atacuri de panica , anxietate,depresie

Arbanas
Mesaje: 2
Membru din: Mar Apr 11, 2017 10:37 pm

atacuri de panica , anxietate,depresie

Mesaj de Arbanas »

Buna seara ,am decis sa impartasesc si eu ceea ce mi se intampla si mie . Totul a inceput in Decembrie anul trecut cand am inceput sa am primele semne de atacuri de panica si anume palpitatii la inima (totodata de atunci degetele de la piciorul stang le puteam misca doar fortandu-ma iar de mers mergeam usor schiopatand, nu stiu daca are vreo legatura dar in prezent nu mai am probleme cu piciorul),am fost la farmacie si mi-am luat Aspacardin pe care le luam doar atunci cand simteam aceste palpitatii, degeaba , ele nu au trecut ba incepusera sa fie tot mai dese , am fost intr-un final la cardiolog , mi-a aparut pe EKG acele extrasistole Doamna cardiolog spunandu-mi ca nu am de ce sa imi fac griji ca sunt doar atacuri de panica , mi-a dat sa iau magne b6 si vagostabyl , acele pastile inca le iau si in prezent , incepusera sa se rareasca acele extrasistole le aveam foarte rar spre deloc dar prin februarie am inceput sa simt dureri in piept ,disconfort ,intepaturi ,m-am speriat binenteles si m-am dus iar la cardiolog , am facut EKG ,Ecografie cardiaca, Holter Tensiune Arteriala, toate au iesit ok , doamna cardiolog spunandu-mi ca sufar de atacuri de panica tulburare anxioasa depresiva ,am ajuns si la psihiatrie acolo unde nu am stat decat 20 de min maxim datorita faptului ca Doamna psihiatru nu m-a trecut in agenda cu toate ca eu am sunat si am vorbit cu dansa cu o saptamana inainte si am stabilit sa vin fix peste o saptamana, in acele 20 de min nu am vut timp decat sa ii spun dansei ca am facut analize la inima si au iesit bine si ca sunt speriat , ca imi este frica sa nu am vreo boala grava ,in urma scurtei dicutii dansa dandu-mi o reteta sa iau pastilele Serlift .
Serliftul nu l-am luat decat 2 nopti pentru ca a treia zi fiind in drum spre spital pentru a imi face niste analize mi s-a facut rau si am lesinat in ratb ( prima data in viata cand lesin) am ajuns la spital cei de acolo mi-au folosit trimiterea pe care o aveam pentru a imi face analize la sange sa vada daca sunt ok, analizele au iesit bine Doctora ajungand la concluzia ca am avut atac de panica .
Ar trebui sa incep sa iau iar Serlift? am vorbit cu doamna Psihiatru si dansa mi-a spus ca nu are cum sa fie de la ele
Mai exista si alte pastile? mai bune? sau se poate trece peste aceste atacuri de panica,anxietate,depresie fara medicamente?
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: atacuri de panica , anxietate,depresie

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Bun , eu iau asebtra de 50 dimineata si un sfert de rivotril de 0, 5 la 12 înainte luam un sfert si seara , si cu psihoterapie ma simt mult mai bine , doamna psiholog irina paraschiv , ma ajuta foarte mult si lecțiile abc si pastilutele , încearcă si vei trece peste m ai usor
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: atacuri de panica , anxietate,depresie

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna ziua Arbanas,
Imi pare rau ca treceti prin aceste stari si inteleg cat de greu va este. Medicatia va poate ajuta sa diminuati simptomele (de regula sunt necesare 2 saptamani pana se adapteaza organismul la substantele respective in care pot aparea si efecte adverse, dupa care veti putea beneficia si de efectul medicatie).
Va invit sa urmariti cele 3 lectii gratuite pentru a intelege mai bine ce se inatampla in mintea si in corpul dumneavostra cand aveti aceste stari si ce puteti face pentru a le trata. In legatura cu medicatia este important sa va consultati cu medicul psihiatru pentru alte recomandari daca este cazul.
Psihoterapia cognitiv-comportamanetala este cea mai eficienta metoda de a trata cauza acestor stari si a le vindeca, asa ca va recomand cu caldura sedintele de psihoterapie.

Daca aveti intrebari sau doriti alte detalii, ma puteti contacta.

O zi cat mai placuta!

Mihaela Iote
0736632545
mihaela.iote@psihosolutii.ro
Arbanas
Mesaje: 2
Membru din: Mar Apr 11, 2017 10:37 pm

Re: atacuri de panica , anxietate,depresie

Mesaj de Arbanas »

de cand au inceput aceste atacuri de panica in mintea mea sunt numa ganduri rele , acu in ultimul timp sunt mai putine datorita rezultatelor analizelor facute de-a lungul timpului. sipmtomele pe care le simt in momentul de fata sunt : acele extrasistole pe care le simt mai mult seara ,disconfort abdominal , dureri arsuri disconfort toracic , respiratie greoaie ,oboseala (daca maresc pasul,urc niste scari sau pur si simplu fac efort imi simt inima batand in ureche sau in spatele ei). Nu exista zi in care sa nu ma gandesc ca poate sufar de vreo boala . Inainte obisnuiam sa ma duc la sala de fitness de cativa ani de zile 3 -4 zile pe saptamana , acu as vrea sa incep iar sa ma duc sa imi mai ocup timpul cu ceva , oare ma-r ajuta? sau nu este indicat sa fac efort?
Larisa40
Mesaje: 31
Membru din: Mie Mar 22, 2017 11:57 am

Re: atacuri de panica , anxietate,depresie

Mesaj de Larisa40 »

Bună, Arbanas..ce faci? Cum ești? Ai început sa faci terapie?
Scrie răspuns