille care le –am facut in cabinet dupa 15 minute uitam ce mi se spunea,nu am primit materiale si nu era disponibil terapeutul la orice ora sa te indrume. “Amintiţi-vă întotdeauna, că sunteţi muritori; că omenii au anumite limite; că ei nu îşi înving în întregime fricile şi anxietăţile nejustificate; şi că viaţa este o luptă continuă împotriva îngrijorărilor iraţionale. Dar, dacă purtaţi această bătălie, cu inteligenţă şi perseverenţă, puteţi să vă simţiţi aproape întotdeauna liberi, de aproape orice îngrijorare inutilă. Ce altceva v-aţi mai putea dori? “Citat din materialele primate .Tu alegi cat de repede vrei sa ajungi la normalitate printr-o constientizare si incredere in acesti oameni si in ceea ce ei iti ofera ,iar cel mai important lucru e ca tu esti propriul tau terapeut ,la urma urmei.Alegerea ne apartine,” nu are nimic groaznic ce ni se poate intampla, asa cum nu s-a intamplat in trecut si ca puterea lor sta in atentia pe care le-o acordam.”mi-a spus Roxana P.si m-a luminat cat ptr. un an intreg aceste simple cuvinte .Am incredere ca in curand voi fi complet vindecata si aveti incredere dragii mei.Sanatate multa,ganditi sanatos .Multumesc Roxana Petrus.
PS.Ma tratez de anxietate generalizata cu stari de ameteala,agitatie,agorafobie,claustrofobie,atacuri de panica,si alte fobii. Si am reusit ,nu pe deplin dar in maaaare parte sunt pe calea cea buna.Ce am reusit de cand cu terapia aceasta?Cobor partii rosii si negre,in conditiile in care abia coboram albastre inainte de anxietate,merg si 2 km pe jos singura,lucrez efficient la birou si merg chiar cu drag incet incet si ma bucur de perioade tot mai lungi de normalitate.DE CE? Ptr ca pot!!!
Ultima oară modificat Vin Feb 20, 2015 3:16 pm de către claudia 13, modificat 1 dată în total.
claudia 13
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 15, 2015 4:32 pm

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de claudia 13 »

Mi-ar fi placut sa citesc un astfel de post in trecut in momentele in care cautam ajutor pe diferite site-uri si din pacate putini scriu ce i-a ajutat ,dispar fara urma ,lasand in urma trecutul care de fapt le-a fost de mare ajutor in gasirea atator raspunsuri .Reinvatam sa gandim sanatos si sa ne echilibram la nivel psihologic .Acum ca am acceptat anxietatea o iubesc ca mi-a redeschis aripile .
Psiholog Roxana Petrus
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 02, 2013 1:37 pm

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de Psiholog Roxana Petrus »

Buna Claudia,

Ma bucur tare mult sa te vad activa pe forum si iti doresti sa impartasesti din experienta ta cu alti oameni care intra aici.
Imi pare bine ca ai gasit forma de terapie potrivita pentru tine si ca ai reusit sa ajungi la aceste schimbari care iti permit sa te bucuri acum de oamenii si de lucrurile din viata ta si chiar sa incerci experiente noi.

Ai punctat cateva lucruri foarte importante care merita reamintite: in acest demers este nevoie de rabdare, de efort (in a face exercitiile, repetitiile zilnice, a parcurge sedintele si indicatiile psihologului, a te expune situatiilor de care iti este teama) si de multa perseverenta, insa acestea fiind indeplinite, rezultatele vor aparea cu siguranta.

Chiar daca mai ai cateva etape de parcurs, sunt convinsa ca vei face asta cu aceeasi seriozitate si determinare ca si pana acum si ma bucur ca iti pot fi alaturi in acest demers. Te felicit pentru munca depusa pana acum!

Iti doresc o zi frumoasa!
Psihoterapeut Roxana Petrus
Email: roxana.petrus@psihosolutii.ro
Telefon: 0757381077
Scrie răspuns