Atacuri de panica tot mai dese

sebastian
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 02, 2012 5:55 pm

Atacuri de panica tot mai dese

Mesaj de sebastian »

Buna ziua,

de ceva vreme ma confrunt cu atacuri de panica din ce in ce mai dese si cu o intensitate destul de mare.

Urmez un tratament cu Xanax de 05 mg( 0.25 mg in fiecare seara), am inceput cu 1 mg, dar am scazut treptat, si Serlift o pastila seara concomitent cu Xanax.

Tratamentul il urmez de aproximativ 6 luni.

Am avut foarte multe probleme la locul de munca, stres, amenintari, sicane...etc...iar in cele din urma nu mai am acest post, deoarece s-a restructurat activitatea firmei.

In plus au mai fost cateva certuri in familie.
In urma cu 4 ani tatal meu a decedat si am fost si inca sunt afectat

Asadar nu am niciun venit in acest moment, am o mama care este mai in varsta, care ma sustine din toate puncatele de vedere si am o minunata de iubita si de parintii ei care ma sustin.

Ideea e ca toata lumea este ingrijorata pentru mine, ca tot se repeta aceste simptome si nu pot sa tolereze asa ceva.

Ce pot face eu? Cum pot scapa va rog de acesta povara?

Va multumesc anticipat
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Atacuri de panica tot mai dese

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Sebastian,

Imi pare foarte rau sa aud ca te confrunti cu atacuri de panica cu intensitate mare. Cred ca iti este foarte greu si de aceea ma bucur ca ai hotarat sa apelezi la sfatul unui psihoterapeut.
Atacurile de panica reprezinta o dificultate cu care se confrunta destul de multi oameni insa psihoterapia cognitiv comportamentala are o rata de succes foarte mare in tratarea lor.

Impreuna cu un psihoterapeut vei descoperi ce se intampla in mintea si in corpul tau atunci cand treci prin aceste atacuri si ce poti face astfel incat sa opresti un atac de panica si sa reusesti chiar sa nu le mai ai niciodata.
Primul pas in aceasta directie ar fi sa iti faci un cont pe www.gandestesanatos.ro - acesta este o aplicatie online de psihoterapie si dezvoltare personala la care apeleaza multe personae care nu reusesc sa ajunga la cabinetul unui psihoterapeut. Prin sedinte zilnice, asistate de un psihoterapeut vei reusi sa aflicare sunt principalele lucruri care se intampla in mintea ta atunci cand ai atacuri de panica si care mentin aceste stari, iar apoi vei incepe prin tehnici si exercitii specifice sa lucrezi astfel incat sa reusesti sa le controlezi.
Mai mult, primele 3 sedinte in acest program sunt gratuite, iar la achizitionarea unei luni in program vei primi si o sedinta gratuita la cabinet sau online (cu video si audio) cu un psihoterapeut.

E pacat sa lasi aceste stari sa iti afecteze callitatea vietii si mai mult, atunci cand ele se pot trata si te poti din nou bucura de viata!
Sper ca am reusit sa iti fiu de ajutor si nu ezita sa ma contactezi in continuare pentru mai multe detalii.

O zi frumoasa!
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Elisa777
Mesaje: 4
Membru din: Joi Aug 02, 2012 2:43 pm

Re: Atacuri de panica tot mai dese

Mesaj de Elisa777 »

Sunt Elisa!Am trecut si eu prin aceste stari de iad timp de 8 ani,de mine a f mai rau pt ca am si inca locuiesc singura,in toata perioada de 8 ani am trecut prin iad,nu puteam sa-mi cumpar nici mancare,faceam eforturi zi de zi supraomenesti,pt un kg de zahar,de exemplu,trebuia sa ma duc la cele mai apropiate magazine si din cauza starilor,parca era un perete invizibil de care nu puteam sa trec,din cauza starilor trebuia sa ma intorc acasa fara ca sa reusesc sa cumpar nici nenorocitul ala de zahar sau orice aliment,veneam acasa,stateam un sfert ora ca sa ma linistesc ,apoi iar ma duceam,pana cumparam faceam asta de o gramada de ori pe zi,ai impresia ca toata lumea te priveste,ca toata lumea stie ce ai si-o simti nevoia de izolare,dar izolarea e si mai rea,eu fiind o fiinta comunicativa,ma simt ca o pasare in colivie,fara putere.In supermarket nu pot sa intru ca din cauza starilor am capatat si agorafobie,nu am traversat o strada de 8 ani,nu am mers cu mijloc de transport tot de atunci...si imi e tare dor...dupa atatia ani...cand in sfarsit "atacurile"am crezut ca m-au "uitat" anul trecut a f primul an in care m-am simtit f bine,incomparabil de ceilalti ani si incomparabil cu anul asta,anul asta au revenit in forta datorita unor suparari,dezamagiri profunde,tristeti continuue etc...acum iar trebuie s-o iau de la capat sa invat iar sa le stapanesc,incet-incet...dar e f greu...parca iti vine sa strigi in gura mare....IMI VREAU VIATA INAPOI...acum in afara de starile pe care le aveam in...trecut...au aparut durerile...de cap,ceafa,migrene,alergii,stari de sufocare,de lesin,de noduri in gat...parca nu era de ajuns...am slabit mult,lipsa poftei de mancare,insomni....imi doresc f mult sa incep sedinte de psihoterapie si sper intr-o rezolvare buna. Am fost si am ramas o fiinta optimista chiar daca am trecut si trec iar prin iad, mereu am gandit pozitiv...si gandesc pozitiv...dar cateodata nu ajuta...nu stiu ce mai poate...ajuta...poate aceste sedinte de psihoterapie pe care abia astept sa le incep.
Psiholog Simona Chiriluta
Mesaje: 37
Membru din: Mar Ian 24, 2012 7:25 pm

Re: Atacuri de panica tot mai dese

Mesaj de Psiholog Simona Chiriluta »

Draga Elisa,
8 ani sunt foarte multi. Cred ca ti-a fost teribil de greu sa lupti singura cu anxietatea!
Ma bucur ca doresti si ca ai curajul de a incepe psihoterapia. Felicitari! Adevarul e ca nu merita sa mai irosesti nici macar o luna pentru a simti ca incepi sa traiesti cu adevarat.

Succes!
Psiholog Simona Chiriluta
Scrie răspuns