atacuri de panica

crystysvm@yahoo.com
Mesaje: 5
Membru din: Dum Feb 07, 2016 6:59 pm

atacuri de panica

Mesaj de crystysvm@yahoo.com »

deci va rog sa ma ajute cineva simt ca nu mai pot o iau razna ..nu mai sunt buna de nimic ..nu mai pot avea grija de copilasul meu mie frica sa raman singura cu el ..am 20 de ani si de aproape 1 luna trag cu aceste atacuri care mi-au dat viata peste cap..primul atac lam facut pe 12 ianuarie .am simtit ca imi bate inima tare si mam panicat ..de acolo a plecat tot...o sapt si ceva dupa nam mai facut atacuri insa am ramas cu niste senzatii urate .simt nevoia sa oftez sau sa casc tot timpul ..pot sa zic ca mi.am obosit corpul; incercand sa fac asta ..dupa saptamana in care am fost mai bine lasand senzatiile apar iar atacurile ..numai ca erau accentuate ..faceam si 2 pe zi simptomele fiind si ele tot mai rele ..am tinuto numai pe calmante ,ceaiuri de dormit si toate cele ..am mers la psihoterapeut disperata sa zic asa ..insa dezamagirea a fost mai mare ...acea doamna fiind total dezinteresata ..am ajuns si la psihiatru care mia dat alprozolam cu care pot sa zic ca nu ma simt chiar bine ..nu am mai facut atacuri de 2 zile cu acest tratament ..insa nu reusesc sa scap de aceste simptome urate ramase in urma atacurilor ..simt ca pur si simplu nu pot respira ..parca cineva imi sta pe piept ..simt o greutate in piept care nu ma lasa deloc..va rog cum sa scap de aceste simptome ..deja simt ca nu mai pot nu-mi mai arde de nimic ..nu ma mai bucur de viata ..mie frica sa mai merg cu masina desi inainte imi placea foarte mult ..nu ,mai pot sta in casa ..nu mai fac multe din cate faceam ..
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: atacuri de panica

Mesaj de daniel05 »

Stai linistita ca nici n-ai s-o iei razna si nici altceva rau nu ti se va intampla, ai nevoie de putina educatie in tratarea acestor simptome si o poti face aici pe gandestesanatos.ro, prin metoda terapiei cognitiv comportamentala. Toti care am trecut prin aceste stari am crezut aceleasi lucruri, ba ca innebunim, ba ca o sa se intample ceva rau, ba ca am putea muri din nu stiu ce cauza, dar nimic din toate aceste lucruri nu se intampla, e doar in minte noastra care mai da si rateuri din cand in cand.
crystysvm@yahoo.com
Mesaje: 5
Membru din: Dum Feb 07, 2016 6:59 pm

Re: atacuri de panica

Mesaj de crystysvm@yahoo.com »

deci ce sa zic decand cu acest tratament parca mie mai rau ...simt tot mai mult nevoia sa casc nu pot ..si hop ma ia ameteala ..deci firar ele de stari ca sigur o iau razna in 2 zile am avut en momente cand chiar vroiam sa sun la ambulanta ..pentru ca simteam ca nu mai pot ..am si o raceala care parca imi ingreuneaza si ea situatia ..deci nu stiu cum sa mai controlez situatia ...pana acum parca reuseam..acum deloc..
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: atacuri de panica

Mesaj de daniel05 »

Așa se întâmpla la începerea tratamentului, se amplifica puțin stările fizice, dar in câteva zile o sa treacă. Ia in considerare si niște ședințe de psihoterapie, ajuta foarte mult.
crystysvm@yahoo.com
Mesaje: 5
Membru din: Dum Feb 07, 2016 6:59 pm

Re: atacuri de panica

Mesaj de crystysvm@yahoo.com »

am fost azi dinou la psihiatru si imi tot repeta ca nu avea cum sa raman cu stari de sufocare \cascat sau oftat de la atacurile de panica .si totusi nu inteleg astea sau declasat odata cu atacurile ..nu aveam probleme inainte de genu ..atacurile au disparut insa simptomele le am tot timpul de atunci .
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: atacuri de panica

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna ziua crystysvm,
Imi pare rau ca treceti prin aceste stari foarte neplacute si inteleg ca este dificil sa faceti fata avand in vedere ca aveti si un copilas. Aceste stari neplacute se pot vindeca insa prin sedintele de psihoterapie cognitiv-comportamentala in paralel cu medicatia psihiatrica. Este important de urmat pasii pentru a incepe acest demers si impreuna vom lucra la echilibrarea dumneavoastră.
Pentru orice intrebari aveti sau nelamuriri, va rog sa ma contactati cu incredere.

O zi placuta,
Mihaela Iote
Psihoterapeut
0736632545
mihaela.iote@psihosolutii.ro
Scrie răspuns