Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Scrie răspuns
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Ma bucur Mikken ca te simti mai bine, gandeste pozitiv!!Trebuie sa avem rabdare va veni si ziua in care o sa putem spune ca ne-am vindecat!!Iti doresc multe clipe de liniste!!
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Iti multumesc, la fel ! :D

Din pacate, pe la 18 am mai suferit un episod de panica si izbucnic in plans. Acum mi-e mai bine, am si mancat ceva intre timp. 8-)
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Salutare, tuturor !

De cand am scris ultima data, m-am simtit cat se poate de bine. Se pare ca, din fericire, ultima recadere a durat foarte putin si mi-am revenit mult mai repede decat ma asteptam. Ma simt bine si am toata increderea ca aceste recaderi for fi din ce in ce mai mare, mai scurte si mai slabe ca intensitate.

Sper ca si voi sunteti ok !
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Mikken ma bucur foarte mult ca vestile tale sunt numai de bine, mergem inainte gandind pozitiv....starile de bine nu o sa intarzie sa apara...doar daca suntem consecventi si ne dorim asta cu adevarat!Gandurile pozitive atrag ganduri pozitive....!!
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Salutare, tuturor. In utima luna m-am simtit foarte bine, nu am mai avut parte de recaderi sau stari de agitatie, tristete. Se pare ca sunt pe drumul cel bun ceea ce va doresc si voua.
Multa bafta tuturor !
iulian1
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 28, 2012 9:33 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de iulian1 »

BUNA RECUNOSC CA PANA ACUM CATEVA ZILE CREDEAM CA SUNT SINGURUL CU ASTFEL DE SIMPTOME DAR ODATA CE AM VAZUT CEA DEA 3 SEDINTA M AM MAI LINISTIT .O SA IMI ZIC SI EU POVESTEA
TOTUL A INCEPUT CAM CU 6-7 LUNI IN URMA CAND ERAM LA SERVICI PE CAND MA DEPLASAM DE LA UN LOC DE MUNCA LA ALTUL AM INCEPUT SA AM NISTE PALPITATII EXTREME CARE MAI TARZIU AM AFLAT CA AU SURVENI DE LA FOARTE MULTE CAFELE ,ACESTE PALPITATII MA-U SEPIAT ASA DE TARE INCAT AM DECIS SA MA AJEZ JOS UN MOMENT POATE IMI REVIN DUPA CARE I AM SPUS SEFULUI CA O SA RAMAN AICI UN MOMENT ,IN URMATOARELE 10 MIN PUR SI SIMPLU AM CREZUT CA O SA MOR AM INCEPUT SA VAD CU DIFICULTATE SI NU PUTEAM SA RESPIR NORMAL SIMTEAM CA MA SUFOC IN CELE DIN URMA AU TRECUT DUPA CARE AM PLECAT LA MASA ,ASEZANDUMA LA MASA AM AVUT O STARE DE LESIN AGITATIE CREDEAM CA IMI PIERD CONTROLUL ,AM DECIS SA MERG LA DOCTOR AJUNS ACOLO NU MAI GASIT NIMIC IN NEREGULA SI AM PLECAT ACASA
ZIUA URMATOARE M AM SIMTIT UN PIC SLABIT SI NU REUSEAM SA DORM PREA BINE AM AVUT COSMARURI ,ADOUA ZII NIMIC DEOSEBIT CAND SPRE SEARA STAND IN PAT AM INCEPUT SA AM O STARE DE LESIN NU STIU EXACT CUM SA O DESCRIU,AM DECIS SA PLEC LA URGENTA CU UN TAXI IN TAXI SA AGRAVAT ACEEA STARE SI AM INCEPUT SA MA PANICHEZ ERAM FOARTE AGITAT AJUNS ACOLO INGROZIT DE FRICA DOCTORI MI AU SPUN CA NU AM NIMIC SI CA AS PUTEA AVEA APENDICELE INFLAMAT DUPA ASTA M AM LINISTIT .
A TREIA ZI AM DECIS SA PLEC ACASA LA PARINTI DIN CONSTANTA AM INCEPUT SA MA INGRIJOREZ DAK O SA LESIN DACA O SA MOR PANA LA BRAILA DESTINATIA FINALA AM AVUT O STARE FOARTE PUTERNICA DE SUFOCARE DE LESIN DE AMORTELI ALE MEMBRELOR ,AJUNS ACOLO AM PLECAT DIREC LA URGENTA DIN NOU NU IMI GASEA NIMIC,NU STIAM CE SE INTAMPLA CU MN , A URMAT VREO 2 ZILE CU CV STAI DAR MAI USOARE .AM PRIMIT UN TRATAMENT DE LA UN MEDIC ENDOCRINOLG CU XANAX ,GINGO PRIM ,CALDEFIX,SI MAGNE B6,AM URMAT TRATAMENTUL O LUNA IN CARE M AM SIMTIT OARECUM MAI BN DAR NU VINDECAT ,
LA SCURT TIMP AM PLECAT IN NORVEGIA NU VA ZIC CA ERAM INGROZIT DE AVIOANE SI CU ACELEASI GANDURI DAK LESIN DAK O SA MI SE INTAMPLE CEVA NU STIAM CE SE INTAMPLA CREDEAM CA INEBUNESC. AJUNS ACOLO AM AVUT ACEEASI TEAMA IN FIECARE ZI IN ULTIMA ZI CAND TREBUIA SA VIN ACASA A REVENIT ACEEASI STARE DE PANICA DE GROAZA CA AS PUTEA SA LESIN PRIN AEROPORT.IN CELE DI URMA AJUNS ACASA AM DECIS SA NU MAI PLEC IN STRAINATATE .DE ATUNCI CAND SUNT ACASA NU AM NIMIC GRAV SIMPT UN FEL DE ANXIETATE USOARA SI NU MA RECUNOSC ACEEIASI CHESTIE SIMPT CA INEBUNESC SI IMI ESTE GROAZA PUR SI SIMPLU SA MERG LA MAGAZIN ,LA CLUB ,ORIUNDE IN AFARA CASEI ,DEOARECE CRED CA O SA LESIN CA O SA MI SE INTAMPLE CV RAU .
ASTEPT SFATURI ,SAU PARERI ,VA MULTUMESC SI VA DORESC MULTA SANATATE TUTUROR
bianca88
Mesaje: 20
Membru din: Dum Oct 07, 2012 1:22 am

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de bianca88 »

Buna seara este 30 dec 2012 as vrea sa va spun ca am atacuri de panica de aproximativ 2 ani am 24 de ani si sunt mamica unei fetite de 2 ani si 8 luni, este prima data cand scriu pe un forum si am facuto pentru ca imi doresc ca in anul urmator sa ies din aceasta stare de panica si anxietate in care ma aflu..totul a inceput intro zi de vara cand am avut o discutie mai aprinsa cu sotul meu si a iesit afara pe la 1 noapte ca sa nu ne mai certam tinand cont ca fetita avea cateva luni...a plecat afara DAR ma incuiat in casa si nici nu a luat nici telefonul cu el...asta a fost in urmatoarele 5 min am trcut intro stare de panica . frica manifestanduse cu stare de sufocare palpitatii senzatie de cald tremur continu ..la ora 2 noapte i-am sunt pe parintii mei sa vina la noi acasa bineinteles k s-au speriat si ei ideea este ca eram incuiata in casa si nu puteau intra si stau la etj 3 a trbuit tatal meu sa ia un taxi si sa plece dupa "dragul " meu sot la ora 2 noaptea sa il caute prin oras..noroc k avem un oras micut.in fine l-a gasit a venit acasa dar din acea noapte nu mai imi revin..asta este inceputul povestii..am fost la nenumarati medici in bucuresti , analize ok totul bn dar panik starea de sufocare si palpitatiile nu trec..am ajuns la un psihiatru care mi-a recomandat cipralex si jumatate anxiar in prima luna de tratament ... am 1 an si ceva de cand merg cu cipralex 2 pe zi..insa l-am scazut treptat pana am renuntat la el dar surpriza starile au aparut pe 25 ian 2013 am o reprogramare la psihiatru PROBLEMA este ca am facut o obsesie pt sotul meu...nu mai pot sta in casa daca nu e si el...daca pleaca undeva deja in 5 min ma iau palpitatiile si stare de sufocare...daca nu imi raspunde la telefon la fel ma apuca starile instantaneu...am devenit un stres pt el iar casnicia noastra scartie din acest motiv ...nu poate pleca nicaieri pt k imi e mie frik sa nu mi se faca rau....mi-a spus k se simte prizonier si in ritmul asta nu putem continua suntem tineri avem o fetita si nu vreau sa merg mai departe in ritmul asta....va rog daca ma puteti ajuta nu vreau sa mai depind de sotul meu si nu vreau sa mai am aceste stari de panica ,palpitatii si senzatia k ma sufoc...V.imi doresc din tot sufletul sa imi revin pentru fetita mea sa ma pot bucura de ea multumesc anticipat celor care vor citi povestea mea si ma pot ajuta
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Bianca, bine ai venit printre noi!Vroiam sa te intreb daca dupa cipralex starile tale nu s-au ameliorat deloc??Important ar fi sa faci psihoterapie, ca sa intelegi ca sunt doar senzatii ceea ce simti, daca faci exercitiul de respiratie, te ajuta sa iti revii la normal!!Te inteleg perfect, suntem multi cei care am trecut prin asa ceva, si e si mai greu atunci cand cei de langa tine nu te inteleg!!
zenaida
Mesaje: 10
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:23 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de zenaida »

Buna Bianca tin sa-ti spun ca ma regesesc foarte bine in simptomele tale exact asa sunt si eu,palpitatii mai tot timpul,stari de groaza, dureri in piept etc mi-e imi este frica tot timpu ca fac infarct..si eu am facut tratament cu cipralex si mi-a fost mai bine insa cam de trei luni iar mi-au revenit starile,am sa ma duc din nou la medic si am sa incep si psihoterapia..acelasi lucru iti recomand si tie..si incearca sa te linistesti ca nu o sa patim nimik gandeste-te ca ai mai avut asa stari si nu s-a intamplat nimik si asa o sa treci peste crize mai usor,dupa cum ai vazut sunt multe persoane in situatia noastra din pacate dar din fericire totul este in mintea noastra si avem o solutie la problemele noastre..ai incredere in primul rand in tine si dupa aia in psihoterapie si ai sa vezi rezultatele iti doresc o zi buna si multa sanatate
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Zenaida si mie dupa aproape doua luni de Cipralex 10 mg o tableta pe zi, mi-a revenit starea de anxietate, asa ca am fost la psihiatru si mi-a marit doza la 20 mg/zi, si cand am starile de nesuportat sa iau un frontin de 0,25, pe langa asta mai i-au magnerot care mi-a mai redus din palpitatii!!va doresc ca noul an sa va aduca multa liniste!!
Scrie răspuns