Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Scrie răspuns
izabella
Mesaje: 9
Membru din: Mie Oct 31, 2012 2:36 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de izabella »

Buna tuturor! Am revenit dupa o luna, in care m-am simtit ok, acum la inceputul lunii, pot sa spun ca nu sunt in cea mai buna forma. Adica iar sunt anxioasa, ma simt tensionata cand ies afara, imi revin gandurile negative care o buna perioada nu m-au mai deranjat, si sincer m-am simtit cam dezamagita, pentru ca speram ca nu o sa ma mai confrunt cu aceste ganduri, adica iar ma mai incearca cate o senzatie de panica, cand sunt in aglomeratie, ceea ce mult timp nu mai patisem. Vroiam sa intreb, ati trecut si voi prin perioade de decadere sa spun asa chiar si dupa o perioada mai mare de timp, pentru ca, eu am inceput vindecarea sa zic asa cam de prin octombrie anul trecut si totusi sunt in martie si nu am trecut peste, si probabil frustarea mea vine si din faptul ca a trecut o perioada lunga de timp si vad ca inca nu ma simt recuperata, cea de dinainte.Multumesc mult si o primavara frumoasa tuturor!!
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Izabela, la fel sunt si eu, vindecarea se face cu pasi mici si cu multa rabdare, am invatat si eu pe propria piele...doar ca recaderile sunt tot mai rare si tin foarte putin....reusim sa ne remontam mai repede!!
Recaderile fac parte din vindecare.....si d-l Dinu imi spunea...e asa ca si cum ai urca pe o scara....si pana in varf ai mai aluneca cateva trepte....dar important e sa fii constienta ca tot in varf ajungi!!
Capul sus si priveste cu pozitivism!!
Iti doresc multe clipe de liniste si ganduri cat mai sanatoase!
izabella
Mesaje: 9
Membru din: Mie Oct 31, 2012 2:36 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de izabella »

Multumesc mult pentru raspuns! Asa este, recaderi am mai avut, dar le priveam altfel, in sesiunea din iarna am mai avut recaderi, pentru ca mi-era teama la examene sa nu am stari de panica, dar nu inteleg de ce acum iar am aceleasi ganduri care le-am avut odata si care imi dau o stare demoralizatoare si proasta dispozitie. Dar pana la urma, ceea ce e necesar sa inteleg e ca, daca la inceput mi-am luat inima in dinti si mi-am infruntat emotiile care ma speriau, cu pozitivism si incredere, aceleasi ingrediente trebuie sa le aplic si acum, rabdare, incredere, si curaj, ca pana la urma noi suntem singurii care ne utem schimba viata, e greu dar nu imposibil, exista si momente in care simti ca nu mai poti, cand te blamezi, sau cand te intrebi ce poti face mai multi de atat, dar vin si momentele alea bune, cand privesti viata cu alti ochi. Sper din tot sufletul sa fie bine, si sa vina o zi cand am sa ma amuz pe seama acestor ganduri si emotii, si sa nu mai imi ingreuneze viata.
madadudu
Mesaje: 43
Membru din: Joi Sep 27, 2012 11:27 am

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de madadudu »

ACCEPTAREA......asta trebuie sa facem.Dak accepti ca asta esti tu,dak privesti frica in ochi fara sa fugi la nesfarsit de ea deja ai facut un pas important spre vindecare,eu la asta lucrez...sigur,nu e usor insa sunt convinsa ca va da roade,este destul de logic pt mine.dak fugim de frica si de gandurile noastre nu facem decat sa le inabusim iar ele vor da pe dinafara mai devreme sau mai tarziu ,de asta avem recidive pt ca nu acceptam,pt ca ne asociem tot timpul cu celelalte persoane,pt ca nu mai avem propria identitate.E timpul sa spui Da asta sunt am tot dreptul sa simt frica ,am tot dreptul sa am asemenea sentimente ,lasa-te purtat pur si simplu de accea panica,laso sa treaca pt ca tu esti constient ca va trece,tot timpul a fost asa ,iar ele nu vor mai pune stapanire pe tine,da-ti voie sa fi om si sa ai sentimente .
Este absolut normal sa simti asta atat timp cat luni sau poate ani la randul ai avut o anumita mentalitate,anumite temeri,e timpul sa te schimbi:)schimbarea vine din interiorul nostru cu putin ajutor din partea psihologului care ne va ghida calea corecta pe care sa mergem:).
Putere,rabdare,stima de sine si iubire,acceptare .....un pas foarte important.E timpul sa ridici capul si sa nu-ti mai plangi de mila....fa ceva pt tine:)
madadudu
Mesaje: 43
Membru din: Joi Sep 27, 2012 11:27 am

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de madadudu »

Buna tuturor,ce mai faceti cum va mai simtiti?atitudinea de mai sus mi-o doresc tot timpul dar din pacate nu e mereu asa,imi vine de multe ori sa-mi dau niste suturi sanatoase sa ma invat minte:d
IMi doresc vesti de la voi....
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Madadudu....mi-a placut tare mult ceea ce ai scris, si este foarte adevarat....daca ne impacam cu starile si le acceptam asa cum sunt....ele vor veni si vor pleca fara sa ne mai deranjeze!
In toata perioada asta fiecare din noi am avut momente bune si mai putin bune.....momente in care incurajam pe altii....si momente in care aveam noi nevoie de incurajare......important asta e....sa nu ne mai plangem de mila si sa nu ne mai analizam atat....capul sus, tragem aer adanc in piept si cu ganduri pozitive inainte!
Eu ma simt mai bine, am avut si zile in care ma simteam slabita si ametita....si altele in care eram plina de energie....dar am rabdare si ceea ce a fost mai greu a trecut! :D
De 3 zile am schimbat tratamentul....de la Cipralex la Seroxat....deocamdata pot spune ca ma simt la fel:)
Sunt oricum mai puternica decat inainte de a suferii de aceste tulburari.....si incerc din rasputeri sa filtrez tot ce ajunge la mine.....si sa nu mai atrag asupra mea ganduri irationale....si daca sunt le transform in cele rationale!
Au trecut 7 luni de cand ma confrunt cu asta....si da pot afirma...cu rabdarea poti trece marea!
Imi doresc ca toti cei care se confrunta cu asta.....sa accepte ca au o problema si sa apeleze la ajutor specializat.....acest site....aceasta psihoterapie mi-a redat viata....!
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Salutare, tutror. Eu ma simt bine in continuare si va recomand tuturor o carte nemaipomenita: Eckhart Tolle - Puterea prezentului ! Pe mine m-a ajutat foarte mult si sper sa va ajute si pe voi ! Numai bine !
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de daniel05 »

Multumim Mikken pentru sugestie, si eu citesc "Cum sa va controlati anxietatea" - albert Ellis, cartea recomandata in program, si ma ajuta foarte mult. Ma bucur ca te simti bine, si eu ma simt foarte bine de ceva vreme, sunt bucuros ca n-am mai avut parte de recaderi puternice si sper sa nu mai am, iar daca vor mai fi, le voi depasi ca si pana acum. :D
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Buna din nou!Cum ati petrecut de paste?...cum va mai simtiti?...ganduri sanatoase si rationale...nu? :D
Eu ma simt bine....sunt pe linia de plutire...:)....cateodata ma gandesc cum va fi dupa medicatie....si imi e teama sa renunt la ele... :( ...acum un pic ma demoralizeaza caldura asta...pentru ca in timpul verii au inceput problemele mele si tot asa dupa o zi caniculara....si cateodata asociez vremea de afara cu ceea ce mi s-a intamplat....mai pe scurt ma las condusa de gandurile irationale :lol:
Mikken multumiri de pont....eu mi-am gasit-o pe Scribd...daca vreti careva sa v-o trimit imi puteti lasa mesaj privat cu adresa de email!
Sper ca toate sunt bune la voi !!!
diesel
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 08, 2013 9:43 am

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de diesel »

Buna,tuturor! Sper ca aveti o zi cu zambet in suflete si-n ganduri!
Alexandra,poti sa razi de mine,am incercat sa iti trimit un mesaj privat cu adresa mea de mail,pentru cartea recomandata de mikken,dar nu am reusit.Te superi daca te rog sa imi trimiti tu un mesaj cu adresa ta,ca sa iti pot transmite pe mail adresa mea? Alta idee nu am si chiar sunt curioasa in privinta cartii.Iti multumesc mult!
Scrie răspuns