violenta domestica

doinageorgescu
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 18, 2012 1:04 pm

violenta domestica

Mesaj de doinageorgescu »

Stiu ca frica nu exista in real ci in doar ce gandim! Numai ca frica poate fi intretinuta prin mesaje, apeluri de amenintare facute zilnic de cineva care ti-a fost drag dar care nu accepta ca relatia s-a incheiat caci tu ai considerat ca nu merge si ai spus GATA! Inafara de plangere penala la Politie si actiune in instanta pana la restrictie, ce e de facut? Politia spune doar"suna la 112" de fiecare data! Eu zic...daca mai apuc! Amenintarile le iau in serios caci le-am patit pe pielea mea....Astept o opinie....Multumesc. Doina
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: violenta domestica

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna seara,
In primul rand ne cerem scuze pentru raspunsul intarziat.
Imi pare foarte rau ca va confruntati cu asa o situatie neplacuta. Cred ca va este foarte greu sa traiti in aceste conditii.

Intr-adevar sistemul de stat este ceva deficitar in privinta acordarii asistentei in aceste situatii.
Insa exista organizatii si centre non profit unde puteti beneficia de ajutor specializat din partea unor oameni care stiu cel mai bine cum sa va ajute intr-o asemenea sitautie.
Mai jos gasiti cateva astfel de centre, impartite pe orase, in functie de orasul in care locuiti:
http://femeifaranume.wordpress.com/cent ... onsiliere/

Dvs puteti gasi pe cineva care sa locuiasca cu dvs cat timp ordinul de restrictie intra in vigoare? Sau poate sa va mutati la rude sau prieteni?
Imi dau seara ca situatia dvs nu este deloc usoara, insa cautati ajutor la centre specializate care va pot oferi atat consiliere psihologica cat si multe recomandari de ce puteti face in continuare pentru a va proteja de amenintari si a va mentine in siguranta.

Sper ca am reusit sa va fiu de ajutor si ma puteti contacta mai departe pentru mai multe detalii, cat si daca doriti sa disvutati cu cineva despre ceea ce va preocupa.
cu bine,
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Scrie răspuns