e cineva complet vindecat dupa acest program?

danaor
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 03, 2012 3:04 pm

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de danaor »

Da ,da si iar da!Incerc sa fiu cat mai scurta si la obiect !Nu am mai intrat de mult pe acest site desi acum trei ani el a fost salvarea mea!Am intrat acum pentru a ajuta pe cineva si eram curioasa sa vad ce s-a mai intamplat intre timp.
Povestea mea e lunga ,si nu prea imi doresc sa imi aduc aminte prin ce am trecut ,asta e un motiv pentru care cei care s-au vindecat nu completeaza la mesaje,desi atunci cand eram la inceput orice mesaj era f important si imi dadea sperante,asa ca te inteleg f bine.
Pe mine primele trei sedinte m-au facut sa realizez ca am o speranta desi f mica,dar exista ...si am sperat.
Am suferit de o anxietate generalizata ,cu dureri in tot corpul,stari de rau insuportabile,fara somn de trei luni de zile...panica ...nu mai zic...
Din primele sedinte la cabinet nu am inteles mare lucru,la un moment dat imi venea sa-l strang pe Gabi de gat!bine glumesc.... :D Dar acesta terapie era singura mea salvare dupa ce fusesem la psihiatrii si imi daduse o tona de medicamente...asa ca am crezut si am mers mai departe si am respectat tot ce mi s-a zis,plus cele 2 ore zilnic de plimbare,l-am innebunit pe sotul meu,pentru ca la sala nu puteam merge eram epuizata.
Rezultatele au inceput sa apara dupa 3 sapt de terapie de 2 ori pe saptamana,am dormit 6 ore !!!!!!!!!!!!!!nu mai dormisem asa de trei luni,pt mine nopatea era un calvar,toata lumea dormea iar eu mergeam prin casa si eram un zombii...imi vine sa plang tare dureros a fost!!!!!!!!!Pt mine asta a fost un miracol,sa dorm cu ajutorul terapiei fara sa iau niciun somnifer!!!
Am crezut f mult in Gabi si m-a ajutat f mult.La mine problema a fost mai complicata si a fost nevoie si de tratament medicamentos,la nivelul creierului deja erau modificari chimice si orice as fi facut prin terapie ,vindecarea mea ar fi fost mult intarziata.Nu imi pare rau pentru nimic.Am urmat terapia un an desi cunosteam toate secretele de mai de mult,numai ca am avut nevoie sa le inteleg mai bine si asta s-a intamplat cu ajutorul tratamentul.Pur si simplu linistiti si odihniti intelegem f bine ce se intampla cu noi .Doctora cu care colaboreaza Gabi este excelenta!Nu am avut stari de sevraj,nu mi-a fost rau de la medicamente...totul a mers super!si cand te gandesti ca credeam ca un tratament psihiatric da dependeta....
nu este adevarat ,doar exista psihiatrii prosti ,incapabili care nenorocesc vietile oamenilor....
Din experienta mea ai nevoie de foarte multa rabdare si speranta!Sa crezi ,sa crezi f mult ca te vindeci.Eu alta speranta nu mai aveam oricum ,era tot ceea ce imi doream.Stiu ca e greu la inceput dar nu ai de ales.Incet ca melcul o sa ai rezultate Orice rezultat cat de mic e un pas inainte.O greseala pe care eu o facusem era timpul de vindecare .Tot timpul intrebam si eu in cat timp ma vindec?Eram obsedata de intrebarea asta..trepata am realizat ca fiecare are timpul lui asa ca dupa ce accepti si chestia asta lucrurile vor merge si mai bine.
Azi la trei ani mai am stari de anxietate, cine zice ca nu are sa nu il crezi!Toata lumea are ,dar sunt minore si insesizabile,pentru ca nu le mai bag in seama ,vin si pleaca si stiu ca e un lucru normal in stresul din ziua de azi!
Diferenta intre mine si un om obisnuit,sa zicem,(cel care nu stie ce este anxietatea) e ca el nu stie ca starea respectiva e anxietate .Dar asta nu ma sperie,poate va afla poate nu ,el crede ca este doar putin mai agitat,asa ca nu ii doresc sa afle deoarece daca si le dezvolta va afla ce insemna cu adevart niste stari de anxietate !

Multa bafta tuturor si mergeti mai departe cu multa incredere!
Recomand din tot sufletul acest program si pe d-nul Gabriel Dinu
nicolaep2015@yahoo.com
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iul 26, 2015 6:30 pm

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de nicolaep2015@yahoo.com »

Salut da se poate scapa de anxietate si atacuri de panica urmand sfatul unui medic psiholog si de ce nu un medic psihiatru .Eu asa am pocedat acum 2 luni iau si medicatie e adevarat pastile de intensitate mica urmez sedinte de psihoterapie cu doamna Mihaela Iote si fac sport in fiecare zi cam 1si 30 minute pe zi uneori chiar mai mult.intradevar primele zile sport sunt mai grele iar cu fiecare zi care faci sport te vei simtii din ce in ce msi bn.Eu asa am procedat de acum 2 luni iar de la primele sedinte de psihoterapie mai simtit mai bn iar dupa adaugand medicatia si sportul toate in paralel va spun sincer ca ma simt excelent nu am mai avut stari de anxietate,atacuri de panica etc etc.Daca aveti intrebari va pot ajuta cu mare placere deoarece si eu am fost ajutat cand imi pierdusem speranta si credeam ca nimeni si nimic nu ma mai poate ajuta sa scap de aceste stari neplacute si sper sa nu le mai experimentez niciodata si nu uitati cu o credinta mare si ambitie ca puteti sa treceti peste aceste stari si gandiri rationale se poate.Va urez succes :)
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna ziua nicolaep2015,
Ma bucur ca ati reusit sa depasiti acea perioada cu atacuri de panica dese, iar acum lucrati cu gandurile dumneavoastră mult mai usor! Este foarte important sa respectati protocolul de vindecare in continuare, astfel incat sa mentineti starea de bine pe termen lung.
Sportul pe care acum il practicati va ajuta la mentinerea echilibrului chimic in corp si este foarte bine ca sunteti perseverent si aveti grija sa faceti miscare fizica zilnic.
Va felicit pentru rezultatele obtinute pana acum si mult succes in continuare!

O zi frumoasa!

Mihaela Iote
Psihoterapeut
0736632545
mihaela.iote@psihosolutii.ro
nicole5
Mesaje: 19
Membru din: Mie Noi 12, 2014 9:29 am

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de nicole5 »

Daaaaaaa! Eu mai intru destul de rar pe aici. Din fericire pentru mine, mi-e bine si am destule preocupari! Sper sa aud de bine la toti cei de pe GS. Multumesc Gabriel Dinu pentru sustinerea pe care am avut-o. Acum si daca imi vine vreun gand irational sau vreo amintire neplacuta, le accept si le decatastrofez rapid.
Multa sanatate tuturor si decatastrofari rapide! :)
esenzza
Mesaje: 4
Membru din: Dum Aug 09, 2015 8:53 am

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de esenzza »

Cand am intrat prima data pe acest site am citit si forumul.Inclusiv acest topic.Si nu credeam...mai nimic.Dupa vreo 7 ani de anxietate si atacuri de panica e greu sa mai crezi ca va rasari soarele si pe strada ta.Mai ales ca urmasem deja destule sedinte de terapie "normala" fara nici un efect,nu stiam ca am nevoie de TCC.Totusi,am zis sa incerc,costul era aproximativ la fel cu ceea ce plateam deja pt sedintele de terapie cu un alt pisholog,nu aveam nimic de pierdut.
Nu sunt vindecata complet,dar sunt abia la sedinta nr 8(azi) ,cu dna psiholog Irina Paraschiv pe care dintr-un motiv necunoscut am ales-o pt sedintele mele si ii multumesc ca m-a preluat desi era foarte ocupata.Ma simt foarte comfortabil cu dansa si e foarte buna in ceea ce face.

Sunt acea persoana cu anxietate extrema care nu putea sa stea singura in casa (era un chin,ma simteam rau continuu,nu mai stiam de capul meu),dar nici sa ies afara nu puteam(agorafobie).Nu ieseam cu saptamanile,nici macar insotita,nici macar pana la magazin.Aveam atacuri de panica zilnic,uneori cateva atacuri pe zi.Senzatia de derealizare era aproape permanenta,am facut analize peste analize cautand boli pe care nu le aveam.Somnul imi era foarte afectat,dormeam ba prea mult,ba prea putin dar intotdeauna somul era de proasta calitate,aveam foarte multe cosmaruri.

Acum dupa numai 7 sedinte stau singura in casa fara a avea stari de anxietate continua si atacuri de panica si ies afara singura.Intr-adevar ies in apropierea casei momentan dar pentru mine este un progres imens sa ies in fiecare zi singura avand in vedere ca nu ieseam cu saptamanile si atunci cand ieseam ma simteam rau.Mai sunt zile in care nu ma simt ok si anxietatea revine dar trece mai repede decat inainte.Foarte rar mai am senzatia de derealizare ,foarte rar amorteli,palpitatii,etc.Ma simt MULT MAI BINE si sunt convinsa ca va fi din ce in ce mai bine.
Nu aveam de gand sa postez in forum insa m -am gandit ca ar putea ajuta pe cineva atat de neincrezator cum eram eu in urma cu 2 luni.

TLDR: TCC ajuta cu siguranta in anxietate,agorafobie si atacuri de panica,ca o comparatie intre cum eram acum 2 luni si cum sunt azi as spune ca sunt pe jumatate vindecata.
Succes si aveti incredere!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Draga Esenzza, ma bucurtare mult ca ai decis sa scrii pe Forum. Ce descrii tu sunt stari tare neplacute si sunt convinsa ca si alte persoane care citesc acum postarea ta se confrunta cu stari asemanatoare.
Eu ma bucur ca ai avut curaj sa apelezi la psihoterapie, te felicit ca urmezi sarcinile si indicatiile si deja vezi imbunatatiri.

Iti urez mult succes si sper sa mai scrii o data la vindecarea completa!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
0744 239 470
http://Www.psihosolutii.ro
http://Www.gandestesanatos.ro
Ultima oară modificat Mar Ian 29, 2019 11:25 am de către Psiholog Irina Paraschiv, modificat 1 dată în total.
Niculcea Monica
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 29, 2015 10:19 am

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de Niculcea Monica »

Bună dimineața,
ma bucur foarte mult sa citesc ca sunt atatea cazuri de vindecare,lucrul acesta imi da speranța, mai ales ca am si eu momente când ma îndoiesc de eficienta programului desi este vizibil ca am făcut progrese în lupta cu atacurile de panica. Sunt însărcinată in 5 luni si jumătate si de la 2 luni mi s au declanșat niste atacuri de panica foarte urate care erau din ce in ce mai intense.Ajunsesem sa dorm 2 ore pe noapte si toata ziua sa am o stare generala de anxietate. Acum pot sa spun ca ziua nu mai am absolut nimic , iar atacurile de panica vin la câteva nopti in rest, dorm fara probleme 7-8 ore.Spun ca ma îndoiesc uneori de program deoarece din fire nu prea am rabdare si.as vrea sa ma vindec mai repede. De câte ori am un atac de panica pe care apropo mi l induc singura uit tot ce am învățat si uite asa fac noapte alba.ca si in noaptea aceasta. O sa încerc sa mă controlez mai mult, sa lucrez mai mult deoarece as vrea tare mult sa ma vindec pana imi nasc fetita.
esenzza
Mesaje: 4
Membru din: Dum Aug 09, 2015 8:53 am

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de esenzza »

Buna tuturor!

Am revenit cu noutati! Ieri am avut ultima sedinta de terapie cu psiholog Irina Paraschiv si ma consider vindecata.Ma simt vindecata.Ma simt excelent.De peste o luna nu am avut nici un simptom ,insa am dorit continuarea terapiei pentru ca nu ma simteam sigura pe mine,insa ultimele sedinte nici macar nu s-au mai axat pe anxietate si panica pt ca nu mai aveam simptome,am lucrat putin la frustrarea mea ultimele dati :D

Cum spuneam,ma simt excelent.Simt ca m-am regasit pe mine,pentru ca in stadiul in care am ajuns la Irina,nu ma mai recunosteam.Multe lucruri s-au schimbat in bine de cand am inceput terapia si pana in prezent.
Nu mai am simptomele despre care am scris mai sus si deci nu mai am anxietate la acel nivel,daca mai am ceva din cand in cand este doar ingrijorare din diferite motive,de data aceasta REALE.Atacurile de panica s-au dus si duse sper sa ramana.Am uitat cand l-am avut pe ultimul,probabil pe la 2 luni de terapie cand oricum se rarisera considerabil.Stiu ca exista recaderi insa Irina are incredere ca le voi gestiona si daca ea are incredere atunci am si eu.Am vazut ca pot ,stiu ca pot!Fac expuneri in continuare si nu le voi evita (poate doar vizitele la soacra haha).Ies afara pt ca pot si pt ca imi face placere.Iar daca trebuie sa stau in casa,nu mai stau cu frica ca mi se va intampla ceva.Am trecut si peste teama de boli(alergii,caderi de calciu si ce alte temeri mai aveam eu).

Terapia a avut influenta si asupra altor lucruri.Somnul imi este linistit,ma odihnesc foarte bine,nivelul de stres a scazut considerabil,nu ma mai agit din orice,am renuntat la fumat ,ceea ce nu as fi crezut vreodata ca as putea ,am pus la cale un plan de slabit,fac miscare fizica din nou,deci...numai lucruri bune.Am inceput sa am mai multa grija de mine ,acum nu ies nici pana la magazin fara sa ma aranjez,ceea ce nu mai faceam inainte din cauza ca ma simteam mereu rau.Ma simt alta persoana.De fapt...ma simt cum eram inainte sa apara anxietatea si atacurile de panica,acum vreo 7 ani.

Terapia in cazul meu a durat 4 luni si jumatate ,o sedinta pe saptamana timp de 3 luni si apoi cate o sedinta la doua saptamani,dar simptomele s-au rarit inca de la inceput si cred ca sunt bine deja de o luna si jumatate insa nu am vrut sa postez pana la final.

Pentru psiholog Irina Paraschiv am doar admiratie,respect si recunostinta.Conteaza enorm sa iti placa psihologul tau,sa te intelegi bine cu el ,sa simti ca poti avea 100% incredere in el si in pregatirea lui profesionala.Iti multumesc din suflet Irina si te voi tine la curent cu starea mea.Te voi deranja cu cate un email din cand in cand si promit ca voi gestiona starile (daca vor aparea) pt ca efectul muncii tale sa fie in continuare vizibil.

Va doresc succes tuturor celor care va confruntati cu probleme si aveti incredere in voi,veti reusi.Stiu ca e greu de crezut cand te confrunti cu anxietatea,panica si agorafobia ,parca nici mie nu imi vine sa cred ca am reusit dar se poate.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Esenzza, Ce ma bucur ca ai scris in Forum si la vindecarea completa! In acest fel mai multe persoane care trec prin stari neplacute de anxietate, panica si agorafobie vor afla ca se poate sa te vindeci si chiar sa iti imbunatatesti viata in urma terapiei cognitiv comportamentale!
Eu te felicit pentru eforturi, stiu ca nu ti-a fost usor la inceput cu expunerile si cu exercitiile, dar iata ca acum totul a meritat.

Intr-adevar am incredere in tine pentru ca ai lucrat constiincios, ti-ai facut sarcinile si ai reusit sa iti insusesti abilitatea de a iti controla gandurile si emotiile.

Mult succes in continuare si sper sa auzim vesti de bine!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0744 239 470
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
http://www.psihosolutii.ro
http://www.gandestesanatos.ro
Ultima oară modificat Mar Ian 29, 2019 11:25 am de către Psiholog Irina Paraschiv, modificat 1 dată în total.
esenzza
Mesaje: 4
Membru din: Dum Aug 09, 2015 8:53 am

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de esenzza »

1 an si 7 luni mai tarziu, inca sustin ce am postat mai sus. Viata mea s-a schimbat. Nu e perfecta, nici nu caut perfectiunea, dar este NORMALA. Am trecut prin cateva situatii pe care inainte nu as fi stiut sa le gestionez si m-am descurcat destul de bine. Am invatat sa fiu mai increzatoare in fortele proprii, sa nu ma mai tem de somatizari, de atacuri de panica. Nu am mai avut nici un adp de la incheierea terapiei si nici agorafobia nu a revenit. Ocazional mai am stari neplacute, insa nimic ce nu pot gestiona.
Multumesc Irina <3
Scrie răspuns