Anxietate si atacuri de panica

zamolxe70
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 17, 2015 8:48 pm

Anxietate si atacuri de panica

Mesaj de zamolxe70 »

Buna seara!
Dupa lungi perioade de cosmar existential am ajuns la concluzia ca am nevoie de ajutor.
Am stari de anxietate, deseori sunt depresiv, cat despre atacurile de panica...deja fac parte din existenta mea...
Singurul moment al zilei in care ma bucur este noaptea, pentru ca dorm si astfel ma rup de tot ce ma chinuie in timpul zilei.
Mi-am pierdut complet increderea in mine, nu mai stiu cine sunt si ce pot, nu ma mai pot integra in social, m-am retras din ce in ce mai mult pana la singuratate, am tot felul de frici, incepand de la frica de a iesi din casa, frica de locuri aglomerate, frica de penibil, frica de moarte, frica de pasaje subterane(si astfel prefer aglomaratia de la suprafata...
Am tot felul de manifestari psiho-somatice, mi-e teama ca oricand pot face un infarct sau un AVC, transpir brusc si abundent, tremur, am senzatia ca ma sufoc, imi fuge pamantul de sub picioare, am senzatia ca lesin...doamne ca multe mai sunt....
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Anxietate si atacuri de panica

Mesaj de Cubex123 »

Stai linistit faci pare din cei care se confrunta cu asa ceva si de la un timp sunt tot mai multi.
Si eu ma confrunt cu aceste stari de anxietate aveam tot felul de frici inclusiv frica de boli, am avut si atacuri de panica dar au mai trecut de cand nu am.
Daca nu ai inceput programul de terapie te sfatuiesc sa o faci deoarece ajuta foarte mult. CU perseverenta si rabdare si acceptarea a ceea ce ai vei reusi sa treci peste .

Si sa nu uiti ca toate vin de la stres iar efectele negative de la stres se vor diminua cu timpul. Deaceea trebuie sa ai rabdare.
Marina R
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 31, 2015 8:14 am

Re: Anxietate si atacuri de panica

Mesaj de Marina R »

Buna ziua!
Dupa o perioada indelungata de stres la serviciu am inceput si eu sa ma simt rau, anxietate, atacuri de panica si agorafobie.
Ajunsesem sa nu mai ies singura din casa si chiar si atunci cand ieseam insotita ma simteam rau.
Am inceput terapia din luna aprilie si acum se vad rezultatele.Sunt constienta ca mai am mult de lucru cu gandurile irationale dar am incredere ca se poate si sunt pe drumul cel bun.Acum merg singura la cumparaturi, nu pe distante f. mari, dar merg si stiu cum sa imi controlez emotiile si gandurile irationale intr-o oarecare masura.Ii multumesc pe aceasta cale psihologului meu Mihaela Iote pentru ceea ce a facut si face pentru mine si aveti incredere ca se poate. Cu munca, rabdare, expunere, citit, abc-uri si ajutati de echipa exceptionala de la gandestesanatos.
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: Anxietate si atacuri de panica

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna ziua Marina R,

Ma bucur tare mult ati reusit sa impartasiti experienta dumneavoastră pe Forum. Aceasta este importanta pentru cei care trec prin stari asemanatoare si nu stiu cum pot fi ajutati de psihoterapie.
Va multumesc ca ati avut incredere in mine si ca ai urmat indicatiile din protocolul de vindecare, iar acum ati inceput sa gestionati mai bine gandurile irationale. Suntem pe drumul cel bun si in curand vom atinge toate obiectivele pe care ni le-am propus.

O zi frumoasa!

Mihaela Iote
Psihoterapeut
Gandeste Sanatos
mihaela.iote@psihosolutii.ro
0736632545
Scrie răspuns