Spune-ne cum te simti

Gabriel Dinu
Site Admin
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 24, 2011 10:55 am

Spune-ne cum te simti

Mesaj de Gabriel Dinu »

In aceasta sectiune a forumului ne poti impartasi cum se manifesta panica in cazul tau.
Cand ti s-a intamplat prima oara, ce simptome ai, cam cat timp dureaza.
Spune-ne si ce ai facut atunci cand ti-a trecut mai repede si cum te comporti in acele situatii.
Ai cumva indicatii pe care le-ai impartasi cu alti oameni?
Impartasind cu ceilalti oameni iti va fi mai usor sa incepi sa te controlezi si vei realiza ca sunt foarte multe persoane care trec prin aceeasi situatie sau au experimentat asa ceva.
Poti scrie aici tot ce iti trece prin minte, ce crezi ca te poate ajuta sau ii poate ajuta pe cei care sufera ca si tine.
Poti face aici inca un pas pe drumul catre echilibru si liniste!
Ca sa iti spui povestea ta e nevoie sa apesi pe butonul " NEWTOPIC" sau pe butonul " POST REPLY"

Cu multa caldura!
Psihoterapeut Gabriel Dinu
http://www.gandestesanatos.ro
korina
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:07 am
Localitate: Grecia

ANXIETATE..

Mesaj de korina »

BUNA SI BINE VAM GASIT.. :) POVESTEA MEA TRISTA A INCEPUT IN URMA CU UN AN CAND AU INCEPUT PRIMELE SIMTOME ALE ATACULUI DE PANICA ,ERAU INTRA DEVAR MULT MAI SLABE CA ACUM DAR ERA SI FAPTUL CA NU STIAM CE SUNT NU INTELEGEAM CE SE INTAMPLA CU MINE PANA IN ZIUA CAND MAM HOTARAT SA MERG LA UN PSIHIATRU SA VAD CE SE INTAMPLA CU MINE.BINEANTELS CA NU A STAT SA MA INTREBE PREA MULTE SI MIA RECOMANDAT XANAX SA IAU DOAR ATUNCI CAND MA IA STARE DE FRICA .MIA RECOMANDAT SA INTRU PE INTERNET SA MA DOCUMENTEZ DESPREA ANXIETATE..SI DE ATUNCI A INCEPUT SI COSMARUL PENTRU CA AM INCEPUT SA MA SIMT MULT MAI RAU VAZAND SIMTOMELE CELORLANTI PE ZI CE TRECEA SIMTEAM MULT MAI MULTE SIMTOPME DIN MOMENT CE STATEA ORE IN SIR PE INTERNET SA MA DOCUMENTEZ.DE ACEEA VA RECOMAND SA NU INTRATI PE ALT SITE INAFARA DE GANDESTE SANATOS PENTRU CA PE CELELALTE SUNT O MIE DE PARERI SI TOT O MIE DE SIMTOME DEOARECE LA FIECARE DINTRE NOI SIMTOMELE POT FI DIFERITE.DUPA CATEVA LUNI MAM DUS LA UN PSIHOLOG CARE A FOST MULT MAI EXPLICIT SI MA AJUTAT FOARTE MULT.AM INCEPUT MUNCA DUPA TOATE ASTEA SI MA-M SIMTIT BINE DOAR DIN MOTIVUL CA NU MAI AVEAM TIMP SA STAU SA MA GANDESC LA SITUATIE....AM RAMAS FARA MUNCA SI AU APARUT SI ATACURILE DE PANICA SI ASTA DOAR DIN LIPSA DE ACTIVITATE E SI NORMAL SA TE SIMTI RAU DIN MOMENT CE STAI SI TE GANDESTI DACA O SA ITI FIE RAU SAU NU?IN CELE DIN URMA AM GASIT SITE- UL GANDESTE SANATOS CARE IN SFARSIT AM INTELES EXACT CE SE INTAMPLA CU MINE SI MAI LINISTIT IN SFARSIT. :D PROBLEMA ESTE CA CU CAT STATI MAI MULT SI VA GANDITI CU ATAT VA SIMTITI MAI RAU....IESIT LA PLIMBARE IN AER LIBER MERGETI LA CUMPARATURI FACETI DOAR CEEA CE VA PLACE SI VA FACE SA VA SIMTITI BINE SI TOTUL O SA SE AMELIOREZE...VA DORESC SANTATE MAXIMA :!:
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga Korina,

Ma bucur mult ca ai apelat la programul nostru de psihoterapie si ca ti s-a diminuat anxietatea, chiar daca ai inceput doar de 12 zile.
Anxietatea si atacurile de panica apar din cauza unor ganduri irationale, modalitati gresite de a gandi, iar acest lucru are prea putin de-a face cu activitatile pe care le ai. Sigur ca daca ai foarte multe lucruri de facut, gandurile tale vor fi departe de acele idei care-ti genereaza anxietate si panica, insa ar fi bine sa nu uitam ca o persoana se poate gandi la mai multe lucruri in acelasi timp, deci, pe fond, ajuta prea putin ca am activitati.
Important este sa-mi reformez un mod de a gandi care sa-mi permita sa ma bucur din plin de viata indiferent ca am sau nu am activitati. Acesta este scopul psihoterapiei de pe www.gandestesanatos.ro.
Ca sa reusesti sa iti controlezi din ce in ce mai bine gandurile si sa iti formezi automatisme de ganduri rationale este nevoie de repetitie si eforturi zilnice sau aproape zilnice pentru o perioada de timp.
Spor la treaba si sper sa ajungi cat mai repede in punctul pe care ti-l doresti!

Psiholog Gabriel Dinu
www.gandestesanatos.ro
Psiholog Gabriel Dinu
druxy78
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 11, 2012 8:16 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de druxy78 »

Nici nu stiu cu ce sa incep .Am atac de panica din de 8 ani.La inceput au fost mai usor de suportat,ajungeam la spital imi faceau un calciu,spunandu-mi ca am spasmofilie.faceam f rar cam 1 la 6 luni dar imi reveneam imediat.Dupa 3 ani am inceput sa simt o frica si senzatia ca nu pot respira.eram in stare sa chem salvarea se 3 ori pe zi.Dr imi aratau pe monitor ca am saturatie in plamani 100% si numai asa ma linisteam.La recomandarea unui medic de la salvare am mers la psihiatru.Mi s-a pus diagnostic de atac de panica, si am urmat tratament cu tranxene de 5mg. Mi-a mers f bine.Dar acum de 3 saptamani familia mea trece printr-o perioada f dificila.Soacra mea a fost diagnosticata cu cancer la colon.Am operat-o a fost o opratie f complicata dar si reusita totodata dupa spusele dr.Am adus-o acasa vineri dar luni am duso inapoi deoarece facea febra.astazi l-am internat si pe nepotelul meu de 8 ani din cauza unei infectii virale.Nu cred ca pot sa suport asa de multe.Vreau sa va spun ca am mers la spital in aceste 3 saptamani de nenumarate ori.Simteam durere in piept aveam pulsul f mare tensiunea imi creste si imi scade .Am consultat si un cardiolog care mi-a spus ca nu am nimic la inima decat ca fac extrasistole si mi-a prescris metropolol de 25mg, calcvit, aspacardin ,alprazolam si din toata inima lui un control la psihiatrie. Am mers din nou la medicul psihiatru care era plecat in concediu dar m-a vazut un neurologcare mi-a prescris coaxil 3 pe zi anxiar ,si alternativ tratament homeopat.Avand 1 cutie de tranxene in casa mi-a spus sa iau tranxene pana il termin si sa continui cu coaxil.Ducandu-ma la farmacie cu reteta ,farmacista mi-a spus ca iau prea multe pastile antidepresive ca ar fi mai bine sa incerc cu ceva de plante sa vad daca imi merge bine si mi-a dat remotiv cate 2 pe zi.m-am simtit f bine cu ele atata timp cat am luat si cate un tranxene pe zi dar acum de 2 zile am inceput sa ma trzesc suparata, sa numai am chef sa fac nimic ,am ameteli, numai am putere, toata lumea imi spune ca arat groaznic la fata ,sunt ca o leguma. Va cer ajutor disperata numai cei cu atac de panica stiu cat este de groaznic am aceasta stare 24 din 24 va rog ajutati-ma ptr ca nu imi permit vizita la un psihoterapeut.
Irinap
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 27, 2012 2:43 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de Irinap »

Buna seara,

Imi pare rau sa aud ca treceti prin aceaasta situatie dificila. Cred ca nu va este deloc usor.
Ma bucur ca ati apelat la programul nostru de psihoterapie online de pe Gandestesanatos.ro . Acesta va va ajuta sa intelegeti mai bine ce se intampla in mintea dvs atiunci cand treceti prin aceste stari si ce puteti face pentru a reusi sa le depasiti cu succes.
Am observat ca ati completat o fisa pentru dvs. Ca sa puteti beneficia in continuare de explicatiile si de interventia specializata pe starile dvs e necesar sa apasati butonul "Salveaza si treci mai departe" pentru a beneficia dupa miezul noptii de explicatiile din sedinta a 2a, astfel incat sa reusiti sa intelegeti mai bine de unde provin starile pe care le aveti si ce puteti face astfel incat sa incepeti incet incet sa va simtiti mai bine.
Pentru orice nelamurire, va stau la dispozitie cu lamuriri suplimentare.

Cu bine,
Psihoterapeut Irina Paraschiv
http://www.gandestesanatos.ro
rocaru
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 28, 2012 2:38 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de rocaru »

Buna prieteni.Am atac de panica de 8 ani atacuri care au aparut dupa o stare de ameteala zilnica care nu a fost diagnosticata nici azi.A urmat o perioada foarte grea pentru mine deoarece dupa trei luni de stat acasa si de luat tratamente de spasmofilie (pentru ca acesta a fost primul diagnostic) si alte tratamente neurologice,a trebuit sa merg la munca.Atunci au inceput si atacurile de panica,din cauza ametelilor i-mi era frica sa nu cad pe strada sau sa nu patesc ceva la volan pentru ca lucram in distributie.faceam atac de panica,mergeam la urgenta i-mi facea un calciu intravenos,dupa 15 min.i-mi reveneam si plecam acasa.In urma cu 5 ani am facut un atac de panica in ungaria si de atunci mi-e frica sa mai merg departe de casa.Cu ametelile m-am obisnuit,nu mai sunt o problema atat de mare dar starea mea psihica este destul de proasta.Sper cu ajutorul vostru sa pot rezolva aceste probleme si sa revin la o viata normala.Va salut si va doresc sanatate la toti.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 24, 2012 2:36 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Rocaru,

Imi pare rau sa aud ca te confrunti cu aceste stari de atat de mult timp. Stiu ca atacurile de panica pot fi foarte chinuitoare si ne pot afecta in mod semnificativ calitatea vietii mai ales prin aceasta teama aproape permanenta ca se va intampla ceva rau si prin toate consecintele pe care aceste stasri le au asupra vietii noastre.
Am observat ca ai intrat in program in primele sedinta asa ca deja stii care este explicatia simptomelor dintr-un atac de panica si care sunt cateva dintre gandurile irationale care ne afecteaza modul nostru de a ne simti.

In sedintele care urmeaza vei afla mai multe despre modalitatile irationale care afecteaza emotiile noastre si apoi din sedinta a 7a incepem impreuna etapa de interventie in care vei reusi incet incet sa treci peste starile psihice proaste si sa reusesc sa te bucuri de viata cat mai mult!
Cu bine,
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
danaor
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 03, 2012 3:04 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de danaor »

Buna ziua,

Va rog sa-mi recomandati o terapie.Cred ca sufar de anxietate generala,manifestata de ceva timp cu palpitatii si intepaturi la inima,si in umarul stang fata.
Dupa ce am citit mai multe despre starea aceasta,am citit un caz care nu mai putea merge,cred ca avea alt diagnostic,dar ideea e ca m-am speriat asa de rau imi intrase in cap ideea ca nu mai pot merge ca imediat m-am speriat asa rau ca am facut un atac de panica,si am simtit un junghi in spate langa coloana,probabil nerv.Acum inteparura de la umarul stang s-a mutat in spate in acea zona ,s-au in umarul din spate.Oricum mi-au intrat numai porcarii in cap si cred ca m-am gandit numai la asta timp de 2 sapt,mi-am umplut capul numai cu ganduri negative.Am avut si ameteli si am prins o frica f mare.am mai avut atacuri de panica.
Oricum cred ca sufer de anxietate ,e normal aceste simptome/?
Trebuie sa vin la cabinet pentru acest caz?

Multumesc,
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Danaor,

Imi pare rau sa aud ca te confrunti cu aceste tipuri de stari. Cred ca iti este foarte greu si de aceea ma bu ur ca ai hotarat sa apelezi la sfatul unui psihoterapeut.
Intr-adevar starile pe care le descrii, palpitatii si intepaturi la inima, combinate cu o frica foarte mare de a nu pati ceva rau sunt in linie cu simptomele descrise de anxietate.

Desi alte cazuri despre care citim si care pot fi considerate mult mai grave pot avea tendinta de a ne speria, e important sa ne dam seama ca putem cere ajutor si ca cu ajutorul psihoterapiei cognitiv comportamentale anxietatea cat si atacurile de panica isi pot pierde mult din intensitate sau pot chiar disparea.
De cat timp de te confruntai cu aceste stari?

In legatura cu recomandarea unei terapii, asa cum spuneam orientarea cognitiv comportaementala are rata de succes cea mai buna in tratarea acestor tulburari. Mai mult, programul Gandestesanatos.ro este in asa fel realizat incat are un efect extrem de benefic in disparitia simtomelor de anxietate. Pentru inceput iti recomand sa iti faci cont in program, sa urmezi pasii de acolo si indrumat de un psihoterapeut vei incepe sa afli ce se intampla in mintea ta atun ci cand treci prin aceste stari neplacute, dar si ce poti face astfel incat ele sa dispara.
Sper ca am reusit sa iti fiu de ajutor.
Pentru alte informatii ma poti contacta in continuare.
O zi frumoasa!
Psihoterapeut Irina Paraschiv
salluu
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mai 20, 2012 8:30 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de salluu »

sall , numele meu este salluu ,am 25 de ani si vreau sa va impatasesc din experienta pe care eu am avut-o cu starile de anxietate si atacurile de panica precum si cat de mult m-a ajutat programul dumneavoastra ^gandeste sanatos^, sunt la sedinta 53 ,si vreau sa va spun ca aproape imi reiau viata dinaintea turburarilor mele emotionale , fac progrese uimitoare daca inaite sa descopar programul mici macar nu puteam sa stau si sa privesc pe geam ,sunt fumator si datorita starilor mele de anxietate si atacuri de panica fumam doar noaptea , mergea daca era urgenta nevoie la magazin ,si asta doar noapte,era groaznic ,am ajuns in ultimul an sa nu mai am viata sociala deloc ,in sensul ca stateam toata ziua in casa imi era greu chiar sa comunic si cu mama mea .in momentul in care va scriu acest mesaj vreau sa va spun ca sunt foarte bronzat datorita faptului ca am reluat legaturile cu un grup de vechi prieteni si am fost la iarba verde ,cu o seara in urma am iesit in oras cu ei la o terasa , lucru pe care nu am crezut ca o sa-l pot face asa de curand , era un lucru pe care in ultimi 3 ani era de neconceput mereu traiam cu impresia ca nu o sa mai revin la starea mea naturala :) si ca nu o sa scap de anxietate si de atacuri de panica , e drept mai am de lucrat insa sarile de anxietate au scazut remarcabil din intensitate ,acum simpt doar usoare furnicaturi in zona pieptului pe care le pot face sa dispara cu ajutorul unui gand rational, vreau sa va multumesc pt initiativa de a creea acest program de gandire sanatoasa si mii de multumiri doamnei psihoterapeut Roxana Niculescu , sunt conviins ca toti psihoterapeuti sunt foarte bine pregatiti ,insa simpt ca doamna Roxana are ceva special ,acel ceva care m-a ajutat sa redescopar viata cu toate bucuriile ei
ce va pot recomanda este sa incercati sa faceti cat mai multe ABC-uri si daca se poate si sedinte pe mess sau skype ,sunt f utile ! Mult succes si voua
Scrie răspuns