Spune-ne cum te simti

Psiholog Roxana Niculescu
Mesaje: 27
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de Psiholog Roxana Niculescu »

Buna seara,
Ma bucur ca ati apelat la noi. In acest program veti intelege foarte bine cum se formeaza aceste stari si impreuna vom lucra la diminuarea lor.
Daca aveti nelamuriri sau aveti nevoie de detalii nu ezitati sa ne contactati!
Mult spor si numai bine!
alincorpodean
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 02, 2012 12:47 am

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de alincorpodean »

Buna ziua
As vrea sa va scriu cateva randuri despre nevoia de a merge la psihoterapeut. Am atacuri de panica de cca 10 luni, cu toate simptomele descrise aici pe forum. La inceput nu am stiut despre ce era vorba, nu mai traisem asa ceva pana acum 10 luni. La atacuri de panica sunam la 112 veneau 2 ambulante, EKG perfect, tensiune in limitele normalului. dupa care ma linisteam si totul era normal. Cautand pe internet am gasit acest site si la sfaturile de aici am apelat la un psihoterapeut. Mentionez faptul ca sunt in Germania. Dupa o discutie cu un psihoterapeut, cateva formulare completate mi s-a recomandat o internare in Sectia Psihosomatica a spitalului universitar din Göttingen, unde sunt si acum si voi ramane timp de 6 saptamani. Vreau sa va spun ca beneficiez aici de diferite terapii, care sunt foarte ajutatoare, si anume: psihoterapie de grup, psihoterapie individuala, terapie de relaxare, Yoga, terapia somnului, psihoterapie artistica (desen, pictura, exteriorizarea sentimentelor prin terapie de arta), sedinte de fitness, sedinte de sport, discutii libere dimineata si seara in prezenta psihologului, sedinte de educatie pshihologica despre anumite teme, depresie, frica, panica, autocontrol. Nu se trece repede la medicatie, totul este f bine organizat si urmarit indeaproape, analize medicale. Am deja aproape 3 saptamaini in aceasta sectie si ma simt deja foarte bine. Asadar vreau sa multumesc acestei echipe de pe Gandeste Sanatos, care cu profesionalism fac o munca extraordinara si deasemenea sa recomand oricarei persoane care crede ca sufera de aceste probleme sa apeleze cat mai repede si cu mare incredere la psihoterapeut.
Multa incredere si multa sanatate
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Alin,

Ma bucur foarte mult sa aud ca ai reusit sa ceri ajutor si ca il primesti pe cel potrivit tie. Intr-adevar este important sa stim unde si cand sa cerem ajutorul potrivit daca ne confruntam cu diferite stari emotionale negative si noi ii incurajam pe cei care ne contacteaza sa nu renunte la speranta si ca sa caute ajutorul potrivit pentru ei.

O zi frumoasa!
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
crinutza
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 17, 2013 2:09 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de crinutza »

in fiecare zi plang, pentru ca nu pot scapa de frica, atacuri de panica, emotiile excesive,

de multe ori ajung in spitale. de frica sa nu patesc ceva, imi este frica tot ce se intampla cu mine, am impresia ca nu mai pot scapa de cosmarul asta, in fiecare zi am ganduri negative. tremur, ma ia cu stari de voma, frica sa nu patesc ceva...nu stiu ce sa mai fac...vreau sa scap de aceasta "boala" :((((((
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de daniel05 »

Atunci ar fi timpul sa faci ceva pt tine, si ai ajuns in locul potrivit, urmeaza psihoterapia si eventual un tratament medicamentos, doar daca este cazul, si ai sa vezi ca incet incet vei iesi din aceasta stare. Ti-o spune o persoana care a patit-o destul de rau, iar acum ma bucur de viata ca in timpul copilariei. Nu pot sa spun ca nu mai am inca ceva probleme, dar diferenta intre cum eram acum vreo 6-7 luni si cum ma simt acum este de la cer la pamant. Asa ca nu mai sta sa te chinui, ca tu esti singura suferi, si nu in ultimul rand sa ai rabdare cu tine, pt ca rabdarea este esentiala pentru vindecare.
Mult succes si sanatate!
Psiholog Roxana Niculescu
Mesaje: 27
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de Psiholog Roxana Niculescu »

Draga crinutza,
Imi pare rau ca te simti asa si ca simti o astfel de frica.
Este dificil si de aceea este important sa afli cum se formeaza aceste emotii, care este cauza lor si apoi sa le controlezi si sa le diminuezi.
Acest lucru poti sa il faci in terapie.
Ca sa intelegi mai bine cum te poate ajuta psihoterapia parcurge primele trei sedinte gratuite din program si daca ai intrebari sau nelamuriri contacteaza-ne.
Numai bine,
Psiholog Roxana Niculescu
tatiana76
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 10, 2013 2:26 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de tatiana76 »

Am 37 ani ,sunt o persoana energica(sau mai bine spus "am fost"),emotiva,fricoasa,plangacioasa,ma panichez foarte repede.... si de ceva vreme din cauza problemelor am atacuri de panica cam des,incerc sa ma controlez dar uneori ma coplesesc.Am inceput sa 'uit" ,sa slabesc (pentru ca nu mai am pofta de mancare,sunt zile cand uit sa mananc ,sunt foarte slaba).In acele momente de panica imi este rau dar nu ma doare nimic,simt ca imi creste tensiunea,stare de greata ,tremur,si parca se prabuseste pamantul cu mine,nu vreau sa vorbesc cu nimeni..ma deranjeaza orice mica galagie.....nu dureaza mult 3-5 ore.Aceste stari le aveam in fiecare zi dar de ceva vreme le am mai rare doar atunci cand ma supar.Norocul meu este ca am 2 copii nazdravani si ma mai scot din starea mea...Cand imi trece acea stare de agitatie ascult muzica,ma relaxeaza.Am devenit propriul meu psiholog.Am fost la medic,m-a trimis la endocrinolog si sunt sub tratament din 2009 cu euthyrox de 100mg si egilok pe care mi l-a scos din tratament dupa 1 an.Am cam uitat sa zambesc......sa ma bucur,sa simt ca traiesc!Am ajuns niste roboti care se lupta cu timpul si cu "vremurile" grele.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Tatiana,

Imi pare rau sa aud ca te confrunti cu aceste stari si, desi admir si salut efortul de a deveni propriul psiholog, de multe ori acesta nu e de ajuns. Am vazut ca ai cont aici - te invit sa completei prima sedinta cu simptomele cu care te confrunti, asa incat sa te intelegem cat mai bine, si sa parcurgi sedintele gratuite 2 si 3 in care vei afla mai multe despre cauzele starilor tale si cum te putem ajuta in continuare.

Ma bucur ca ai luat decizia de a apela la ajutorul nostru. Vei gasi aici oameni care au trecut prin starile tale si care si-au revenit si care te vor ajuta in drumul catre recuperare.

Nu ezita sa apelezi la ajutorul nostru cand ai nevoie!

O zi frumoasa!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de alexandra_32 »

Bine v-am regasit dragii mei prieteni!!Am 2 zile de cand m-am reintors din concediul de 10 zile petrecut in Germania......a fost pentru mine un concediu in care m-am detasat de tot si de toate.....am parcurs 3600 de km dus si intors....am vizitat acolo multe locuri frumoase....ne-am plimbat mult....si nu am experimentat nici macar un moment o teama sau o frica de locuri noi....de oameni noi....de ideea ca sunt atat de departe de casa!!
Si ca sa imi infrunt si mai tare temerile si gandurile am urcat intr-un turn al unui castel vechi la 52 de metrii....am avut o senzatie foarte ciudata dar am rezistat eroic!:)
Parca imi e si teama sa ma bucur.....sau sa spun cu voce tare ...sunt vindecataaaaaaaaaaa........dar in adancul sufletului imi doresc cu ardoare si fac tot ce imi sta in putinta pentru a nu mai simtii niciodata ceea ce am simtit!!!
Oricum toata experienta asta m-a facut sa nu mai fiu asa sensibila si panicoasa......si incerc de fiecare data sa tratez totul cu calm si rational!!!
Sunt decisa ca in Iulie sa ma reintorc in locul unde mi s-a declansat prima data atacul de panica.....iar in August voi zbura cu avionul!
Imi era teama sa plec in aceasta calatorie....dar am aplicat exact ceea ce am invatat in acest program....inlocuirea gandurilor negative cu cele pozitive si am reusit!!
Vreau sa stiu cum va simtiti si voi...alineala,madadudu,diesel,mikken,daniel, .....!!!!!
Va doresc o zi minunata!!!!!
diesel
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 08, 2013 9:43 am

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de diesel »

Bine ai revenit,Alexandra! Ma bucur ca ai aceasta stare de bine,deci se poate si esti o invingatoare.Mai mult de atat,esti hotarata sa perseverezi si sa ii sustii si sa impartasesti si cu altii experienta ta!
Ei bine,eu am trecut cu bine,zilele trecute,peste un atac de panica.Am mers singura la cumparaturi,intr-un market aglomerat.Merg aproape zilnic singura,dar de data asta au fost cozi imense la case si dintr-odata m-a strafulgerat un gand: daca fac un atac? Bineinteles ca daca i s-a sugerat,mintea a preluat gandul irational si a pedalat pe el pana m-am simtit coplesita de o gramada de simptome.Ce sa fac...primul impuls,sa renunt la caruciorul cu cumparaturi si sa plec.Sa cer ajutor? Cui? Ce sa spun,ca am un atac de panica? Categoric,nu.Puteti sa va amuzati,dar am facut altceva: m-am gandit ca nu sunt singura si ca deschid paginile site-ului.Am recapitulat in minte,atat cat am putut,ce stiam de aici despre atacul de panica si am hotarat sa stau si sa ''lupt''.Aveam nevoie de ceva sa imi distraga atentia,mi-am scos telefonul si am inceput sa butonez aiurea desi tremuram toata.Inima imi batea puternic,am inceput sa imi controlez respiratia.
Una peste alta,a trecut.Tot restul zilei si parte din cea urmatoare am trait cu frica unui nou atac dar mi-am repetat in gand atatea afirmatii pozitive si m-am implicat in diverse activitati ca sa nu fac loc vreunui gand irational.Anxietatea,treaca-mearga,dar atacurile,dupa mine,sunt nesuferite din cale-afara.
Multumesc,Alexandra,mesajul tau mi-a facut mult bine si multumesc,''gandeste sanatos''.
Scrie răspuns