Atacuri de panica si axietate

Daniel R
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Aug 31, 2013 12:56 pm

Atacuri de panica si axietate

Mesaj de Daniel R »

Buna ziua, numele meu este Daniel si asi dori sa va inpartasesc din experientele mele pe care le-am dobandit dealungul timpului. Asi dori sa va spun ca am 33 de ani si sufar de atacuri de panica si axietate de aproape 12-13 ani. Ca debut a acestor stari asi putea sa afirm ca ele au inceput in urma unor experiente mai putin placute legate de sanatatea mea si a celor din jurul meu.
Acum 12-13 ani am avut o perioada de 3 luni prin care am trecut prin mai multe incercari. Am suferit o interventie chirurgicala in care mi-au fost scoase amigdalitele si in decurs de 7 zile am fost operat de 3 ori si de fiecare data pe viu, pe sora mea am gasito inconstienta in baie din cauza unor noxe emanate de catre un vaiant, prietena mea a suferit acelasi lucru de 2 ori, iar bunica care ma crescut de la 2 saptamani pana la 6 ani a fost diacnosticata cu leucemie. Toate aceste adunanduse mi-au generat atacuri de panica cu senzati fizice foarte neplacute ( extremitati reci, frisoane, transpirati, senzati de sufocare, dureri de cap, senzatie ca asi fi racit, capul foarte greu, palpitati, amorteli in mana stanga, senzatei ca paca asi fi intr-un vis, stari de voma etc ) care mau facut sa imi tot fac tot felul de analize medicale din 3 in 3 luni sau cel mult 6 luni. Aceste atacuri de panica au aparut la inceput o data pe zi apoi de 2-3 ori. Perioadele variau in fuctie de situatile care se iveau in viata mea si pot spune ca primi 2 – 3 ani au fost cei mai dificili fiindca in acea perioada am avut atacuri de panica foarte puternice si frecvente si atunci cand nu aveam atacuri de panica aveam o stare de axietate permanenta. Aceste sintome m-au foacut sa dezvol o serie de ganduri irationale si obsesive care m-au facut sa sufar mai mult prin despartirea de prietena mea cu care eram de 6 ani, evitarea de a iesi din casa, de a pleca din oras etc. Aveam in permanenta senzatia ca ceva rau mi se poate intampla. Am fost la un psihiatru in primul an care mi-a recomandat un tratament medicamentos de 3 sau 6 luni dar nu asi putea spune ca ma ajutat foarte mult. Dupa 11 ani de atacuri de panica si axietate, asi putea spune cronice, am avut sansa de a primi un contract da a lucra in afara tari unde nu am putut sta decat 2 zile fiindca atacurile de panica si starea de axietate a fost atat de intense ca atunci cand au aparut in primi ani. Acest lucru ma fortat sa discut cu un prieten despre a mea problema. Atunci am realizat ca nu sunt singurul dupa pamant care trece prin asa ceva si aceste stari ( ganduri si emoti ) nu sunt normale si firesti cum eu ajunsesem sa le consider. De la el am aflat de site ‘’ Gandeste sanatos ‘’ si am inceput a face sedinte cu unul din terapeuti din cadrul cabinetului. Va pot spune cu mana pe inima ca am un an si jumatate de cand frecventez cabinetul lor si atacuri de panica nu am mai avut decat stari de axietate 2-3 ori pe an cu o durata de 2,3 maxim 7 zile si am reusit sa imi dau sema ce insemna sa ai o gandire rationala in care totul depinde dor de noi cum interpretam situatile care se ivesc in viata noastra si nu de altcineva. Multumesc Irinei Paraschiv fiindca ma ajutat si ma ajuta in continuare.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Atacuri de panica si axietate

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Daniel, imi pare tare bine ca ai hotarat sa iti impartasesti experienta pe Forumul nostru. Intr-adevar ai trecut prin stari tare neplacute si asa cum ai spus acestea au reusit in trecut sa iti afecteze calitatea vietii si chiar si parcursul profesional.
Eu te felicit pentru ca ai lucrat constiincios si ca ai urmat indicatiile. Iata ca acum starile nu mai sunt prezente, iar cele care mai vin sunt de o intensitate mica si cu siguranta controlabile.
Insa ce ma bucura cel mai mult este sa vad ca nu iti mai e atat de teama de plecari in afara tarii, si astfel reusesti sa te bucuri din ce in ce mai mult de provocarile care vor veni, dar si de viata!

Mult succes si sper sa auzim vesti de bine si in continuare!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns