Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Scrie răspuns
zenaida
Mesaje: 10
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:23 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de zenaida »

Ma bucur foarte mult sa vad ca se poate vindeca anxietatea asta chinuitoare..abia astept sa incep si eu psihoterapia,ca m-am saturat de atata rau..nu stiu de ce sa ma mai agat ca sa zic asa, sa merg mai departe da simt ca cedez,starile de rau,oboseala,slabiciunea pe care o simt,palpitatiile nu-mi dau pace deloc si am inceput sa urasc sa ma tot duc la medic sa-mi spuna ca sunt sanatoasa si mie de fapt mi-e atat de rau,am impresia ca nimeni nu ma intelege..dar sper ca intr-o zi sa fii iarasi un om normal..va doresc multa sanatate o zi buna
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Zenaida,

Imi pare foarte rau sa aud ca te confrunti in continuare cu aceste stari neplacute.
Imi doresc sa iei decizia de a incepe psihoterapia in acest program astfel incat sa te pot ajuta cat mai bine sa controlezi aceste stari si sa reusesti sa ai o viata cat mai echilibrata.

Mult succes si te astept in program!

O zi frumoasa!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Mi-a placut tare mult mesajul tau Daniel, plin de pozitivitate si incurajator!Eu am urmat psihoterapia 3 luni de zile, Dinu Gabriel m-a ajutat tare mult, de fapt toti sunt niste profesionisti, eu am facut si sedintele pe skype, m-au ajutat tare mult!!Exercitiul pentru gandurile obsesive il faceam de 3 ori pe zi....foarte mult m-a ajutat!!!Eu am suferit de ipohondrie tot timpul, de teama sa nu sufar de vreo boala, de preocuparea excesiva ca toata lumea din jurul meu sa se simta bine, sa nu supar pe nimeni....etc..!!Aceasta gandire constructiva m-a facut sa imi dau seama de multe lucruri care erau gresite in viata mea, adica de felul cum eu le procesam! :D
Si mie la inceput Cipralexul mi-a accentuat starile de anxietate, dupa vreo 3 saptamani am inceput sa simt efectele, eu am inceput tot asa cu jumatate de pastila dimineata timp de 10 zile, dupa care am continuat cu 10 mg, si dupa 2 luni au aparut iar starile de neliniste si psihiatra mi-a marit doza la 20 mg!Acum am o luna de cand iau 20 mg si ma simt mult mai bine!!
Si eu am problema cu tremurul mainilor si simt cateodata asa un tremur interior, dar eu un anxiolitic(frontin), numai la nevoie!
Ne incurajeaza foarte mult faptul ca stim ca sunt oameni care au trecut prin asa ceva si s-au vindecat!
Internetul te cam panicheaza..... :D ....si te sperie...e mai bine sa vorbesti cu oameni care urmeaza psihoterapia si gandesc altfel!....asta o spun din experienta mea proprie!!
Va doresc numai ganduri pozitive si aveti parte de multe clipe de liniste!
Zenaida ....nu te mai chinui singura, o sa vezi ca facand psihoterapie vei uita de toate aceste temeri!!Am trecut toti prin aceste stari, important este sa cunosti cauza tuturor acestor senzatii...si ele sa nu te mai sperie!!!Suntem alaturi de tine!!!!
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de daniel05 »

Si eu am facut greseala sa citesc niste forumuri ale unor oameni care parca nu-si doreau sa se vindece, si asta mi-a facut mult rau la inceput, defapt nu am facut altceva decat sa-mi fac mie munca mai grea. Dar nu mai fac greseala asta, daca am sa mai citesc forumuri am sa il citesc doar pe acesta.
Ultima oară modificat Lun Ian 21, 2013 10:08 pm de către daniel05, modificat 1 dată în total.
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Mie, teama de a nu suferi de vreo boala, inca ma afecteaza, imi da stari de neliniste, gol in stomac si imi provoaca ganduri si scenarii negative, catastrofale. Nu stiu, cu toate ca ma simt destul de bine in cea mai mare parte a timpului, parca mi se pare imposibil sa scap vreodata de aceasta teama si de gandurile negative ce le provoaca !
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Buna Alexandra,

Ma bucur ca mai citesc pe forum despre cum te mai simti si iti admir spiritul optimist si constructiv! Vreau sa spun ca multe persoane imi pomenesc despre ce ai scris tu pe forum si isi regasesc speranta si curajul. Sa stii ca faci parte din procesul psihoterapeutic al tuturor clientilor nostri, impreuna cu ceilalti care scriu lucruri folositoare aici, pe forumul nostru.

Mikken, imi pare rau ca acum esti intr-o mica perioada de regres! Important este ca esti bine in mare parte a timpului si ca te-ai mobilizat iar in lupta cu gandurile irationale. Persevereaza si, la un moment dat, vei privi aceasta perioada din viata ta doar ca pe o amintire neplacuta, care insa te-a ajutat si sa te cunosti mai bine si sa privesti viata cu " ochi" preponderent rationali.

Va doresc o seara frumoasa si linistita!
Psiholog Gabriel Dinu
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de daniel05 »

Mikken, iti spun ca si eu sufar la fel si am acelasi sentimente urate, numai ca mie mi-e frica sa nu innebunesc. Astazi la sedinta 14 cand am completat din nou acel chestionar mi-am amintit de toate simptomele mele si parca mi-a reactivat "starea aceea de spirit urata" asa cum o numesc eu, cu multa nesiguranta, neincredere de sine si confuzie. Eu vin dupa o perioada de cateva zile foarte bune, dar azi parca a fost altfel, cu toate acestea intensitatea acelor simptome este mult mai mica dupa cum am remarcat si din chestionar, majoritatea albastre.

Chiar m-am gandit si eu, cu ceva vreme inainte, la cuvintele lui Gabi Dinu, cum ca abia astept sa privesc la aceasta perioada in urma, ca fiind doar o amintire neplacuta.

O seara buna si multa sanatate tuturor!
Ultima oară modificat Mie Ian 23, 2013 5:00 pm de către daniel05, modificat 1 dată în total.
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Exact asa ma incurajam si eu.....ca atunci cand o sa ma uit in urma voi considera ca a fost doar o pasa proasta!! :) Eu consider ca ceea ce mi s-a intamplat a fost un test pentru mine, si toata aceasta experienta m-a facut mult mai puternica si mult mai sigura pe mine!!Ceea ce pot spune ne ajuta foarte mult atunci cand infruntam aceste temeri si frici!!E greu la inceput dar sentimentul pe care il ai atunci cand ai reusit sa infrunti un atac de panica....te intareste si te face sa lupti in continuare!!Daca va uitati in urma la postarile mele....veti vedea ca si la mine era totul catastrofal, groaznic....si erau cuvinte pe care le spuneam foarte des....psihoterapeutul meu D-l Dinu mereu ma corecta....nici macar nu eram constienta de cat de des le spuneam!
Va ajuta mult si tehnicile de relaxare...eu asa adormeam noaptea, la fel si tehnicile de respiratie....si psihoterapia!!!!
Nu uitati....gandirea negativa atrage lucruri negative....incercati sa va detasati de starea de acum...si bucurati-va sufletul!!
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de daniel05 »

Chiar daca gandurile mele care-mi provoaca anxietate, le simt ca fiind mai usor de suportat si ma afecteaza mult mai putin, totusi de fiecare data cand mi se mai intorc ma ravasesc si am impresia ca nu pot scapa de ele. Simt ca progresul meu a fost un pic mai lent in ultimul timp s-au chiar deloc fata de saptamanile din urma. Cu ani in urma nu as fi crezut ca gandurile prostesti si fara nici o tangenta cu realitate iti pot influenta viata atat de negativ.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Daniel,

Ma bucur sa aud ca iti poti controla totusi gandurile intruzive care apar si care iti cauzeaza emotiile megative. Nu uita totusi ca schimbarea modului de a gandi in unul rational este un proces - si ca in orice proces cateodata pot sa mai existe stagnari sau chiar mici pasi inapoi. Important este sa continui sa lucrezi cu gandurile tale si sa o iei zi cu zi.
Nu uita ca sunt aici pentru orice fel de suport.

Un weekend frumos!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns