Poveste mea

biroimo@yahoo.com
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 03, 2015 7:37 pm

Poveste mea

Mesaj de biroimo@yahoo.com »

Povestea mea? Povestea mea...a mea ,a ta si a altora....Povestea mea nu este cu inceput frumos dar cu siguranta este cu final fericit. Fiecare zi era o lupta ...pentru a te simti mai bine...
Sunt asistenta medicala si povestea mea incepe acum trei ani cand aveam stari de rau si nu stiam de ce...toate analizele mele erau perfecte.
Am inceput sa iau xanax...asa incepea o zi din viata mea. Am ajuns sa iau doze mari. Atunci am zis...STOP...nu ma mai suportam. Am inceput sa caut pe net site-uri care sa ma ajute sa scap de toate problemele mele...Asa am gasit acest site unde am intalnit oameni plini de bunavionta,oameni cu daruire, oameni care pun binele tau mai presus de propria lor persoana. oameni care lupta pentru tine , oameni care te ajuta neconditionat , oameni care nu cunosc cuvantul NU.
Aceste insusiri le-am gasit intrunite in psihologul meu drag Mihaela Iote. A trecut un an de cand a inceput sa lucreze cu mine...un an binecuvantat.
Trebuie sa recunosc ca la inceput am fost foaaaarte sceptica . Dar cum treceau zilele...saptamanile...lunile mi-am dat seama ca totul a meritat. Nu a fost usor...nu vreau sa credeti ca a fost o munca usoara...nici din partea Dansei...si nici din partea mea. A fost o munca sustinuta ...dar binecuvantata , a fost o munca cu mici esecuri...dar incununata cu mici succese...a fost o munca intunecata(asa vedeam la inceput), dar plina de lumina sperantei ....si credeam ca totul e in zadar.
Si EU...tocmai EU...incepeam sa fac din nou lucruri pe care alta data le faceam cu multa usurinta.
De exemplu....stau la 50 de metri de locul de munca...imi era greu sa ma duc ...sa stau la consultatii(gaseam diferite motive sa plec)....sa fiu atenta...deci , cum am amintit la inceput ...era o lupta continua.Si cum munca noastra era din suflet...cu daruire ...cu respect...nu au intarziat sa apara nici rezultatele.
Aceste rezultate au culminat azi- vara cand ...eu care nu puteam merge 50 de metri....am urcat in avion...am zburat la Londra. Intorcandu-ma de acolo cu un feribot imens
Multumesc din suflet Mihaelei ca a avut rabdare cu mine...si ca a crezut in mine mai mult decat credeam eu. MULTUMESC....si inca ceva: ESTE MARE DEOSEBIRE INTRE A LUPTA ZILNIC SA SUPRAVIETUIESTI CU PROBLEMELE TALE SI SA MUNCESTI ZILNIC CU TINE SA-TI IMBUNATATESTI VIATA...
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: Poveste mea

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna Biroimo,
Ma bucur mult ca ai reusit sa ne impartasesti povestea ta aici pe forum. Iti multumesc pentru cuvintele frumoase.
Esti un exemplu pentru cei care sufera de agorafobie, un exemplu demn de urmat. Spun asta pentru ca ai muncit foarte mult cu tine, ti-ai intrecut limitele si ti-ai depasit si cele mai indraznete obiective.
Obiectivul cel mai greu de atins pentru noi era sa mergi la Londra cu avionul si tin minte cum imi spuneai ca este ceva de neatins si ca nici macar nu poti spera la asta.
Dar dupa ce ai inceput si lucrul cu tine, rezultatele au inceput sa apara si treptat am ajuns si la acel obiectiv ce parea atat de greu de atins. Ceea ce ai facut tu a fost nu numai sa atingi acel obiectiv, ba mai mult, sa mergi si cu bacul!
Te felicit din suflet pentru toate eforturile, pentru sedintele frumoase si pentru increderea pe care mi-ai acordat-o pe tot parcursul demersului terapeutic.

Mult succes in continuare,

Mihaela Iote
Psihoterapeut
0736632545
Scrie răspuns