depresie si....panica!

iacob carmen
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 26, 2012 2:10 pm

depresie si....panica!

Mesaj de iacob carmen »

Am45 de ani si am fost un copil depresiv si panicos de mica!Am avut atatea motive......abuz sexsual ,fizic(batai).lipsa dragostei....Cum imi place sa zic am fost majora de la 5ani!Tatal meu alcoolic ne batea si ne injura (am o sora mai mica)si mereu stateam cu frica!Cand aveam 9 ani a inceput sa-mi faca si avansuri!Va dati seama cu ce frica stateam in casa!Totul a culminat cand aveam 13 ani:Si-a dat foc!Noi copii eram acasa,si acum pot sa-l vad cu ochii mintii.Am fugit ,ne-am speriat!De atunci am fost ba trista ba furioasa,am luato razna pur si simplu!Abia la varsta de 30de ani am inceput sa am cosmaruri cu morti.cadavre ,si am intrat in depresie!Dimineata plangeam ca m-am trezit,imi doream sa mor si am inceput sa am atacuri de panica de aproape ca paralizam!De atunci ma lupt cu viata!Am fost internata de 2ori si mi s-a facut frica nu cumva sa stau prin spitale toata viata!Asa ca am cautat explicatii !Acum iau cipralex si anxiar dar sunt tot timpul transpirata si incodata!Dupa unele certuri de asta iarna cu sotul meu ,cand ne-am si despartit un timp depresia si atacurile de panica au revenit in forta!Am inceput sa ma gandesc sa mor!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: depresie si....panica!

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna ziua,

Imi pare foarte rau sa aud ca v-ati confruntat cu aceste situatii neplacute, cred ca v-a fost foarte greu sa treceti prin aceste experiente.

Ma bucur ca ati apelat la ajutorul nostru caci imi dau seama ca a fost si este foarte greu pentru dvs sa va simtiti deprimata sau sa aveti atacuri de panica atat de des.
Programul nostru este bazat pe psihoterapia cognitiv comportamentala care are rata cea mai buna de succes in a trata aceste tipuri de stari, asa incat va invit sa va inscrieti in program sa urmati cele 3 sedinte gratuite. Acestea va vor da cateva informatii despre ce se intampla in mintea si corpul dvs atunci cand treceti prin atacuri de panica si cand va simtiti deprimata, iar apoi sedintele urmatoare va vor da informatii si va vor invata cum sa opriti un atac de panica si cum sa faceti astfel incat acestea sa nu mai apara in viata dvs si sa incepeti incet incet sa va controlati singura emotiile negative.

E pacat sa traiti cu aceste stari chinuitoare cand ele se pot vindeca chiar complet iar dvs va puteti bucura de viata. Nu renuntati la speranta pt ca aceste stari pot fi depasite, chiar daca acum nu vedeti lucrurile asa. Psihoterapeutul cu care veti lucra este pregatit sa va inteleaga si sa va ajute sa va intelegeti si dvs si sa lucrati catre echilibrarea psihica si armonia asteptata dupa atata timp de stari neplacute.

Sper ca am reusit sa va fiu de ajutor si nu ezitati sa ma contactati pentru alte informatii.

O zi frumoasa!
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Psiholog Roxana Patrascu
Mesaje: 12
Membru din: Mar Feb 07, 2012 12:56 pm

Re: depresie si....panica!

Mesaj de Psiholog Roxana Patrascu »

iacob carmen scrie:Am45 de ani si am fost un copil depresiv si panicos de mica!Am avut atatea motive......abuz sexsual ,fizic(batai).lipsa dragostei....Cum imi place sa zic am fost majora de la 5ani!Tatal meu alcoolic ne batea si ne injura (am o sora mai mica)si mereu stateam cu frica!Cand aveam 9 ani a inceput sa-mi faca si avansuri!Va dati seama cu ce frica stateam in casa!Totul a culminat cand aveam 13 ani:Si-a dat foc!Noi copii eram acasa,si acum pot sa-l vad cu ochii mintii.Am fugit ,ne-am speriat!De atunci am fost ba trista ba furioasa,am luato razna pur si simplu!Abia la varsta de 30de ani am inceput sa am cosmaruri cu morti.cadavre ,si am intrat in depresie!Dimineata plangeam ca m-am trezit,imi doream sa mor si am inceput sa am atacuri de panica de aproape ca paralizam!De atunci ma lupt cu viata!Am fost internata de 2ori si mi s-a facut frica nu cumva sa stau prin spitale toata viata!Asa ca am cautat explicatii !Acum iau cipralex si anxiar dar sunt tot timpul transpirata si incodata!Dupa unele certuri de asta iarna cu sotul meu ,cand ne-am si despartit un timp depresia si atacurile de panica au revenit in forta!Am inceput sa ma gandesc sa mor!
Dna Carmen, bine ati venit in programul nostru de psihoterapie online, de asemenea ma bucur ca ati inceput si etapa de explicatii in program si asa cum v-am rugat in fisa personala, pe langa notitele legate de explicatiile aflate din filmulete - sa scrieti si listuta cu lucrurile pentru care merita sa traiti!
Multumim ca n-ati impartasit si pe forum problemele sufletesti si in completarea colegei mele, va inteleg ca ati trait evenimente foarte greu de suportat, traumatizante in copilarie insa continuand sa va uitati in trecut nu mai vedeti pe unde calcati acum, in prezent si riscati sa mergeti impiedicandu-va constant.
Calitatea vietii dvs este determinata de modul in care va simtiti la un anumit moment. Cum va simtiti depinde de felul in care interpretati ceea ce se intampla in jurul dvs, nu de evenimentele in sine.
Dna Carmen, ati depasit perioada accea grea in care erati doar o copila si va simteati neputincioasa cu privire la boala pshica pe care a avut-o tatal dvs, acum sunteti o persoana adulta si libera sa alegeti la ce sa va ganditi, in prezent puteti decide sa fiti bucuroasa, echilibrata prin inlocuirea gandurilor negative cu ganduri rationale, pozitive si adaptative la situatia dvs actuala :idea:
Vom dezbate catastrofarea si scenarita dvs cu privire la frica de a nu ajunge sa va traiti viata prin spital, si conteaza foarte mult motivatia de a apela la ajutor, poate reprezenta inceputul adevaratei sperante care semnaleaza tratarea anxietatii si depresiei.
Impreuna putem lucra asupra sentimentelor de indignare, furie, vina, dezamagire ajutandu-va sa va dezvoltati atitudini sanatoase, rationale care sa va aduca emotii pozitive si implinirea personala trasata ca scop de atins.

Multa speranta si pretuire de sine!

Psihoterapeut Roxana Patrascu
roxana.patrascu@psihosolutii.ro
Scrie răspuns