Panica,anxietate?

Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga mogdyyy,

Un atac de panica poate dura mult mai mult decat 15 minute, insa de cele mai multe ori dureaza intre 10 si 20 de minute. Cand exista doar anxietate, deci o ingrijorare puternica, insa nu panica, atunci starea poate dura de dimineata pana seara.
Din tot ce ai scris ai cu siguranta nevoie de psihoterapie, insa nu strica sa consulti medicii, daca nu ai facut-o deja, ca sa scoti din calcul orice problema de sanatate.

Iti doresc numai bine!
Psiholog Gabriel Dinu
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de alexandra_32 »

Mogdy, la fel am simțit și eu........ Și nu doar 15 minute ci zile întregi, pentru ca neștiind ce se întâmplă cu mine eram inchisa în acel cerc vicios și nu reușeam sa ies, fiecare senzație o percepeam ca fiind ceva organic, după ce faci psihoterapia Îți dai seama ca totul este generat de noi și de gândurile noastre! Atunci când reușești să te detașezi de ceea ce simți și sa respiri adânc..... Vei vedea ca stările nu vor mai avea intensitate atât de mare! Bineînțeles ăsta după ce faci analize și te lămurești ca nu ai nimic!
Rezultatele nu vor înceta să apară, nu de pe o zi pe alta ci în timp......
Aveți răbdare cu voi și nu încetați sa sperați......... Ne putem bucura de viață în continuare..... Acceptați ca aceste stări fac parte din viața noastră și imprieteniti-va cu ele :)
Și eu mai am zile proaste, dar dar înainte de a suferii de atacuri de panica, de anxietate câte zile proaste aveam?..... Multe..... Și atunci de ce nu mi se păreau anormale?..... Schimbarea modului în care gândim și înlocuirea gândurilor iraționale cu cele raționale ne pot vindeca.! Aveți încredere în voi și nu uitați suntem aici pentru a ne susține unul pe altul indiferent dacă ne simțim mai bine sau mai rău! Va doresc multe detalii clipe de liniște!
Scrie răspuns