Atac de panica

danutza70
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 04, 2012 5:28 pm

Atac de panica

Mesaj de danutza70 »

Buna seara,
Ma numesc Danutza si am 40 de ani.Imi doresc sa va povestesc cum s- a schimbat viata mea in urma cu 5 ani.M-a trimis de la munca in delegatie cu inca doi colegi,la o distanta de 50 de km de oras,acolo lucrurile sau complicat si dintr-o data am simtit o frica puternica ,imi venea sa plang dar....imi era rusine de colegii mei.Din ziua respectiva viata mea s-a schimbat nu am mai iesit din oras de teama,frica. Si cand am incercat ma lua cu ameteala,stare de rau,senzatie de voma , si primul gand sa ma intorc acasa.Dupa o perioada cand aveam emoti puternice si in oras ma lua ameteala si fugeam acasa .Am hotarat sa ma duc la un cabinet privat fara sa stie nimeni din familia mea sau din prietenii. Surpriza a fost mare pentru mine diagnostic ATAC DE PANICA, nu stiam nimic despre asta.M-am dus ani la rand la sedinte dar fara nici un rezultat.In urama cu 3 luni ma uitam pe youtube si am dat de o filmare cu site-ul gandeste sanatos am deschis si mi-a atras atentia.Am intrat pe site si dupa primele doua sedinte am simtit dorinta de a afla ce se intampla cu mine cand am atac de panica.Imi doream sa incerc sa vad ce se intampla cu mine,am intrat in program si au inceput sa curga informatile si sa-mi gasesc raspunsurile la gandurile mele.Acum sunt in luna a doua din program usor viata mea s-a schimbat in bine prin modul de a gandi.Am fost repartizata la d-na psihoterapeut Irina Paraschiv si doresc sa multumesc pe aceasta cale.Nu a fost usor mai ales ca la inceput nu intelegeam ABC-urile deloc,dar cu ajutor si multa rabdare din partea d-nei am ajuns sa ma descurc.Ce am castigat ?am castigat incredere in mine ,si am reusit sa ies din oras pentru o noapte intr-o statiune chiar daca este numai de 20 de km de oras.Pentru mine este un inceput si o realizare.Nu pot sa spun ca nu s-a instalat atacul de panica (ameteala) dar cu ajutorul la pastiluta psihologica care mi-a dat-o d-na psihoterapeut am reusit sa depasesc momentul chiar daca mi-a fost greu,,si am reusit si eu dupa ani buni sa stau cu prietenii mei sa ma bucur de viata.Imi doresc sa maresc distanta usor dar sigur.Detin informatia si asta conteaza pentru mine stiu ce am de facut in momentele mai putin placute.Va doresc tot ce este mai bun si mai curat pe lumea asta .FITI LIBERI!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 24, 2012 2:36 pm

Re: Atac de panica

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Danutza 70,

Ma bucur foarte mult ca ai hotarat sa iti impartasesti experienta pe forumul nostru. Stiu ca ai facut multe progrese de cand lucram impreuna si ma bucur ca deja te simti mult mai bine ca acum reusesti sa te bucuri mai mult de viata, de prietenii tai si de excursii in afara orasului.
Asa cum ai spus si tu , acum ai instrumentele care sa te ajute sa iti controlezi din ce in ce mai bine gandurile tale si sa reusesti sa treci peste aceste stari.
Continua acest drum si nu uita sa faci din cand in cand si activitati care sa te bucure!
O zi frumoasa!
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
Scrie răspuns