Atac de panica, anxietate

Roxanapetronela
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 06, 2017 2:59 pm

Atac de panica, anxietate

Mesaj de Roxanapetronela »

Buna! Numele meu este Roxana si de ceva timp am niste probleme pe care nu le-am mai avut niciodată pana acum .
Viata mea a inceput sa se schimbe in urma cu un an si jumatate cand am venit in Italia pentru a fi impreuna cu iubitul meu. La inceput a fost frumos sa stau acasa ,sa nu fac nimic si sa am parte de tot ceea ce imi doresc. Problemele au inceput sa apara cand am început sa ma ongras, mi-am pierdut increderea in mine si eram ata de complexata incat nu mai voiam sa ies din casa si nici sa avem musafiri! Din cauza aceasta a avut de suferit si iubitul meu, care la început a avut răbdare cu mine chiar daca nu stia care era motivul pentru care eu nu mai eram fericita si sigura pe mine. Nu am vrut niciodata sa ii povestesc ceea ce simt, tot sperând ca o sa imi treaca.
Apoi a apărut rutina care ma omoară si acum, nu reusesc sa imi gasesc un loc de munca stabil si neavând ocupatie toata ziua , imi fac tot felul de scenarii in cap, si ganduri negre. De ceva timp am prins o frica foarte mare de a merge cu masina, inainte imi plăcea sa merg cu masina, acum imi e frica sa mergem si pana la supermarket sa facem cumparaturile. Nu am fost implicata niciodata intr-un accident dar tot uitându ma la stiri si văzând cate accidente se intampla, nu ma mai simt in siguranța si ma gandesc mereu ca s-ar putea sa se întâmple ceva rau. Cel mai rau e ca peste o saptamana trebuie sa mergem in Romania cu masina, deci avem aproape 2000 de kilometri de parcurs. Ma înnebunește gandul asta, chiar daca stiu ca iubitul meu este atent la volan si conduce zi de zi zeci chiar sute de kilometri . As vrea din tot sufletul sa scap de aceste frici si sa pot duce o viata normala asa cum aveam pana acum!
roberta-florida
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 08, 2015 8:31 pm

Re: Atac de panica, anxietate

Mesaj de roberta-florida »

Buna! Sfatul meu este sa nu te mai uti la stiri deoarece empatizezi, si incearca sa nu mai gandesti negativ.
Belami
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iul 19, 2017 5:59 pm

Re: Atac de panica, anxietate

Mesaj de Belami »

Buna! Clar nu te mai uita la stiri! Sunt deprimante si pentru un om care nu este sensibil. Incearca sa vezi calatoria spre Romania ca pe o aventura, incearca sa faceti opriri si sa vizitati locuri noi pe drumul vostru. Uneori nu se poate pentru ca anumiti soferi vor sa ajunga repede ca sa nu oboseasca foarte tare(ex: sotul meu). Dar cred ca ar ajuta sa luati o camera de hotel undeva pe la jumatate ca sa nu mai para drumul asa de lung si sa va odihniti.
Intotdeauna puteti zbura. Nu trebuie neaparat mers cu masina desi poate parea mai practic...poti lua multe lucruri etc...dar in ziua de azi biletele de avion sunt foarte ieftine. Si cu taxele de drum si combustibilul si timpul pierdut, cu siguranta poti lua 7 bagaje de cala daca ai vrea. Sau trimise prin colet ca sa nu asteptati la aeroport bagajele.
Cat despre starea ta generala, iti pot spune din experienta ca ceva te nemultumeste si cum te simti poate fi o metoda de a te impinge sa iei o decizie in legatura cu acel lucru. E mai greu de aflat care e acel lucru, dar odata aflat nu amana decizia pentru ca altfel o sa continui sa iti pierzi increderea in tine.
Totul o sa fie bine! :)
Doamne ajuta!
Scrie răspuns