Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Scrie răspuns
madadudu
Mesaje: 43
Membru din: Joi Sep 27, 2012 11:27 am

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de madadudu »

Imi pare tare rau alexandra ,acum sper ca esti mai bn...ai spus ca nu era ceva necunoscut ,asta inseamna ca ti s-a mai intamplat sa lesini?care a fost starea ta atunci,de ce crezi tu ca ai lesinat?oricum esti o luptatoare si ai demonstrat-o,eu sunt convinsa ca vei fi bine.Te pup si sa te refaci cat mai repede
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Iti multumesc madadudu, imi e ciuda pe mine ca a putut chestia asta sa ma intoarca pe dos....nedumerirea mea a fost ca atunci cand am lesinat mi s-au inclestat maxilarele....si acum ma tot gandesc la tot felul de prostii:(
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de daniel05 »

Alaxandra nu te invinovatii de ceva ce ar fi afectat pe oricine, pe oricare dintre noi l-ar pune pe ganduri o astfel de intamplare, mai ales cand tu ai trecut prin acea experienta urata. O sa-ti treaca repede aceasta stare, frica vine din cauza ca te consideri mai slaba din punct de vedere psihic, dar nu este asa, adevarul este ca experiente de genul cum ai avut tu, sau eu, sau altii ca noi, ne fac defapt mai puternici decat eram inainte.
Eu dupa ce am avut o saptamana buna, am vut o recadere puternica, si asta din cauza ca mi-am neglijat exercitiile si am crezut, din nou, ca sunt ca si vindecat. Dar asta e, mergem mai departe, nimic nu e mai presus decat o revenire la o viata normala.
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Multumesc Daniel de suportul oferit...si eu am revenit la starea de anxietate....gandesc atat de negativ...daca am epilepsie,daca sufar de ceva neurologic...si vad ca nu imi face bine....si stiu ca nu e bine sa gandesc asa!:(
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de daniel05 »

Tine minte ultimul fragment din pastiluta de anxietate :

"Chiar dacă uneori am tendinţa de a crede că ceva rău se va întâmpla, realizez că de foarte multe ori m-am înşelat şi că lucruri mai puţin rele s-au intamplat."

Pentru mine este lege acest lucru, asa mi s-a intamplat in 99,99% din cazuri :), asa ca nu te gandi la epilepsie, ca de la un vaccin n-ai cum sa te inbolnavesti de epilepsie, si nici sa-ti declanseze aceasta boala.
Si mai tine minte ca exista stari emotionale adaptative, cum este ingrijorarea, ceea ce simti tu acum, suntem oameni si in viata ne vom mai intalni cu aceste stari.
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Daniel vezi ca de multe ori cineva trebuie sa te scuture și sa te trezească la realitate :)...... Ai mare dreptate..... Acum tot repet în gând pastiluta.... Și Îți mulțumesc pentru răspunsul tău.
madadudu
Mesaje: 43
Membru din: Joi Sep 27, 2012 11:27 am

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de madadudu »

Alexandra stiu ca e greu sa nu gandesti negativ chiar si atunci cand sti ca nu e adevarat dar crede-ma ca esti sanatoasa tun.chestia cu maxilarul inclestat am patit-o si eu cand am facut un atac de spasmofilie din cauza fricii ,mie mi s-au inclestat si mainile si am ajuns la urgenta.Stai cat se poate de linistita pt ca asta a fost o reactie a organismului la teama plus ca epilepsia nu se manifesta asa si debuteaza la varsta foarte mica nu are nici o legatura una cu cealalta.multa sanatate iti doresc si sa te recuperezi cat mai repede.
Si eu ma tot lupt cu anxietatea asta ,am stari de agitatie si am impresia ca n-o sa rezist la emotii puternice,mie frica pur si simplu de ele dar incerc pe cat posibil sa ma ridic si sa nu-mi afecteze viata foarte mult,am vrut sa-mi fac abonament aici insa ama vut o perioada foarte buna si am deglijat dar uite ca nu e de trecut cu vederea si cred ca pana la urma voi incepe sedintele.
O viata in liniste va doresc
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga Alexandra,

Imi pare rau ca ai avut aceasta experienta, insa ma bucur ca deja ai depasit-o destul de mult!
La fel de mult ma bucura ca sprijinul de la prietenii de pe GS a venit fara intarziere si ca ei te inteleg foarte bine, astfel incat sa te poata ajuta asa cum ai nevoie.
Ce as putea adauga ar fi indrumarea sa gandesti in termeni de posibilitati, probabilitati si sa decatastrofezi orice idee care-ti vine in minte.
Sa nu uitam insa ca a fost doar un lesin, care ste destul de normal in atfel de circumstante.
Iti doresc o zi frumoasa!
Psiholog Gabriel Dinu
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Va multumesc mult pentru raspuns, ma bucur ca aici pe acest forum Gandeste Sanatos, ne sustinem unii pe altii, si ne intelegem....fara sa criticam sau sa consideram niste mofturi fiecare experienta traita de fiecare in parte!De la inceput m-am simtit foarte bine aici, imi face bine atunci cand vorbesc cu "colegii mei de suferinta" si ma bucur tare mult atunci cand ne putem si ajuta unul pe altul....!
Azi m-am simtit mai bine, doar ma simt mai ametita, se pare ca sigur a fost socul sperieturii, chiar imi doresc sa fiu bine....si voi face tot ce imi sta in putere ca si gandurile irationale sa fie inlocuite cu cele rationale....si va multumesc inca odata pentru tot suportul acordat!
dana81
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 04, 2013 4:21 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de dana81 »

Buna ziua , din fericire astazi am descoperit si eu acest sait , haide-ti sa va spun si ceea ce se intampla cu mine , La sfarsitul anului 2011 , am constatat ca in acetele firmei mele erau multe greseli , multe chestii de care eu nu stiam , m-am dat peste cap am inceput sa simt ca nu mai pot respira cum trebuie , inima mi-o lua razna zilnic , am mers la cardiolog si m-a gasit cu tahicardie , mi-a dat tratament dar aceea stare de sufocare pana acum nu mi-a trecut , am si 3 copii toti sunt mititei , ma panichez de cate ori ai vad ca alearga , imi este teama sa nu pateasca ceva vrunul , pentru ca acum vro 2 saptamani fetita care este cea mai mica s-a lovit puternic cu capul de gresie , imi este tare greu simt cateoadata ca nu mai fac fata stresului de acasa si de la serviciu. De aceea simt ca am nevoie de ajutor .
Scrie răspuns