Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de panic

cata1985lin
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mai 09, 2015 10:29 am

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de cata1985lin »

Buna .sa stiti ca si eu simt anxietate cateodata.am facut si cateva atacuri de panica pana acum.am inceput terapia online si sincer vad ca ma ajuta.nu am citit asa des toate informatiile asa cum spunde domnul psiholog care ma "trateaza"dar azi am ajuns la concluzia ca ma ajuta foarte mult,am ajuns sa simt asta ca o ameliorare.de astazi chiar am inceput sa citesc tot mai des toate informatiile ,ori de cate ori am putin timp liber.a seara placuta tuturor
stefan.t
Mesaje: 10
Membru din: Mie Noi 13, 2013 3:45 pm

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de stefan.t »

Buna,

Si eu ma confrunt cu aceesi problema. Daca ar fi ceva fizic, eu sustin ca ar fi in permanenta. Am fost pana acum la 2 controale oftalmologice, presiunea intraoculara este ok(cu aia este cel mai delicat sa ai probleme) la fel si restul. Atunci cand am fost eram destul de anxios deci nici nu am nici un Argument sa sustin ca eram calm si de aceea mi-au iesit bine vizitele medicale. Si mai ciudat este ca dupa ce nu am mai interpretat ca fiind catastrofale aceste 'tulburari' de vedere parca 'vad' mai bine. Am inceput sa am astfel de neplaceri dupa o perioada mai lunga de anxietate si dupa cateva atacuri de panica, in principiu cred ca vorbim si despre derealizare sau depersonalizare. Partea funny este ca unii platesc bani Multi pentru droguri , alcool si alte minunatii sa traiasca aceste senzatii, noi le primim gratis, cred ca stocurile trebuiau lichidate oricum si noi am primit si fara sa vrem, deci incearca sa te bucuri de ele, ca sunt scumpe :-)))))))
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Solutii pentru depasirea anxietatii si a atacurilor de p

Mesaj de Cubex123 »

Fiecare simptom si senzatie este provocata de un singur factor iar acela este STRESUL!
Fie stres care nu il constientizezi fie stres care il constientizezi.
IAr aici intervine o diferentiere.
Anxietatea si stresul sunt cu totul diferite.
Anxietatea este o ingrijorare continua in legatura cu orice fel de problema. Fie ea sanatate sau familie sau obiecte sau orice fel de problema.
Noi cum ne ingrijoram in continuu s creem catastrofe si scenarite sau diferite imagini care ne provoaca stress, asa stresam corpul prin producerea de Adrenalina si Cortizon.
Cortizonul este cel mai puternic hormon de stress.
Din aceasta cauza cum crpul este hiper stimulat la stress el creeaza diferite simptome si stari care ar fii ca un Warning [Hei ceva nu este n regula ia-o mai usor cu stresu]
Cam asa functioneaza.

Si nu uitat efectele negative de la stress dureaza si cere timp pentru a isi reveni la normal. Dureaza mai mult decat credem noi.
Deaceea trebuie sa fim rabdatori si sa fim calmi si sa continuam cu strategiile de recuperare si exercitiile oferite de terapeut.
Asa zis chiar daca va simtit bine si aveti unele simptome nu e capat de lume asta este din cauza ca efectele negative de la stress cere timp pentru a fii inlaturate.
Deaceea noi avem asa zisele recaderi. Incercati sa gasiti cu ajutorul terapeutului factorul de stress si factorul care cauzeaza anxietatea.
Si sa va spun sincer, nu vreau sa supar pe nimeni. Dar voi sunteti singurii care puteti iesi din asta terapeutul ajuta dar el nu stie tot timpul ceea ce se intampla cu noi din cauza ca ei poate nu au trait sau nu au trecut prin asa ceva. Si nu ma intelegeti gresit.

Unii pot avvea simptome diferite de anxietate asta tot din cauza stresului sau unii pot avea simptome care vin de nicaieri brusc out of the blue.
Nu uitati acceptati ceea ce se intampla si incercati sa nu va mai luptati cu acel simptom adica nu va mai ingrijorati ca oare de sau oare daca am nu stiu ce si tot asa.
Lasati sa se manifeste atata timp cat acceptam si lucram in continuare cu noi totul se va rezolva in timp.

Si nu uitati: Suntem creatorul propriilor ganduri si emotii, Ganduriile ne determina emotiile. Iar pe intelesul tuturor: Esti ceea ce gandesti.
Si sa va spun sincer si eu mai lucrez si mai am mult foarte mult de munca ca sa pun in aplicare aceste sfaturi care leam scris.\
Deoarece stiu si va inteleg pe toti ca este greu si da este greu dar trebuie sa fim tari si sa perseveram. Succes.

Succes si rabdare si acceptati. Multumesc pentru doamna Andreea Neacsu pentru support:)
Scrie răspuns