All inclusive

Ezeref
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 12, 2015 10:05 am

All inclusive

Mesaj de Ezeref »

Salutare,ma numesc Emanuel aka Emy,am 22 de ani si vin cu niste probleme serioase dupa parerea mea.Gasesc dificil pentru mine sa comunic si sa socializez cu ceilalti(mai ales cu persoanele necunoscute,uneori si in mediul online),probleme in a ma exprima dupa cum doresc(faptul ca alte persoane vor citi acest mesaj imi ingreuneaza ordinea ideilor si a detaliilor).Suna ciudat si pentru mine,de multe ori nu gasesc nici o explicatie pentru starile pe care le am(probabil aici intervin niste frici ascunse),chiar daca si mie mi se par irationale.
Cel mai des ma simt lipsit de energie,fara chef de nimic(nici macar pentru lucruri minore),dorinta de a muri in timpul somnului(sau de a se termina intr-un fel),ganduri suicidale(in ultima vreme mai rar),sentimente de neputinta,ma simt fara speranta,ca nu o sa reusesc sa ies niciodata din aceasta situatie,atacuri de panica,anxietate,senzatia de ameteala permanenta,dureri de cap,nevoie puternica de somn(uneori dorm foarte mult).Evit contacte sociale,iesiri...etc(in general orice care include contactul cu mai multe persoane)deoarece simt ca nu am nimic de oferit.Imi lipseste disciplina(imi propun obiective pe care nu le finalizez niciodata),dificultati in a lua decizii(chiar si pentru lucruri comune).Simt ca nu o sa functionez niciodata ca o persoana normala(desi stiu ca este posibil),tin sa precizez ca nu am nici un job,prieteni sau prietena(nimeni cu care sa pot comunica).Mi-a fost dificil intotdeauna sa ma deschid in fata celorlalti(de aceea au considerat ca sunt distant sau cei mai multi ca sunt arogant),de aceea nu am facut-o chiar daca simteam nevoia,doar eu am stiut care-mi sunt necazurile.Momentan asta este tot ce am putut pune in randuri.
Astept raspunsuri,sugestii si pareri.O zi faina.:)
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: All inclusive

Mesaj de Cubex123 »

Salut emy. In viata toti trecem prin bune si rele pentru ca asa este viata. Nu poti trai bine tot timpul sau rau tot timpul.
Intotdeauna vor fii fluctuatii:)

Iti recomand sa apelezi la sedintele online din cadrul gandestesanatos.ro te vor ajuta foarte mult:)
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: All inclusive

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna Emy,
Ma bucur ca ai avut incredere si ai impartasit situatia prin care treci cu noi! Imi dau seama cat de greu iti este pentru ca starea aceasta iti limiteaza mult modul in care te poti bucura de viata.
Este important ca ti-ai dat seama de faptul ca acele ganduri sunt irationale, este un prim pas catre echilibrare.
Sedintele de psihoterapie cognitiv-comportamentala te-ar putea ajuta sa descoperi care sunt credintele ce mentin aceste ganduri active, chiar si cand tu stii ca sunt irationale. Apoi mai poti invata si tehnici prin care sa le dezbati si sa le inlocuiesti cu unele rationale, care implicit te vor ajuta sa iti echilibrezi si emotiile.

Iti stau la dispozitie pentru alte informatii.

O zi frumoasa!

Mihaela Iote
Psihoterapeut
Gandeste Sanatos
mihaela.iote@psihosolutii.ro
0736632545
Scrie răspuns