Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Scrie răspuns
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Salutare tuturor norocosilor care au ajuns pe acest site.

Calvarul a inceput pentru mine la sfarsitul lunii aprilie a acestui an. Cat asteptam rezulatele unor banale analize, am avut nefericita inspiratie sa sap eu internetul ce ar fi de facut daca acestea nu ar iesi tocmai bune. Mi-am petrecut vreo ora intr-o seara citind despre tot felul de boli, dand dintr-una in alta, fara nicio legatura cu mine, doar ca asa e internetul, din link in link ajungi sa citesti vrute si nevrute, scrise de fel si fel de oameni.

Toate bune si frumoase pana cand la vreo doua zile dupa ce am citit, intr-o seara, am inceput sa am o stare total necunoscuta mie. Simteam, panica, frica, teama, o senzatie extrem de nelinistitoare in stomac. Mi-a trecut relativ repede dar a 2-a zi m-am trezit foarte de dimineata, in jur de ora 6, era si weekend. Greseala a fost ca am luat iar net-ul al puricat ptr vreo ora si pot sa spun ca senzatiile din seara precedenta s-au amplificat de mii si mii de ori. Pe la 7 am coborat in living, unde, timp de o ora, m-am plimbat de la un capat la altul al camerei, tot repetandu-mi in gand ca sigur o sa patesc ceva groaznic si o sa mor. Era foarte agitat, nu puteam sa ma controlez, nu puteam sa stau intr-un loc, am fumat foarte multe tigari intr-o ora ( eu care fumez un pachet in 2 zile ). Cu chiu cu vai am reusit sa ma calmez cat de cat, mai mult de rusinea familiei, era o stare pe care nu o mai intalnisem, nu o intelegeam si eram ferm convins ca nici ei nu o vor intelege. Pana dupa-amiaza am fost asa, intre bine si rau iar cand am vazut ca incep sa ma simt iar foarte rau, am facut iar o greseala si am baut cateva beri. M-am ametit nefiind obisnuit sa beau mai mult de doua, am si vomitat, am adormit iar urmatoarea dimineata a fost identica: trezit devreme, umblat de colo colo prin camera, baut alcool mult spre seara.

Ei bine, diferenta in a 2-a zi a fost ca nu am mai adormit seara si nici toata noaptea. A fost un calvar, nu puteam sa stau in pat, plangeam, eram convins ca ceva groaznic mi se va intampla si ca o sa mor. Evident ca nu am mai putut ascunde familiei care s-a alarmat foarte tare iar dimineata dadeau telefoane in stanga si n dreapta cautand sa gaseasca solutii si ajutor. Ziua a trecut putin mai bine decat precedentele, am mers de dimineata si la birou dar la pranz m-am intors iute acasa fiindca nu vroiam sa ma vada colegii cum izbucnesc in plans. Asta se intampla luni.

Marti am fost la cateva consultatii, inclusiv la alt doctor de aceeasi specialitate cu cel la care fusesem si de la care asteptam rezultatele unor analize. Mi-a spus ca n-am nimic dar am fost putin sceptic fiindca mi s-a parut ca nu a fost un consult tocmai complet. Amajuns si la psihiatru care mi-a prescris o schema de tratament cu Cypralex si Rivotril. Seara am intrat pe mail sa vad daca mi-au fost trimise rezultatele analizelor pe care le asteptam. Mentionez ca si in ziua aia m-am simtit extrem de rau. Surpriza, rezultatele au fost foarte bune, mai mult, nu numai ca la momentul ala nu sufeream de nimic dar nici in trecut nu suferisem de asa ceva.

In momentul ala parca mi s-a luat toata depresia si panica cu mana, eram cel mai plin de viata si optimist om de pe pamant. Se intampla marti seara si apucasem sa iau prima pastila prescrisa de psihiatru. A fost prima noapte din ultimele 4-5 in care am dormit ca un prunc. Miercuri dimineata m-am trezit avand o stare perfect normala. Ciar l-am sunat pe doctorul psihiatru sa-i spun si sa-l intreb daca pot sa intrerup tratamentul. Evident ca mi-a zis ca tratamentulo se reduce treptat, chiar daca luasem decat o pastila pana atunci.

Imi facusem programare si la un cabinet de psihologie ptr miercuri si mi-am zis ca ar trebui sa anulez fiindca imi revenisem. Ei bine, pe la 10 au inceput sa-mi revina starile de rau, panica, teama, frica, depresie. am mers la psiholog extrem de agitat si m-am mai calmat putin dupa ora petrecuta acolo. A urmat o saptamana de cosmar, ziua eram foarte agitat, simteam gol imens in stomac, ma linisteam spre seara aproape complet, adormeam dar me trezeam noaptea aproape intotdeauna in jurul orei 2.30 si nu mai reuseam sa adorm pana dimineata cand ridicam din pat complet ravasit. Plangeam, urlam, ma simteam ca si cum viata mea s-a incheiat atunci.

Dupa prima saptamana am inceput sa ma simt din ce in ce mai bine, aproape perfect. Dormeam noaptea, am reinceput sa merg la birou iar dupa 2 saptamani am mers la psihiatru care, vazandu-ma un cu totul alt om, mi-a redus din tratament. Dupa nici 2 zile de la reducere, am inceput sa ma simt iar rau, nu la fel ca la inceput dar rau. Iar am mers la psihiatru, iar mi-a marit doza si iar am inceput sa ma simt bine. Am continuat si la psiholog cateva sedinte dar nu simteam ca ma ajuta asa ca am renuntat. Am continuat doar cu psihiatrul. Cand imi reducea doza incepeam sa masimt rau, asa ca reveneam, mi-o marea la loc si ma simteam bine si am tinut-o tot asa pana acum cateva zile cand am avut, cred, un al 2-lea atac de panica major.

Am inceput sa simt usoare goluri in stomac ziua peste care treceam relativ repede, pana acum 3 zile cand m-a luat dupa-masa si nu m-a mai lasat. Aceleasi trairi si simptome ca in aprilie: gol puternic in stomac, teama, frica, agitatie, trezit la 2-3 noaptea, absenta de la birou, plans pana nu mai am de unde, nu mai am lacrimi.

E o situatie foarte grea dar sunt convins ca are rezolvare si am toata increderea in Gabi Dinu.

Cu toate ca el stie, deja, foarte bine povestea mea, m-am gandit ca mi-ar face putin ma bine si daca as scri-o aici si m-as descarca putin si , de ce nu, poate mai aflu si de la voi depsre situatii similare, impartasiri din experiente asemanatoare, sfaturi etc !
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Ce nu am mentionat si mi se pare un pic ciudat si vad ca se intampla si acum ca si la primul atac din aprilie: pe tot parcursul zilei masimt rau, cu toate ca Cypralex-ul il iau dimineata, incep sa ma simt chiar bine spre seara, aproape ca ma bucur, mi se pare ca am scapat, imi fac planuri ptr a 2-a zi dar ma trezeste la realitate noaptea, cand ma va vad cu ochii deschisi si gol in stomac in jur de 2.30 ! Parca am alarma pusa sa sune, de fiecare data aproape la 2.30 !
alineala
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 18, 2012 10:25 am

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alineala »

Buna Mikken...imi pare atat de rau sa vad prin ce treci si in acelasi timp,ma simt usurata ca nu doar eu am astfel de "trairi".Ti-as putea spune ca totul va fi bine si ca la un moment dat,prin tratament medicamentos+terapie,vei reusi sa depasesti momentul,dar sunt sigura ca ai mai auzit asta si ca totul ti se pare un cliseu.Accesez acest site de 2 saptamani si tot de atata timp intru pe forum,doar sa citesc pareri si opinii generale legate de starile negative ce ne dau tarcoale vietii...insa,pana la mesajul tau nu m-a determinat nimeni si nimic sa scriu si eu.Am sa-ti descriu pe scurt si povestea mea.
Primele confruntari cu atacurile de panica si stare permanenta de anxietate le-am avut in urma cu 8 ani.Deosebirea,la mine,o face faptul ca au venit din senin...intr-o zi obisnuita de munca am facut primul atac de panica de o intensitate atat de mare incat nu i-am putut face...ma refer la faptul ca nu am putut ascunde starea pe care o aveam si am fost trimisa acasa.Cosmarul abia incepea...Acasa am crezut ca-mi voi reveni si ca un somn m-ar "remonta".Nici poveste!Acasa totul s-a amplificat,grija familiei m-a speriat si mai mult.De fapt cel mai mult m-a speriat faptul ca nu puteam descrie ceea ce simt,era o stare atat de noua si puternica negativ,incat credeam ca sunt posedata.Au urmat 3 luni de stat acasa,de internari in spital,de tomografii,de ecografii cardiace,de biserici...surpriza!Eram sanatoasa tun!De mentionat este faptul ca in tot timpul acesta starile mele erau aceleasi,refuzam sa ies din casa,nu mancam,statea pe intuneric,nu interactionam decat cu familia,stateam doar in pat...o perioada atat de urata incat si cand scriu acum asta,retraiesc momentele.Dupa 90 de zile de medical urma sa intru in comisie,fara un diagnostic real.Atunci a fost momentul cand am aplelat la sedinte de terapie si tratament medicamentos.Evident ca tratamentul medicamentos l-am luat pentru o perioada indelungata(1 an),iar efectele benefice nu s-au lasat mult asteptate.Asa ca la scurt timp m-am intors la servici si incet,incet lucrurile au luat-o pe fagasul cel bun.
La 2 ani de zile de la experienta avuta,starile de anxietate si atacurile de panica au revenit(int-o forma mai soft:)).Din nou am mers la psihiatru,am luat pastile ,mi-am revenit...si imagineaza-ti ca lucrul asta s-a repetat pana anul acesta(din 2 in 2 ani).
Abia acum de 2 saptamani de cand am gasit acest site pe internet, am inteles ce se intampla cu mine.Niciun medic psihiatru nu a avut rabdare sa-mi explice ce se intampla cu mine.As fi ipocrita sa nu recunosc ca tratamentul medicamentos nu mi-a fost de folos,m-a ajutat foarte mult,dar modalitatea de a gandi,din pacate,pastilele nu o poate schimba.Poate ca ar fi bine sa-ti spun ca chiar si acum urmez in paralel cu sedintele de psihoterapie,tratament prescris de psihiatru.Nu este o tragedie,desi nu este nici un lucru cu care te poti lauda,dar pana la urma conteaza ca tu sa fi bine.
Nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi,dar pot sa-ti recomand din suflet sa urmezi tratamentul prescris de psihiatru si in acelasi timp invata sa Gandesti Sanatos.
Ca si tine,sper ca asta sa fie ultima experienta neplacuta in acest sens!Dar nu ma voi da batuta ,deja am invatat sa-mi controlez atacurile de panica(nu am mai facut nici unul de cand am inceput terapia),si in acelasi timp am invat sa lupt cu starile mele negative.
Nu toate zilele sunt la fel,am momente cand din nou cad,dar d-na dr.Irina Paraschiv mereu m-a sustinut!
Multa bafta iti doresc...si-ti sunt alaturi!
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga Mikken,

Ma bucur ca ai scris pe forum, deoarece asta te ajuta sa te descarci, cum bine ai spus si tu, plus ca poti primi ajutor de la alte persoane care au experimentat ceva asemanator cu ce traiesti tu acum, asa cum este Alineala, care a scris mai sus.

Este clar ca acum esti intr-o stare chinuitoare si ca este nevoie sa mai ai putina rabdare ca sa isi faca efectul medicamentele, dar si ca sa incepi sa controlezi din ce in ce mai bine ce se intampla in mintea ta.

Ma bucur ca esti optimist si cred ca lucrurile se vor imbunatati semnificativ in curand.

Tine-ne la curent cu situatia ta si vom face tot ce este omeneste posibil sa-ti revii cat mai repede.

O seara buna!
Psiholog Gabriel Dinu
Psiholog Gabriel Dinu
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Am dormit aproape bine, m-am trezit decat o data dar am adormit imediat la loc. In schimb,m-am trezit la 6 cu golul in stomac si sunt foarte agitat de atunci.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna dimineata,

Alineala, ma bucur ca te simti deja mai bine si ca ai incredere in gandirea sanatoasa care te poate ajuta pe tine dar si pe ceilalti sa scape de starile emotionale dificile, asa cum sunt anxietatea si atacurile de panica.

Imi pare bine sa vad ca incurajezi si alte persoane sa intre in program, astfel incat sa ii putem ajuta sa se simta mai bine.
Iti multumesc pentru aprecierile bune si mult succes in continuare in program.

O zi frumoasa!
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Sunt in continuare foarte agitat, din pacate.

Am stat pana acum afara, ba pe terasa, ba amdat zeci de ture prin curte. Golul din stomac ma macina si nu ma pot concentra deloc.
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga Mikken,

Avand in vedere cum te simti in ultimul timp, vei mai avea aceste simptome o perioada.

Mikken, important este ca ai dormit destul de mult!
Tine minte in fiecare secunda din viata ta: golul din stomac este doar o senzatie si nimic mai mult! Nu o mai interpreta in alt mod decat e corect. Aceasta senzatie este fireasca la anxietate si panica si atata timp cat vei mai avea anxietate vei mai avea si aceasta senzatie. Este doar o senzatie pe care organismul tau ti-o da, in urma excesului de adrenalina si cortizol. Aminteste-ti mereu asta si cand vor trece 1-2 saptamani de liniste psihica, vei vedea cum nici aceasta senzatie nu va mai exista. Incearca sa te dai jos din pat cand stii ca nu mai adormi si apuca-te de facut ceva, orice, ca sa-ti deviezi macar o parte din atentie de la aceste ganduri. Vei afla in curand, daca perseverezi, ca poti face foarte multe din ceea ce iti doresti, in ciuda acestei senzatii. Totodata, urmeaza toate indicatiile din program si o sa vina si rezultatele.

Tine-ne la curent chiar si pe forum si spune-ne o data pe saptamana atat ce este bine, cat si ce este rau in starea ta.
Presimt insa ca vei avea vesti mai bune in curand.

Iti doresc o zi mai buna!
Psiholog Gabriel Dinu
Psiholog Gabriel Dinu
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Draga Mikken, eu am doar o luna de cand am aceste atacuri de panica si sufar si de anxietate, dar au fost atat de intense incat parca le traiesc de ani de zile!M-am diagnosticat singura, nu iau pastile deloc, fiecare zi este o lupta cu mine si cu ele :D (e dimineata in care pot sa zambesc).Nu am incetat sa merg la munca, imi e foarte greu dar ma face sa uit de ele si fiind tot timpul ocupata nu am timp sa ma gandesc, desi simt acel nod in gat, si gol in stomac!Pana acum ma simteam asa de bine acasa si la munca, ma simteam in siguranta, de o saptamana nu ma pot linistii nici acasa, dar am observat ca si acasa daca ma apuca imi gasesc de lucru, aspir, sterg praful, aranjez haine....si imi trece!Multumirea mea e ca pot sa dorm noaptea, si dupa ce adorm ma relaxez total!
Eu nu pot sa iti dau sfaturi, sunt la inceput, pot sa iti spun ca din momentul in care am citit primele 3 sedinte si am vorbit cu d-l Gabriel Dinu, am facut fata primului atac de panica intr-un magazin, recunosc ca sunt o norocoasa ca am gasit acest tip de psihoterapie online, si sunt increzatoare ca o sa ma vindec....trebuie...mi-am impus...imi doresc din suflet sa fiu din nou EU!
Va doresc tuturor ganduri pozitive si sanatoase!
Ultima oară modificat Mar Oct 09, 2012 1:44 pm de către alexandra_32, modificat 1 dată în total.
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Multumesc pentru gandurile bune, Alexandra. Si mie imi este destul de greu in momentele in care ma simt mai rau si incerc sa fac orice, numai sa nu stau. Cateodata reusesc, cateodata nu. Aseara a fost prima data din ultima saptamana cand am reusit sa ma relaxez complet, am vorbit cu cei din jur, i-am facut sa rada, m-am simtit bine. De asemenea, am inceput sa nu mai am probleme nici noaptea, ma odihnesc, nu ma trezesc decat o data pentru cateva momente si adorm imediat la loc. In fiecare dimineata parca ma simt un pic mai bine decat in dimineata precedenta. Usor usor, cu pasi mici dar siguri, cu ajutorul terapiei on-line si cu ajutorul sedintelor alaturi de Gabi Dinu, o sa-mi revin si o sa fiu un om schimbat in bine. Nimic nu e imposibil. Asta imi repet mereu si sunt convins ca voi reusi.

Numai bine, tuturor !
Scrie răspuns