Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de panic

Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de Cubex123 »

Deci cam la fel cu partea cu vederea, poate fii tot un simptom de la ingrijorarea extrema asupra vederii si asa mi-am autoindus chestia asta si am impresiaca o am corect?:)
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de floringligor »

Deci, in momentul in care gandesti anxios, de genul: Dar daca o sa am un atac de panica si innebunesc, imi pierd controlul, lesin, etc ? si care presupune (ipoteza) o pierdere a controlului si catastrofare, aceasta genereaza o reactie de stress din partea creierului primitiv, pentru ca ideea/gandul presupune ca esti in mare pericol, si trebuie sa actionezi, ca sa te salvezi. Aceasta reactie este de fapt una naturala, sanatoasa din partea organismului si este astfel conceputa ca tu sa fi echipat ca sa lupti sau sa fugi (de unde si reactia de fight-or-flight). La baza acestui mecanism complex sunt hormonii de stress care sunt destul de puternici. Acestia genereaza o serie de reactii in organism tocmai pentru a-l pregati de atac: inima incepe a bata mai repede (tahicardie), muschii incep sa se incordeze, metabolismul devine accelerat, incepe consumul de oxigen, apare senzatia de sufocare, tensiune abdominala, pupilele se dilata si ai impresia ca vezi ca prin ceata, creste tensiune arteriala, apare starea de ameteala; sistemul nervos functioneaza in alerta maxima; sist. auditiv se sensibilizeaza si el si sunetele ti se par foarte pronuntate; apoi poti simti parestezii, furnicaturi sau mancarimi in extremitati; senzatie de slabiciune in picioare; stare de derealizare/depersonalizare; simti ca parca nu-ti poti tine echiibrul si vei lesina dintr-un moment in altul...si altele cate or mai fi :) Pot sa apara unele sau altele sau combinatii intre ele. Nu conteaza asta, cert este ca apar. In mod normal, dupa o astfel de experienta, organismul revine la normal, la starea de calm...daca-l lasi, bineanteles. Dar daca continui sa fii anxios in legatura cu aceste simptome, aceasta stare (care pleaca de la ganduri/credinte) va genera in continuare acelasi raspuns si intri intr-un cerc vicios. Cu cat trigger-uiesti mai des si mai dramatic/intens acest sistem, cu atat nervii vor fi mai sensibili si panica se va instala mai rapid si din te miri ce...Fa cunostinta cu propriul tau sistem de aparare: THE BIG GUN : NUMBER ONE! "sperietoarea" fara de care nu ai supravietui in situatii extreme. Toate acestea sunt simptome fizice reale (le simti), NU sunt fantezii! Cine experienteaza anxietatea stie bine asta fata de cei care doar vbesc/au citit despre ea. Sper ca am fost inteles.
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de Cubex123 »

Da inteleg ce vrei sa zici si ai dreptate despre asta stiu deja:) Dar cum tiam zis eu ma refeream stric pe chestia cu vederea..cum tiam explicat si mai sus.
Oricum am inceput sa dezbat rational lucruriile si ganduriile si pare pare ca incep sa vad ca totul era numai in capul meu. Adica cum sa iti zic cu cat ma gandeam la acea chestie ce mia zis medicu cu vederea ca pot sa o pierd aveam impresia ca, chiar se intampla cum am zis aveam impresia ca vad lucruriile altfel dar ele defapt erau la fel ca si pana acum numai ca creierul meu imi zicea ca nu e ok ceva nu e in regula si aveam impresia ca vad ciudat. Intelegi?:)

Cu asta vroiam sa ma lamuresti. Adica nu vreau sa raman cu senzatia asta toata viata...si mai am si tiuit in ureche aia imi ajunge:)))
Ma rog poate dupa ce elimin anxietatea o sa fie eliminate si restul.
Alina25
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Feb 28, 2015 10:20 am

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de Alina25 »

Buna Cubex,eu cred ca e de la anxietate ceea ce ti se intampla,sfatul meu continua sa lupti pentru ceea ce vrei si nu te abate de la drum,cu multa munca si optimism vei reusi si cu doctorii laso mai moale,mergand la "n "controale nu faci decat sa te nelinistesti mai mult plus ca majoritatea cand e sa discute cu pacientul sau sa dea un diagnostic exagereaza si baga frica in oameni!Cel mai bun remediu pentru o viata linistita si fericita,fa ce iti place ,lupta pentru ceea ce vrei si la medic sa mergi "din an in Paste"vorba noastra!Eu am fost in decembrie in tara si am mers la o d-na doctor sa imi fac niste analize cu biorezonanta si ma bagat intr-o spaima cumplita de am crezut ca mor acolo,ca am probleme peste tot si stomac si plamani si ca o sa mor de tanara daca nu tin regim si blah blah blah,wtf am doar 26 de ani plus ca nu se vorbeste asa cu un pacient!Normal ca mi-am mai facut si alte analize dupa ca pe computer nu vezi orice si totul e ok,iar de atunci incepusem si eu,daca am cancer la plamani,daca am cancer la stomac,daca,daca,daca?:))) apoi am realizat ca de fapt anxietatea se joaca cu mintea mea,sunt constienta ca am aceste ganduri si nu numai ,cateodata ma gandesc ca daca innebunesc si ajung in sanatoriu,exact ce a scris baiatul mai jos,sau cateodata am impresia ca vorbesc mai mult de cat cred eu,cum ai si tu cu vederea,eu sunt sigura ca e de la anxietate,asa ca incearca sa iti ocupi mintea cu alte ganduri pentru ca viata e prea scurta sa o irosim cu frici,neliniste,teama si etc!Succes iti doresc pe toate planurile!
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de Cubex123 »

Buna Alina multumesc pentru sfaturi:)
Da am rezlizat si eu ca e de la anxietate plus ca treaba cu vederea astazi a disparut am facu o dezbatere ca la carte. Mie cum imi este frica de boli eu si catastrofez ca un om care "stie" daca intelegi:))
Oricum ce am realizat e ca a fost numai in capul meu si mintea e asa puternica incat iti creeaza simptome daca stai si te focusezi acolo non stop. Mie azi mia trecut.
La fel sunt si eu ca tine ca daca,daca,daca...:)) acum sunt intr-o stare mai buna de cand am facut dezbaterea.
Evident doamnelor si domnilor ca aceasta mica anxietate a gasit altceva de ce sa se lege:))
Iar cat desspre sanatoriu si eu am trecut prin treaba aceea:)) Am fost la slanic moldova si am vazut un sanatoriu si pac ca ma lovit:))
Si de la un timp am si observat ca incerc sa imi induc sa rad adica ma fortez sa rad asta nu mai stiu de unde vine:)) Si observ ca se manifesta doar spre seara probabil e si de la sindormul tourette cine stie:))
Oricum la fiecare persoana e diferit, fiecare se lupta cu simptomele lui noi sau vechi fiecare e altfel.

Am gasit pe facebook o chestie cu glanda pineala al treilea ochi etc...se zicea sa ai grija sa nud eschizi al treilea ochi ca nu stu ce si cum demoni si alte prostii.
Iar acum asta am in cap la momentul asta:))) Am inceput dezbaterea si aici si usor usor suntem pe drumul cel bun.

Si multumesc doamnei Andreea Neacsu pentru support si pentru temele care le am de facut:) Chiar daca eu sunt mai lenes le fac.
Spor rabdare si sanatate:)
Psiholog Andreea Neacsu
Mesaje: 29
Membru din: Lun Oct 13, 2014 3:39 pm

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de Psiholog Andreea Neacsu »

Buna cubex stiu ca iti este un pic mai greu in acest moment insa nu uita cat de importante sunt ABC si mai ales dezbaterea ca sa poti sa vezi singur care sunt gandurile irationale pe care tu le ai si cum poti sa le destructurezi. Cat despre informarea din alte surse incearca sa nu mai citesti lucruri care ar putea sa te indrume gresit.


andreea.neacsu@psihosolutii.ro
0735.88.41.05
O viata fara bucurie este ca un an fara primavara! Învata sa te bucuri de viata!
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de Cubex123 »

Da incerc cat de mult pot si fac ABC uri si tot ceea ce este nevoie sa revin la normal. Si doresc si vreau sa revin la normal sa fiu persoana care am fost pana a avea anxietate.
Psiholog Andreea Neacsu
Mesaje: 29
Membru din: Lun Oct 13, 2014 3:39 pm

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de Psiholog Andreea Neacsu »

Foarte bine bravo.

andreea.neacsu@psihosolutii.ro
0735.88.41.05
O viata fara bucurie este ca un an fara primavara! Învata sa te bucuri de viata
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de Cubex123 »

Multumesc doamna Andreea Neacsu pentru sfaturi :)
Eu de vreo 2 zile incep sa vad schimbari cat de cat usor usor incepe sa se diminueze.
Impresia cu vederea incepe si ea sa dispara nu o mai am asa de des.
Ceea ce va recomand sa incercat este sa va scrieti pe o foicica de hartie niste afirmatii pozitive care sa va caracterizeze pe voi.
Si sa le cititi in fiecare zi de cate ori puteti voi. Bine inteles nu uitati si de pastilutele psihologice si ABC-urile.
Exemplu afirmatii pozitive corecte si incorecte:i

Corecte: Sunt sanatos si fericit si fac tot ceea ce tine de mine pentru a deveni echilibrat. Nu este vina nimanui ca sunt asa cum sunt, stiu ce este , este doar anxietatea si vreau, pot si am curajul sa ma schimb si sa imi schimb viata in bine pentru ca pot.

Incorect: Vreau sa fiu sanatos si fericit si doresc sa fiu echilibrat.

Dupa cum vedeti o afirmatie pozitiva corecta este la prezent iar cea incorecta la viitor.
Incercati sa va formulati cat mai multe si folositoare afirmatii pozitive deoarece va spun sincer functioneaza.
Poate la inceput nu dar usor usor vor intra informatii noi in subconstient iar cele vechi vor ramane de trecut. Incercati sa vedeti fericirea si bucuria in orice obiect, amintire orice cat de mica ar fii. Pentru ca ajuta. Sa reprogramam subconstientul sa ne emita informati si emotii pozitive!

Spor si sanatate!
Psiholog Andreea Neacsu
Mesaje: 29
Membru din: Lun Oct 13, 2014 3:39 pm

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de Psiholog Andreea Neacsu »

Buna cubex123 sunt foarte mandra de progresul tau si vreau sa te felicit si sa iti spun ca este foarte important ca tu sa lucrezi cu tine de fiecare data cand iti apar astfel de ganduri si sa faci de fiecare data dezbaterea exact asa cum am discutat noi in cadrul sedintelor noastre de terapie.

andreea.neacsu@psihosolutii.ro
0735.88.41.05
O viata fara bucurie este ca un an fara primavara! Învata sa te bucuri de viata!
Scrie răspuns