Atacuri de panica Anxietate si Ganduri Obsesive

iulian cosmin
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mar 04, 2015 1:08 pm

Atacuri de panica Anxietate si Ganduri Obsesive

Mesaj de iulian cosmin »

Buna seara,numele meu este Iulian Cosmin am 29 de ani si vreau sa va spun pe scurt povestea mea ce tine de atacuri de panica si de tot amestecul de anxietate cu ganduri obesesive,am inceput cu niste intepaturi in piept asta in urma cu vreo 5 luni ma tot intepa in piept plus ca atunci cand apareau intepaturile simteam cum inima mea o ia razna si imi batea foarte tare binenteles era vb de tahicardie daca ma exprim corect mi se accelera pulsul de la adrenalina pentru ca eu credeam ca voi face un infarct si corpul meu intra in panica eu speriindu-ma ca in urma cu o luna de zile un var de-al meu facuse infarct binenteles are 55 de ani fumator inrait consumator de cafele si inca o cunostinta de vreo 45 de ani care murise in urma unui infarct bun si uite asa eu crezand ca sunt pasibil de asa ceva ma tot gandeam daca fac infarct mai ales ca atunci cand ma intepa in piept imi crestea si pulsul si se accelera tot metabolismul si era un intreg calvar bineinteles in urma acestor stari am ajuns la spital binenteles cu ambulanta aflandu-ma in belgia mi-au facut toate analizele posibile din cap pana in picioare ca au auzit ca am ceva la inima asa le-am spus eu mi le-au repetat si ce sa vad ca sunt sanatos tun mi-au spus ca nu au ce sa-mi reproseze ca nu sufar de absolut nimik menttionez ca faceam sport mergeam la sala de trei ori pe sapt antrenamente la fotbal si o doctorita foarte draguta deacolo mi-a zambit si mi-a spus ca am ceva la cabina adica toate plecau din mintea mea care analiza gresit si imi accelera metabolismul si imi dadea acea anxietate bun dupa toate astea binenteles ca am uitat sa mentinez ca am ramas fara pofta de mancare slabisem alb la fata eram asa o stafie gandeam numai negativ deci dintr-o persoana sanatoasa si plina de viata ma facusem eu singur bolnav grav asa deodata si binenteles ca de acum incepe patea realista si cea mai adevarata am cautat ca orice panicat anxios si disperat pe net vriun remediu pentru aceste stari si am gasit ce credeti gandestesanatos.ro unde am gasit o echipa de profesionsti cum rar t-i se da sa intalnesti si uite asa mi-au fost explicate cuvant cu cuvant si fapta cu fapta ca sa inteleg ce se intampla cu mine si in corpul meu atunci cand se instaleazapanica si anxietatea ramai fara pofta de mancare ,gol in stomac,nu te mai poti concentra bine gandire numai negativa daca mor daca inebunesc daca fac infarct daca imi pierd controlul astea erau zilnic in mintea mea transpiratii noaptea cosmaruri ba dormeam ba nu dormeam cel mai tare m-au speriat gandurile obsesesive daca imi pierd conttrolul si omor pa cineva daca imi fac mie rau ganduri de empatie daca auzeam vreo discutie cu vreo stire de vreo crma sau ceva tragic eram terminat catasrofam daca fac daca nu stiu ce acest daca ma facea sa ma simt deci nu gasesc cuv sa va explic cum dar sunt sigur ca cine atrecut prin aceste satri sau trece stie foarte bine cum este dar va mai zic inca ceva nu am evitat nimic adica sa fug de ce ma speria nu asta este o foarte mare greseala sa fugi de ceea ce te sperie eu nu am fugit de nimic si am vaut ca niciodata nu mi-am pierdut controlul sau sa patesc ceva de la gandurile obsesive am repetat acel exerctiu pt gandurile obsesive si in timp de o sapt cred maxim doua s-au dus ele mai vin binenteles din cand in cand dar nu ma mai sperie pt ca stiu ca sunt niste ganduri false deci intr-un final prin cate am trecut cu atacurile de panica cu anxietatea cu gandurile obsesive sa stiti ca usor nu mi-a fost deloc dar urmand cu stictete programul si facand tot ce mi-a spus bunul meu psiholog IRINA PARASCHIV careia ii datorez toate multumirile si toata recunostinta pentru tot ajutoru care mi l-a dat si domnului GABI DINU si va spun cu toata gura toate astea cu timpul si cu rabdare dispar si anxietatea si panica si gandurile obsesive trebuie doar sa aveti rabdare si sa urmati sfaturile pshihologilor si nu aveti cum sa da-ti gres eu sunt la sfarsitul celei de-a doua luni de abonament si totodata ultima si va spun ca merita din plin.am ca va spun pe scurt dar am cam lungit-o rau de tot
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Atacuri de panica Anxietate si Ganduri Obsesive

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Iulian, imi pare bine ca ai reusit sa scrii pe Forum povestea ta. Imi aduc si eu aminte cat de greu iti era atunci cand ai apelat la ajutorul meu si cat de dificile iti pareau senzatiile fizice, dar si tot ce ti se intampla.
Eu te felicit pentru ca ai lucrat sarcinile pe care le-am discutat, ai facut ABC-uri si, chiar daca iti era greu, nu ai renuntat sa te expui la situatii dificile, care iti declansau gandurile si de aici si starile.
Felicitari inca o data pentru rezultate si sper ca mesajul tau sa ajunga la cat mai multe persoane care nu stiu ce li se intampla si care vor afla ca se poate scapa de anxietate si de panica.
Mult succes!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns