Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Scrie răspuns
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Mikken am vazut ca si tu iei medicatie, si ti-a recomandat Cipralex, imi poti spune cum te simti dupa el?Am fost si eu la psihiatru si mi-a recomandat la fel!
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Alexandra, din aprilie si pana acum 3 saptamani am luat jumatate de cipralex dimineata si alternam seara intre o jumatate si pastila intreaga de rivotril.

La sfatul lui Gabi am mers acum 3 saptamani sa consult si un alt psihiatru si bine am facut fiindca am inteles ca jumatate de cipralex cat am luat eu atatea luni a fost prea putin. Acum iau dimineata pastila intreaga de cipralex+jumatate pastila de anxiar+pastila intreaga spitomin, la pranz iau jumatate de pastila de cipralex+jumatate anxiar iar seara jumatate de anxiar.
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Mersi de raspuns Mikken, mie mi-a prescris jumate de tableta timp de 10 zile dupa care cate una....!!Efecte adverse au fost?...mie mi-a recomandat Gabi sa nu citesc prospectul dar nu m-am putut abtine!:(
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Nu le-as putea numi efecte adverse, mai degraba stari de sevraj la renuntarea administrarii rivotrilului.

Nu inteleg de ce ti-a inceput cu jumatate si a continuat cu pastila intreaga ? Ma rog, important e sa te ajute.
alineala
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 18, 2012 10:25 am

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alineala »

Buna seara ,revin dupa o perioada de ceva timp cu noutati vis a vis de starile mele.Am ajuns la sedinta nr.44 si remarc cu o reala multumire evolutia mea.In mod firesc acest lucru il poate face doar cineva din afara,insa in cazul nostru "jurnalul" este modalitatea prin care urmarim evolutiile de la o perioada la alta.
Daca la inceput starile de rau isi faceau simtite prezenta intr-un mod foarte brutal prin atacuri de panica,stari permanente de anxietate,ganduri fara speranta,epuizare,dorinta de a ma marginaliza...am ajuns ca astazi cand scriu asta sa spun ca toate cele mentionate,sa fie de domeniul trecutului si doar cateva stari de anxietate sa-si mai faca din cand in cand prezenta.Cu siguranta mai sunt multe de invatat ,insa acum am rabdare cu mine,imi dedic timp sa-mi inteleg gandurile si mai ales am invatat sa sper ca am sanse sa ma vindec...si asta doar cu ajutorul d-nei Irina Paraschiv!Este cel mai important lucru pentru noi sa stim ca cineva ne este alaturi permanent si ca ma ales stie ce simtim si ne poate oferi acea siguranta pe care doar un psihiatru este in masura sa o faca.Fara a ma face prost inteleasa,nu duc lipsa de afectiune si dragoste din partea familiei,insa intotdeauna mi-a fost teama sa le spun exact ceea ce simt.Credeam ca se vor speria prea tare,vroiam sa le las impresia ca sunt bine,stiam ca o atitudine prea atenta din partea lor,m-ar fi coplesit.
Nu ma voi lasa batuta,voi lupta cu starile de rau si chiar daca din cand in cand voi cadea,am sa gasesc resurse sa ma mobilizez.Asta va doresc si voua!Fiti puternici si nu va deznadajduiti...mereu dupa ploaie ,vine soarele! ;)
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Draga Alineala, ma bucur mult atunci cand citesc despre voi lucruri bune, da psihoterapia ne ajuta mult...ne face sa intelegem lucruri care ni se pareau de neinteles, si eu ma bucur de fiecare clipa in care e mai bine, eu am avut o perioada de recadere, a trebuit sa iau medicatie si din starile alea de anxietate am dat in tulburari obsesive...dar suportul il am aici....si cu rabdare stiu ca va fi bine!
alineala
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 18, 2012 10:25 am

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alineala »

Buna Alexandra , si eu sunt pe medicatie de aproape 2 luni si mi-a trebuit ceva timp sa accept ca doar asta mi-ar putea face bine.Este demoralizand ca din 2 in 2 ani sa revina starile si de fiecare data doar pastilele sa ma poata aduce pe linia de plutire.Am parte de recaderi constant,chiar si in aceste 2 luni m-am confruntat cu ele si nelinistea deja face parte din viata mea :) ,insa progresele exista ,ca si in cazul tau.
Iti sunt alaturi si-ti doresc tot binele.Sa ai forta sa depasesti aceasta etapa.Nu esti singura ,suntem multi in aceasta situatie,iar pe mine lucrul acesta ma ajuta foarte mult.Daca la inceput ma credeam "defecta" si credeam ca sunt singura pe lumea asta cu asemenea stari ,acum ma bucur sa pot comunica deschis cu voi.Va salut si va doresc la toti numai bine!
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Multumesc Alineala de gandurile frumoase si de sustinere, si mie imi face bine atunci cand va citesc si atunci cand vad ca am mai urcat cate o treapta......eu am doar 2 saptamani de cand iau medicatie si deja ma simt altfel......!Sa aveti parte de multe clipe de liniste!
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Cum va mai simtiti?Mikken?Alineala?.....sper ca sunteti bine!
alineala
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 18, 2012 10:25 am

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alineala »

Buna Alexandra...ma simt si prost ca nu am mai scris de ceva timp,insa ca o ironie,atunci cand ne este bine uitam sa mergem la biserica si sa multumim!Cred ca asa mi se intampla si mie.Este clar ca sunt pe val,atat tratamentul medicamentos ,cat si sedintele de psihoterapie dau rezultate si acum incerc sa ma bucur de fiecare moment.
N-as putea spune ca starile de neliniste si anxietate au disparut complet,ele fac in continuare parte din viata mea ,insa cred ca nu ma mai sperie atat de mult,mai ales dupa sedinta audio-video avuta cu Irina Paraschiv ,am inteles si mai bine ca asta nu este un motiv atat de intemeiat ,incat sa uit sa ma bucur de tot ce se intampla in viata mea.Am inceput sa mananc normal,mi-am revenit la vechile kilograme si mereu imi caut ceva de facut.Pentru mine este foarte important sa fac ceva,sa ma simt utila,sa vad ca cineva,oricine se bucura de mine si de prezenta mea.Un lucru care la mine functioneaza este ca repetitiv imi spun ca nu sunt singura cu astfel de probleme,iar toti cei de aici,de pe forum,ma ajuta sa inteleg asta.
As vrea tare mult sa aflu cum iti este tie?
Chiar si Mikken ar trebui sa ne scrise.Sper doar sa fie bine si sa stie ca noi toti cei de aici ii suntem alaturi.
Va salut si doresc numai bine!
Scrie răspuns