atacul de panica

Georgiana 91
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 16, 2016 7:41 am

atacul de panica

Mesaj de Georgiana 91 »

Buna seara! Sunt fericita ca am gasit acest site care m-a ajutat foarte mult si mai ales ii multumesc psihoterapeutei mele,domnisoara Petrus Roxana Cristina,care m-a ajutat cu starile mele de anxietate si cu atacurile de panica! O sa va zic ce mi s-a intamplat mie si cum m-a ajutat aceasta echipa extraordinara in lupta cu atacurile de panica si anxietatea! In urma cu 9luni am avut o operatie de chist ovarian,care m-a dat peste cap deoarece am fost nevoita sa imi fac o multime de analize inainte de operatie,bineinteles una dintre analizele de sange nu a iesit cum trebuia si eram suspecta de cancer ovarian,sau cel putin asa considerat eu,dupa ce am aflat asta eram foarte panicata deoarece am 25 de ani si nu voiam sa mor...au urmat o gramada de analize si ultima a fost RMN-ul in urma caruia am aflat ca de fapt nu am cancer ovarian ci doar un chist care trebuie operat si extras de acolo. Bineinteles ca am fost fericita ca nu am cancer si am mers sa fiu operata,in timpul operatie totul a decurs cum trebuia,doar ca au fost nevoiti sa imi prelungeasca anestezia totala pentru ca domnul doctoor a vrut sa se asigure ca nu mai exista si pe ovarul celalalt sau pe trompele uterine alte chisturi,toate bune si frumoase dupa operatie,timp de vreo 4 ore cand am inceput sa nu-mi mai simt mainile si picioarele,lucru care m-a speriat foarte tare,au venit medicii care erau de garda si au inceput sa isi dea fiecare cu parerea,bineiteles ca eu eram panicat,si ma panicam si mai mult din cauza ca nu mai puteam sa respir,nu imi mai simteam corpul,mainile erau in stil ''mamos'',,doctori aduceau aparatura de stop cardio-respirator,in fine,totul s-a petrecut din cauza ca eu am facut o cadere de calciu,lucru nou pentru mine,si bineinteles lucru care m-a speriat extraordinar de tare,bineinteles ca am inceput sa imi revin dupa ce medicii mi-au facut ce trebuia si dupa 3 zile am iesit din spital. Insa starile mele de rau inca existau,eram foarte trista si nu stiam motivul,daca simteam furnicaturi sau intepaturi in maini sau picioare ma panicam,nu puteam sa dorm noptile,imi era foarte rau pentru ca eram sigura ca totul are un motiv si ca eu sunt grav bolnava,am mers la toti doctorii,mi-am facut o multime de analize toate erau bune in ciuda starii mele foarte urate.Eram perfect sanatoasa din punct de vedere organic cu toate ca eu ma simteam foarte rau! pana in cele din urma cand am ajuns la psihiatru,unde mi s-a pus un diagnostic si anume tulburari anxioase,ok m-am mai linistit putin fiindca am descoperit cauza,am incercat sa iau medicamentatia recomandata de doamna psihiatru dar nu am reusit sa o urmez fiindca simteam ca imi este rau daca o iau,asa ca am hotarat sa incerc sa fac ceva si sa scap de sarile mele,am inceracat asta timp de cateva luni dar nimic,tot aveam stari de rau tot ma panicam foarte tare,pana intr-o zi cand o prietena de-a mea mi-a zis de existenta acestui site si ca trebuie sa incerc.I-am urmat sfatul si am accesat site-ul ''www.gandestesanatos.ro'',aici am intalnit-o pe domnisoara psiholog care m-a ajutat foarte mult,am facut foarte multe progrese in timp de o luna,acum pot sa imi controlez atacurile de panica ,iar ele nu mai ajung la intensitate maxima,acum stiu de ce simteam acele furnicaturi si de ce ma speriam foarte tare,acum dorm linistita noaptea si nu ma mai panichez din orice,incet incet simt ca incep sa scap de atacurile de panica si de starile de deprimare si anxietate! Va recomand acest program,este extraordinar si te ajuta foarte mult! Multumesc enorm,domnisoarei psihoterapeut Petrus Roxana Cristina si echipei ''Gandeste sanatos''!
Geanina M
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 05, 2015 6:23 pm

Re: atacul de panica

Mesaj de Geanina M »

Buna Georgiana 91

Imi pare bine ca ai reusit sa depasesti starile tale. Vor mai aparea dar nu atat de intense, iar cu timpul din ce in ce mai rar.
Si eu am urmat un program cu Roxana si evolutia este una extraordinara...in maxim o luna voi deveni mamica ceea ce inainte era un subiect tabu pentru mine, credeam ca eu nu as putea sa duc o sarcina si sa nasc . Mai am momente de ratacire si acum dupa aproape un an de cand am inceput colaborarea cu Roxana dar stiu ca e doar un moment care va trece. Eu inca ma aud cu Roxana de cate ori simt ca e cazul :))

Sanatate multa!!!
Psiholog Roxana Petrus
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 02, 2013 1:37 pm

Re: atacul de panica

Mesaj de Psiholog Roxana Petrus »

Buna Georgiana,

Si eu ma bucur ca ne-ai gasit si ca ai inceput psihoterapia.

Imi pare bine sa vad ca ai facut aceste progrese in prima luna, ca reusesti din ce in ce mai bine sa iti controlezi atacurile de panica si starile de anxietate, ca poti dormi mai bine si te poti odihni. Aceste schimbari in bine au aparut pentru ca ai inteles de ce apar starile tale si ce poti face, ce tine de tine, pentru a le putea gestiona cat mai bine. Chiar daca nu ai ajuns inca la scopul tau final, ai facut pasi importanti urmand indicatiile din program si din sedinte si ma bucur ca iti pot fi alaturi in acest proces.

Iti multumesc pentru incredere si sper sa auzim vesti bune de la tine si pe viitor!
Psihoterapeut Roxana Petrus
Email: roxana.petrus@psihosolutii.ro
Telefon: 0757381077
Psiholog Roxana Petrus
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 02, 2013 1:37 pm

Re: atacul de panica

Mesaj de Psiholog Roxana Petrus »

Buna Geanina M,

Ma bucur ca mai scrii pe forum :)

Stiu ca a fost un proces greu pentru tine, dar nu pot decat sa te felicit pentru determinarea si curajul pe care le-ai avut si le ai in continuarea in lupta cu gandurile irationale si starile de anxietate. Ma bucur ca toate acestea te-au adus in punctul de a deveni mamica, moment pe care stiu ca il astepti cu mare drag.

Chiar daca mai apar din cand in cand `momente de ratacire` cum le-ai numit, cred ca este important ca reusesti sa le accepti si sa le gestionezi atunci cand ele vin.

Asteptam vesti bune de la tine in continuare!
Psihoterapeut Roxana Petrus
Email: roxana.petrus@psihosolutii.ro
Telefon: 0757381077
Scrie răspuns