e cineva complet vindecat dupa acest program?

Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Draga Esenzza, Felicitari! Stiu cat de mult ai lucrat cu tine in toata aceasta perioada. E important ca realizezi faptul ca dezvoltarea personala nu se opreste si ca e cea care ne ajuta sa ducem vieti care sa ne bucure!
Mult succes!
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0744 239 470
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Corina Dodica
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 10, 2020 9:58 pm

Mesaj de Corina Dodica »

Buna ! In urma cu 3 ani au apărut atacurile de panica și ajunsesem sa am din ce in ce mai des aceasta stare neplăcuta ( aproape zilnic ) de la orice gând eu începeam sa am atac de panica , nu puteam sa dorm bine pentru ca seara aveam atacul de panica , tremuram , aveam palpitații și mai tot timpul ma simțeam anxioasa ! O prietena mi-a recomandat acest site , și in special pe d-na psiholog Irina Paraschiv care vreau sa ii mulțumesc pentru tot ce ma învățat sa îmi pot gestiona mai bine gândurile ! Vreau sa spun ca am 2 luni de terapie și ma simt bine , atacurile de panica au dispărut și ma pot odihni mult mai bine ! Va mulțumesc pentru tot Irina , o persoana deosebita și blândă și eu la rândul meu o recomand pentru cei care vor sa scape de aceste gânduri chinuitoare ( atacurile de panica ) !
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Corina, ma bucur mult ca a scris pe forum despre experienta ta si felicitari pentru ca ai lucrat cu tine si cu gandurile tale ca sa ajungi aici.
E greu sa treci prin stari atat de rele incat atacurile de panica sa "pandeasca" la orice colt. Mi se pare ca ai fost foarte sincera si ai dat dovada de multa responsabilitate pentru starea ta de bine atunci cand ai decis sa faci acest pas.
Mult succes!
Irina

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
0744 239 470
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
viorel6122@gmail.com
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mar 20, 2020 11:30 am

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de viorel6122@gmail.com »

Buna ziua la toti,


Astazi 2 mai 2020 am decis sa urc pe forum mica mea istorioara referitoare la Anxietate.
Totul a inceput in luna mai 2019 intr-o sambata cand ma intorceam de la magazin. Pentru cateva secunde imaginea in fata ochilor s-a distorsionat si a devenit neclara.Am tras masina pe dreapta si pentru moment am ramas blocat,in cateva secunde mi-au trecut prin minte sute de ganduri negative. Este pentru prima oara cand am asa ceva.Sotia a sunat copii iar dupa 30 de minute eram la serviciul urgente. De aici a inceput totul,in decurs de 4 ore am facut: o scanare la cap analizele la sange, electrocardiograma, cotrol la ochi si urechi,ca la sfarsitul investigatiilor sa fiu anuntat ca glicemia este putin marita si a doua zi sa repet controlul inimii la cardeolog. Bun zis si facut, dupa radiografie s-a constat ,ca un vas coronarian este putin strangulat si trebuie montat un sern. Am pus sternul dupa 2 saptamani,intre timp ametelile au persistat ,fara a avea capacitatea de a conduce masina. Am ramas imobilizat la domicilul toata luna mai ,inclusiv luna iunie.Incepand cu a doua saptamana a lui iunie ametelile au disparut treptat,insa in mintea mea au ramas gandurile ce se intampla,de ce ametesc ,toti medici au spus ca sunt perfect sanatos.
In sfarsit m-am intors la munca ,mici ameteli au ramas dar ma
obisnuisem cu ele,in plus dimineata ma trezeam foarte oboist. In 20 iunie am riscat si am plecat cu masina in concediu,pe traseul Belgia-Romania,pana la Frankfurt Germania am avut ceva ameteli si imi era teama ca nu pot continua, apoi ca printr-un miracol mi-am revenit.
In Romania oboseala a persistat ,dar devenise o obisnuinta,pe data de 3 August am facut cale intoarsa ,in 5 august am reanceput munca.Dar in luna Octombrie am fost lovit din nou de crize, de data aceasta s-au manifestat foarte violent.La serviciul urgente ,din nou scanare analize ,peste analize, am cerut la medical de familie sa fac un R.N.M .Atat de urate erau ametelile ca in scaunul cu rotile prin spital aveam impresia ca totul se naruie in jurul meu.Incepusem sa-mi pierd toate sperantele in mine. Medici toti imi spuneau ca sunt sanatos ,dar mie imi trebuia o persoana sa ma supravegheze acasa cand coboram de la etaj.Plus de asta simteam ca imi pierd controloul ,crizele incepeau cu palpitatii in partea stanga,un zgomot infernal in urechi,dereglarea imagini.OK mi-am spus ca medicii sunt probabil incompetenti,ca nu reusesc sa-mi puna un diagnostic, am luat decizia sa-I schimb,in primul rand medicul de familie apoi neurologul. Am facut programare la un professor doctor universitar printre cei mai renumiti in Belgia. Dupa doua zile cat am stat internat si monitorizat cu senzori pe cap si din nou o scanare ,am primit diagnosticul,Domnule Viorel sunte-ti perfect sanatos.Pentru mine era o noua lovitura, eu ameteam zilnic condusul masini nici nu-mi trecea prin cap sa-l incerc,mi se facea rau si cand eram pasager ,nu puteam privi in fata. A trecut lunile octombrie,noembrie ,decembrie ,ianuarie ,si nici un semn de inbunatatire,abia pe la jumatate lunii februarie ,ametelile s-au ameliorat .Medicul de familie printe timp a ajuns la concluzia ca este posibila o anxietate.Am cautat impreuna un Psihiatru sa vorbeasca in limba franceza dar in zona,e de negasit,toata lumea vorbeste Nederlands.Pfu ce sa fac ?in sfarsit descopar un Psiholog Roman la Bruxeless.La inceputul lunii Martie 2020 incep sedintele.Doar 3 au fost la numar,dar mare atentie, mi-au fost de un real ajutor.Apoi vine criza de COVID 19.Alta lovitura .Starea se imbunatateste nu mai am ametelile asa de dese,crizele s-au linistit o luna si 2 saptamani a fost bine,deja prind curaj,ma urc la volan.Ca apoi brusc intr-o dupa amiaza reapar,nu asa de grav ca la inceput,deja devenisem constient de cauza ,ma inbarbatam singur.Tot scotocind prin biblioteca Google descopar Gandeste Sanatos.
Ca o paranteza (l-am prins pe Dumnezeu de un picior) ,mi-am facut cont ,programare online ,deja in 3 zile am inceput sedintele cu Domna Sandra Voicu, caruia ii adresez pe aceasta cale mii de multumiri.
Dragii mei,Anxietaea si Atacurile de Panica nu este o boala ,dupa umila mea parere, sunt niste ganduri ,mai in gluma mai in serios,nastrusnice pe care creerul ni le impune fara vointa noastra,dar noi le alimentam cu frica si ele dau de pamant cu noi. Eu am trecut ,prin aceste probleme, sper sa le fi depasit ,dar va sfatuiesc ca pe copii mei,adresati-va cu incredere la Psiholog.Nu este o rusine , dimpotriva ei sunt profesorii care ne educa ,si ne indruma pasii pe calea revenirii la normalitate.
Insanatosire grabnica la toti.
Cu respect Viorel Barsan.
Printesa Razboinica
Mesaje: 3
Membru din: Mie Sep 24, 2014 1:57 pm

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de Printesa Razboinica »

Da , sunt. vezi raspunsul meu mai sus la rubrica Atac de panica, anxietate etc
Si nu neapart programul singur te vindeca, ci VOINTA ta.
bafta
Anetagh
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 28, 2016 9:07 am

Re: e cineva complet vindecat dupa acest program?

Mesaj de Anetagh »

Buna, sunt curioasa si eu daca e cineva pe forum care e spre iesirea din anxietate! Sa ne incurajam si noi cei care suntem un pic debusolati in fata ei. multumesc!
Scrie răspuns