Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de panic

Alina25
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Feb 28, 2015 10:20 am

Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de panic

Mesaj de Alina25 »

Buna tuturor,numele meu este Alina,din pacate am trecut si eu prin aceste experiente care sunt foarte neplacute!Si da am avut si eu si inca mai am cateodata toate acele "ganduri negre": daca lesin,daca mor,daca innebunesc etc!Plus ameteli,senzatie de sufocare,nod in gat etc!In prima faza aceasta"boala ma cam izolase"de natura si de prieteni,in prima faza imi era si frica sa ies din casa neinsotita din pricina faptului ca imi era rau tot timpul si ma lua cu lesin,ceea ce nu sa intamplat niciodata si chiar daca s-ar intampla cineva s-ar gasi sa ne ajute deci trebuie sa incercam sa nu mai dramatizam orice si sa fim atat de atenti la cum ne simtim!Datorita faptului ca locuiam singura probabil am incercat sa fiu tare si sa lupt sa fiu bine!Nu mai retin cat au tinut aceste stari dar au trecut dupa ce am mers de cateva ori la urgente pentru ca nu stiam ce am si nici nu vroiam sa accept ca fac ätacuri de panica"! Totul bine si frumos pentru o perioada de cativa ani,in anul acesta au revenit aceleasi stari si locuind in alta tara am zis ca gata nu mai vreau si nu mai am timp sa lupt si am mers la medic pentru medicatie!Nestiind ca imi voi face mult mai mult rau singura,doctorita mi-a dat niste pastile fara sa intrebe prea multe,la prima pastila mi-a fost rau,ameteli foarte mari,voma,am simtit o panica moderata si parca ma elelctrocuta tot corpul,a doua pastila urmatoarea zi mult mai rau,nu am crezut vreodata ca panica poate fi atat de mare si atat de sus,pur si simplu e ceva de neimaginat,nu am dormit toata noaptea( a doua zi trebuia sa lucrez) numai ganduri rele imi treceau prin minte,tremuram,o stare de agitatie continua,furnicaturi in tot corpul si parca ceva ma ardea,nici nu mai vreau sa imi aduc aminte prin ce am trecut pentru ca e gen ca in filmele horror,si daca mai continuam cu pastilele alea cred ca muream pentru ca nu puteam sta in picioare mai mult de 5 secunde!Mergeam in genunchi prin casa si plangeam ,eram disperataaa!Nu ma puteam controla deloc,simteam ca viata mea se va opri aici!Nu am mers nici la servici 2 zile pentru ca nu puteam sa ma tin pe picioare!Chiar ma gandeam sa o sun pe sefa sa ii spun ca nu mai vreau sa lucrez!Deci atentie mare,aceste pastile ne distrug viata,nu recomand nimanui,luppati pentru viata voastra si pt ceea ce va doriti,nu bagati in voi astfel de pastile care va fac niste"legume"si va fura viata,se poate si fara ele!In final nu am mai luat nici o pastila,doar vitamine,incerc sa mananc sanatos,ma inchin,am inceput terapia cu d-na Andreea Neacsu si ma ajuta enorm!Dar totul depinde de voi,nu va izolati pe motivul ca nu puteti sau ca va e rau!Chiar daca pentru o perioada simtiti ca nu mai puteti nu renunntati,eu am mers la servici si in fiecare dimineata aveam atacuri de panica in autobuz,dar odata ce ajung la munca,sunt ocupata,am mintea ocupata cu altceva si asta ajuta foarte mult!Plus ca incerc sa fac de fiecare data ceea ce ma face sa simt ca nu pot sau imi da panica,merg la cumparaturi singura si nu patesc nimic,asta e ceva wow pentru noi:))) Solutiile cam astea ar fi: faceti ceea ce vredeti ca nu o sa puteti face,o sa va dea satisfactie ,incredere in voi si vor disparea si toate acele stari,faceti terapie,incercati sa va tineti mintea cat mai ocupata!Si ce sa nu faceti: nu luati pastile pentru ca pastilele nu vindeca,va fac mai rau chiar daca poate nu pentru moment,in timp chiar o iei razna de la acele pastile si nu va izolati!Amintiti-va de tot ceea ce va facea candva placere si puteati face si incercati din nou pentru ca daca o data ati facut-o,o sa puteti face din nou!Multa sanatate tuturor si apelati cu incredere la psiholog!
Psiholog Andreea Neacsu
Mesaje: 29
Membru din: Lun Oct 13, 2014 3:39 pm

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de Psiholog Andreea Neacsu »

Buna Alina iti multumesc din suflet pentru cuvintele frumoase si mai ales pentru ca ai decis sa spui povestea ta la noi pe forum astfel incat sa ii putem ajuta pe cei care au nevoie de ajutorul nostru. Eu iti multumesc frumos si te felicit pentru progresele facute.

andreea.neacsu@psihosolutii.ro
0735.88.41.05
O viata fara bucurie este ca un an fara primavara! Învata sa te bucuri de viata!
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de Cubex123 »

Si eu am experimantat ieri seara un atac de panica care in viata mea nu am experimentat.
Am fost constient ca a fost un atac de panica dar sa produs aveam tot felul de senzaii mai ales furnicaturi in maini.

Mainile simteam ca imi explodeaza deoarece numai acolo imi statea capul a fost destul de greu sa rationalizez si sa decatastrofez in acele momente. Dar pana la urma sa oprit de la sine insa am ramas cu anxietatea. Dar a trecut.

Astazi am fost cu fisa medicala pentru carnetul de soferi...si mi sa spus ca nu pot sa conduc deoarece am strabism si poate nu se stie o sa imi pierd vederea.
Chestia asta ma pus cu moralul jos si am inceput sa ma gandesc la tot felul de prostii daca imi pierd vederea daca una sau alta.
Iar evident dupa astea mam panicat si aveam impresia ca vad altfel lucruriile cu ochii si ca aud altfel ciudat.

Nu stiu exact ce sa intamplat. Dar de atunci am ramas cu aceasta chestie ca vad lucruriile altfel si ca le aud altfel chiar daca eu le vad normal si aud normal mie mi se par ciudate. Abea astept sa scap din cercul asta vicios. Poate la fiecare dintre noi simptomele sunt diferite. Daca cineva a mai experimantat asa ceva va rog sa scrie-ti aici.
Evident dupa toate experientele de azzi mam gandit iar ca poate degenereaza in alte tulburari gen schizofrenie sau alte prostii. Bine inteles stiu ca sunt doar in mintea mea si incep dezbaterea, insa este putin greu pana ma obisnuiesc. Spor si numai bine.!
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de floringligor »

Nu exista punte de legatura intre panica si shizofrenie. Sunt doua probleme total diferite. Renunta la dezbatere, n-o sa te duca nicaieri. Recunoaste ca e doar anxietatea care-ti joaca feste.
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de Cubex123 »

Deci si chestia asta cu vazul e tot de la anxietate? Deoarece nu am mai avut asa ceva pana acum, si asta sa intamplat numai de ieri decand mia zis medicu ca pot sa imi pierd vederea si tot felul de chestii...cum am zis am impresia ca totul in jurul meu se vede altfel dar defapt eu le vad normal totul e normal dar am numai impresia..tot de la anxietate e?
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de floringligor »

Cubex123 scrie:Deci si chestia asta cu vazul e tot de la anxietate? Deoarece nu am mai avut asa ceva pana acum, si asta sa intamplat numai de ieri decand mia zis medicu ca pot sa imi pierd vederea si tot felul de chestii...cum am zis am impresia ca totul in jurul meu se vede altfel dar defapt eu le vad normal totul e normal dar am numai impresia..tot de la anxietate e?
Nu sunt medic sa-ti spun daca tulburarile de vedere cu care te confrunti sunt in legatura sau nu cu anxietatea. Din cate stiu, din experienta proprie, anxietatea iti poate face anumite "anomalii" vizuale: double vision, vedere incetosata sau cu puncte, uscaciune, sensibilitate la lumina, tensiune si oboseala oculara, vedere in-tunel, hipersensibilitate, spasme (ochi care se zbate), stelute (adica popular stele verzi), sclipiri, licariri, impresia ca vezi imagini-caleidoscop, etc. Eu m-am referit la partea cu schizofrenia si moara-in-cap pe care ti-o faci in legatura cu asta. Anxietatii ii plac de minute dezbaterile interminabile: de fapt, asta te si tine blocat in anxietate! E una sa dezbati rational credinta/gandul (sa o dovedesti ca e falsa) si apoi sa actionezi contra ei (ignore it) si e alta sa tot insisti sa scoti afara conceptia aia si sa te tot intrebi: de ce, de ce, de ce, de ce....si de ce nu mai pleaca si de ce a aparut iar? etc... Daca lupti in felul asta, adica sa scoti afara din cap conceptia si te ingrijorezi de fiecare data cand apare, iti garantez ca o sa pierzi...
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de Cubex123 »

Am inteles deci totul e numai in capul meu, deci o dezbat rational iar dupa ignor senzatia respectiva.
Deci anxietatea se leaga de tot felul de lucruri. Cum am spus chestia asta a venit de ieri de cand la fisa medicala mi sa zis ca pot sa pierd vederea...iar de atunci am inceput sa ma gandesc la asta aproape toata ziua si mam trezit c impresia ca defapt ucruriile care le vad obisnuite nu sunt la fel cum erau ceva de genu ar fii senzatia. Dar eu vad ca totul e normal. Si crezi ca din cauza gandului mi sa creeat "simptomul/impresia" aceasta?

Si treaba asta o am de ieri...si in mometul de fata
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de floringligor »

Cubex123 scrie:Am inteles deci totul e numai in capul meu, deci o dezbat rational iar dupa ignor senzatia respectiva.
Anxietatea NU este numai in capul nostru. Da, ea pleaca din conceptii/ganduri/credinte si se rasfrange asupra partii fizice a organismului, stresandu-l. Un organism supra-stresat, incepe sa devina "galagios", manifestand o gama destul de larga de simptome, printre care cele pe care le-am enumerat mai sus in legatura cu ochii. Dat fiind faptul ca ochiul este un organ foarte complex si este destul de implicat in reactia de fight-or-flight, adica anxietate, dupa multe solicitari, apar aceste "anomalii" care dispar in timp daca te opresti sa te mai ingrijorezi/stresezi si oferi corpului suficient timp ca sa se recupereze.
Repet, nu-ti pot spune daca ce simti tu e o problema legata de anxietate. Sfatul meu ar fi sa ceri parerea a cel putin 2 medici.
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de Cubex123 »

Ideea mea este ca pana ieri nu am avut asa ceva intelegi?:)
De cand mia zis medicu de la fisa medicala treaba aia cu vazul de atunci dupa vreo 30 minute mia venit si simptomul asta impresia ca totul ce vad mi se are ciudat. Impresia ca lucruriile normale sunt defapt ciudate la vedere. Dar cum am zis eu le vad normal culoare dimensiune si asa mai departe.
Nu stiu daca intelegi ce vreau sa zic:) deaccea cred ca totul e defapt un simptom de la anxietate si deaceea intreb aici ca sa fiu sigur ca asa este. Cum am zis de ieri de cand am fost la fisa medicala. Daca nu mergeam sigur nu se intampla.

Am momente cand fac ceva ma ocup de altceva si nu ma gandesc si totul e ok. Dupa gandul vine automat si parca iar am impresia ca vad ciudat intelegi:D?

Incep sa cred ca degenerez rau si o iau razna ....chiar nu stiu ce e cu mine in momentele astea. Si sunetele mi se par ciudate le aud normal dar parca am impresia ca sunt altfel nu stiu. O iau razna?
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de floringligor »

Pentru ca exista afectiuni medicale care pot fi similare cu cele prezente in anxietate/stress, e o idee inteleapta sa iti discuti simptomele cu un medic..cel putin unul mai larg in vederi care intelege tulburarile de stres.
Din anxietate nu o iei razna, e o imposibilitate biologica. Maxim ce poti sa simti e frica extrema si consecintele fizice acestiea, adica simptome de stres. Foarte multi care simt anxietate puternica cred ca o iau razna sau vor ajunge in sanatorii - dusi total cu pluta. Insa partea "funny" e ca trece timpul, si ei tot normali raman, dar aceeasi frica de a nu ajunge dilii e prezenta. Oamenii care innebunesc sau care sunt cum spunem noi, nebuni, nici macar nu realizeaza asta: ei nu au o frica de faptul ca vor ajuge nebuni. Nu poti fi nebun si normal in acelasi timp. Adica nu poti "innebuni" si sa te observi pe tine insuti zicand: "Doamne, sunt nebun! Am pierdut controlul". De fapt, in spate e o frica de a nu pierde controlul. Faptul ca rationezi in legatura cu asta, arata ca esti normal.
Scrie răspuns