frica de a comunica cu ceilalti

ana_marya
Mesaje: 2
Membru din: Mar Sep 04, 2012 8:34 pm

frica de a comunica cu ceilalti

Mesaj de ana_marya »

Buna,am 18 ani,problema mea este urmatoarea: Sunt singura,nu am prieteni,nimeni nu vorbeste cu mine,ma ocoleste.La inceput eu faceam asta,deoarece imi era frica sa vorbesc cu ei. As vrea sa stiu cum sa ma schimb? vrea sa imi fac prieteni, sa am curaj sa vorbesc,sa ma exprim.Multi se rad de mine ca sunt singuratica si ca am "lumea mea" si ca asa o sa raman toaa viata singura,fara nimeni. Cand vad un grup de prieteni ca stau la povesti,prefer sa ii ocolesc,de frica sa nu rada de mine,sa nu gaseasca defecte la mine. Numai suport,ma pierd,ma blochez,uit totul,nu stiu ce se intampla in acel moment,parca ametesc. Puteti sa ma ajutati?
Psiholog Roxana Patrascu
Mesaje: 12
Membru din: Mar Feb 07, 2012 12:56 pm

Re: frica de a comunica cu ceilalti

Mesaj de Psiholog Roxana Patrascu »

Draga Ana Marya,
Bine ai venit pe site-ul nostru de psihoterapie online si foarte bine ai procedat impartasindu-ne problemele care te macina cu privire la timiditate!
Inteleg ca la tine timiditatea este o problema generala, inca din perioada copilariei si mai ales acum la varsta majoratului este normal sa te preocupe aceste aspecte legate de :dorinta de a te integra intr-un grup; relatiile bazate pe intimitate si reciprocitate; distractiile cu prietenii.
Cred ca sunt foarte dureroase sentimentele de singuratate cu care te confrunti, faptul ca simti cum ceilalti iti pun sare pe rana, te simti ocolita si etichetata negativ, plus pesimismul cu privire la viitor!
Ana Marya,iti punem la dispozitie mai multe variante prin care te putem ajuta, acestea fiind: achizitonarea unuia dintre abonamentele GANDESTESANATOS.RO; sedintele online de psihoterapie prin intermediul programarelor Skype si Yahoo Messenger, sau daca doresti poti veni la cabinet.
Cu ajutorul tehnicilor cognitiv-comportamentale, vei intelege cum s-au structurat simptomele anxietatii sociale pe care le prezinti ,, Numai suport,ma pierd,ma blochez,uit totul,nu stiu ce se intampla in acel moment,parca ametesc”. De asemenea, vei afla ce poti face pentru a-ti depasi timiditatea, pentru a te dezvolta si optimiza in plan personal.
Gandestesanatos.ro mai dispune si de un program special conceput pentru tratarea timiditatii si, tot aici pe forum vei gasi multe persoane cu probleme similare tie, persoane intelegatoare cu care sa incepi sa spargi gheata si sa socializezi!

Te astept cu drag si iti urez multa speranta!
ana_marya
Mesaje: 2
Membru din: Mar Sep 04, 2012 8:34 pm

Re: frica de a comunica cu ceilalti

Mesaj de ana_marya »

As vrea sa vin la dumneavoastra la cabinet,dar din ce oras sunteti?
Psiholog Roxana Patrascu
Mesaje: 12
Membru din: Mar Feb 07, 2012 12:56 pm

Re: frica de a comunica cu ceilalti

Mesaj de Psiholog Roxana Patrascu »

Buna ziua,
Ana Marya, noi avem sediul in Bucuresti, mai multe detalii gasesti pe site-ul Psihosolutii.ro la sectiunea contact.
In cazul in care nu esti din Bucuresti, distanta nu reprezinta un impediment, pentru ca demersul psihoterapeutic se realizeaza la fel de eficient si prin psihoterapia online.
Structura, costul si durata sedintelor online sunt similare sedintelor tinute la cabinet. Ai nevoie doar de o pereche de casti cu microfon, deoarece - sedintele le realizam audio-video prin intermediul programelor Skype sau Yahoo Messenger.
Eu te invit sa te inregistrezi si in programul de psihoterapie online Gandestesanatos.ro, ca sa beneficiezi de primele 3 sedinte in mod gratuit! Ti se va deschide automat o fisa persoanala, privata in care sa iti detaliezi simptomele si imediat dupa prima sedinta vei primi asistenta din partea mea, sugestii terapeutice pentru a-ti rezolva dificultatile cu care te confrunti.

O zi frumoasa!
Psiholog Roxana Patrascu
Telefon : 0736.632.545
Scrie răspuns