Cum am trecut de atacurile de panica

Dan102
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 11, 2015 5:24 pm

Cum am trecut de atacurile de panica

Mesaj de Dan102 »

Va salut pe toti. Inainte sa incep va spun pe scurt povestea mea. In urma cu trei ani am avut primul meu atac de pania pe care il tin minte cu detaliu: Eram agent vanzari pe vremea aceea si avusesem o perioada de tulburare fizica, psihica, emotionala si intelectuala, eram suprasolicitat din toate punctele de vedere. Aceasta treaba fiind prezenta inca de acum 4-5 ani de la jobul dinaintea vanzarilor. Momentul cand am clacat a fost intr-o vara foarte calduroasa si acumuloand oboseala, nedormit, nemancat la timp adica odata pe zi (seara) presiune foarte mare pe mine, s-au declansat doamnele panica si anxietate.
Eram pe traseu cu masina, am mers intr-un magazin sa iau o comanda de la un client, am avut o discutie usor aprinsa cu acel client si in drum ce ma indreptam inapoi la masina au inceput sa mi se inmoaie picioarele, ma luat ameteala, mam dus repede la masina mam tinut de ea si am intrat in masina facandumi scenariul ( daca lesin sa lesin in masina), am sunat la directorul de vanzari si iam spus de starile mele abia mai vorbeam din cauza ca mi se inclestase gura iar dansul mia raspuns: ,,punete si tu in masina si dormi vreo 3 - 4 ore si continua traseul" am sunat un coleg ma ajutat sa ma dau jos din masina pentru ca nu ma prea tineam bine pe picioare si apoi ma luat cu el cu masina lui sia continuat traseul, eu intre timp imi revenisem un pic dupa 3 zile am fost aproape ca nou.
Miam dat demisia din vanzari a mai trecut o perioada si ia ghiciti?: Starile au inceput sa apara iar, sub forma ameteli, mi se inmuiau picioarele... dupao perioada de timp vazand ca nu imi mai trec aceste stari in mintea mea se crease o poveste spectaculoasa: o sa mor(desi moartea e ceva natural); am ceva la cap de ma ia ameteala... amplificand fara sa imi dau seama aceste stari la un efort intelectual pe care lam depus o vreme mai indelungata am inceput sa am urmatoarele senzatii: ameteala, vertij, sensibilitate mare la caldura, tremurat, frisoane, inima imi batea tare, amorteam, cateva zile am stat la pat, nu mai gaseam rezolvarea, solutia, ma gandeam ca voi innebuni sau ca cine stie ce am stresul continua sa isi spunca punctul de vedere in viata mea si uite asa am ajuns sa fac la trei doctori diferiti 3 randuri de analiza icepand de la sange plamani cap tomograf ecograf..... ce credeti eram mai ceva la luptatori de k1 eram perfect sanatos. intre timp mam insurat a mai trecut din stresul cu nunta cu examenele discutii cu familia, moartea bunicului... si intrand pe internet am aflat eu ca defapt sufar de PANICA SI ANXIETATE si usoara depresie in cazul meu. boooon.
Dand pe diferita siteuri cu diferite pareri am gasit acest forum mai exact echipa gandestesanatos.ro mi-am facut curaj am acceptat faptul ca e nevoie de cineva in masura sa ma ajute si asa am intanlit-o pe d-na Irina Paraschiv pe care o consider mai mult decat psihoterapeutul care ma ajutat sa ma vindec o consider o amica de nadejde si caruia vreau sa ii mutumesc
din inima. Dragilor va spun sincer ca intr-o luna de zile am reusit sa nu mai am panica APROAPE deloc momentele in care am mai avut au fost foarte scurte si asta din cauza ca revenirea starilor face parte din vindecare, programul este atat de bine gandit incat atinge toate intrebarile pe care vi le-ati putut vreodata imagina ca ati putea sa le ganditi si felul cum va face sa intelegeti este unul convingator si precis.
Am facut tot ce mi sa cerut de catre program si psihoterapeut am ascultat ce era de ascultat si rezultatele nu au incetat sa apara.
Sfaturi pentru panica pot sa va dau 1000 dar credetima merita toate eforturile sa incepeti psihoterapia.
1 Cand simtiti panica exista un set de procese care se petrec in organism care sunt normale deci panica e ceva normal doar ca trece de un anumt prag si deaceea avem acele senzatii, e ceva cat se poate de natural si firesc nu trebuie sa ne speriem pentru ca corpul nostru e pregatit e innascut sa zic asa cu ACESTE STARI doar ca la noi sau accentuat mai mult si odata ce intelegem aceste stari ele vor disparea pentru ca corpul nostru ne se va mai speria daca creste un pic tensiunea si am ameteli de exemplu. eu stiu acum de ce am acele ameteli pt ca imi creste un pic tensiunea si stiu sigur ca nu mor din cauza asta deci nu ma mai sperii deci nu mai intru in panica. Mai sunt foarte multe de povestit eu sunt deschis la orice si daca sunt in masura va pot da cateva sfaturi dar apelati cu incredere la echipa gandestesanatos.ro si o sa vedeti de la zi la alta cum se schimba totul in viata voastra pas cu pas. va salu o seara frumoasa.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Cum am trecut de atacurile de panica

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Dan, ma bucur mult ca ai reusit sa scrii pe Forum povestea ta neplacuta cu anxietatea si panica. Asa e, ai trecut prin multe cu anxietatea, iar toate situatiile stresante pe care le-ai descris nu au ajutat deloc.
Te felicit ca ai lucrat constiincios! De altfel acesta e si motivul pentru care in doar o luna ai reusit sa scapi de grosul starilor de panica si anxietate: ai facut ABC-uri des, ai citit si recitit materialele si ai discutat cu mine toate intrebarile si nelamuririle tale.
Acum ce ai de facut este sa continui cu exercitiile si cu repetitia asa incat toate aceste ganduri sa se sedimenteze, dar si sa lucrezi pe dezvoltarea unui stil de viata sanatos, cu miscare fizica si activitati placute.

Iti multumesc pentru aprecieri si sper sa auzim de bine si in continuare!
Mult succes!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns