Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Scrie răspuns
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Alineala ma bucur tare mult sa aud vesti bune....si stai linistita ca te inteleg perfect, si eu ma bucur pentru clipele de liniste si profit maxim de ele!!Eu sunt mai bine, si la mine se vede efectul medicamentelor si a psihoterapiei, am si eu momente in care reapar dar invat sa le controlez si sa le infrunt, am inceput un proces de autoeducare:))...mi-am propus sa fiu mult mai altfel....trebuie!!Si eu am inceput sa mananc, trebuia...am slabit 10 kg in 13 zile....si pot sa dorm noaptea!!Mi-am prelungit si a doua luna de sedinte, fac exercitiile pe care mi le-a recomandat Dinu Gabriel si mi-am luat si cartile recomandate de el!
Si pentru mine a fost tare greu la inceput sa impartasesc ceea ce simt si starile prin care treceam, dar cand am vazut ca nu sunt singura care trece prin asa ceva m-am mai linistit si m-am bucurat de sustinere si de sfaturile voastre!!Imi doresc ca de acum sa ne dam numai vesti bune.....si peste un timp sa putem intra pe forum si sa incurajam alte persoane care trec prin asa ceva, asigurandu-le ca se pot vindeca!!
Il asteptam si pe Mikken sa ne dea vesti bune!!
O seara frumoasa!
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Imi cer scuze tututor ca nu am mai scris de ceva vreme.

Pana in dimineata asta m am simtit destul de bine. Bineinteles ca nu mi au trecut starile negative definitiv dar s-au redus considerabil. Doar seara mai simteam o mica panica materializata printr-un gol sau o frica in stomac dar i-am facut fata cu brio si pot sa spun ca in ultima luna a fost foarte bine. Am mancat, am ras, nu mi-a mai venit sa plang deloc etc.

In dimineata asta nu stiu ce s-a intamplat dat m am trezit cu un gol in stomca destul de puternic si in momentul asta, daca nu as fi la birou si as fi acasa, as plange in hohote. Sper sa fie doar o etapa din drumul vindecarii.
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Buna Mikken, ma bucur ca ne-ai scris, eram curioasa cum te mai simti......trebuie sa avem rabdare....si mie imi e tare greu.....sunt in a patra saptamana de cipralex si intradevar starile s-au redus considerabil...mai am momente de anxietate si atacuri de panica, palpitatii si nodul in gat dar strang din dinti si sper ca maine sa fiu mai bine!Tu mai iei cipralex?
Iti doresc multa putere si multa rabdare.....si te asteptam oricand si cu vesti bune dar si rele....suntem aici sa ne sustinem unul pe altul!
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Da, iau o pastila de cipralex dimineata si jumatate la pranz. Tu cum il iei ?

O sa merg maine la control al doamna doctor psihiatru recomandata de Gabi, cea care mi-a si dat schema de tratament si o sa vad ce concluzii are dupa o luna si ceva de la prima vizita. Ideea e ca m-am simtit destul de ok pana azi. Chiar daca nu am reusit sa-mi revin din punct de vedere al activitatilor cand sunt acasa, adica tot mai tot timpul in pat cu paltopt-ul in brate am stat, starea mea a fost una cat se poate de buna si nu am mai avut tendinte de izbucnic in plans de o luna. Azi insa am avut parte de o supriza neplacuta, o data cu aparitia golului din stomac la trezire si tendinta de a plange cand am ajuns la birou.

Nu am mai rezistat si pe la 11 am plecat acasa. M-am pus in pat si am izbucnit in plans. Acum mi-ai mai revenit putin si am zis sa ma descarc si aici.
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Iti face bine sa te descarci, si mie imi facea bine atunci cand conversam cu voi!Dinu imi spunea ca asa e drumul spre vindecare.....tot urcam cate o treapta, mai cadem una...dar va fi bine cand ajungem in varf!:)Asa am fugit si eu de la munca ieri..:( Eu iau cipralex una dimineata, fara anxiolitice si fara tablete de somn, am inteles ca poate dura si o luna jumate pana cand se obisnuieste organismul!
Sper sa te simti bine si sa iti revii!!
vladut
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 20, 2012 4:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de vladut »

Buna ziua si eu ma confrunt cu atacuri de panica cam de 2 luni. Am facut tot setul de analize si toate sunt bune. Solutia care ar fi?
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Buna Vladut, bine ai venit in grupul nostru!Solutia ar fi terapia cognitiv comportamentala, pe care si noi o urmam, terapie care te ajuta sa intelegi mai bine ce se intampla atunci cand ai un atac de panica si cum sa faci sa il infrunti, acum o luna eu nu speram ca o sa imi mai revin, acum sunt in a doua luna de sedinte si rezultatele nu au incetat sa apara!Si eu am crezut la inceput ca pot sa le infrunt singura dar m-am inselat si m-am afundat mai tare!!Trebuie sa inveti sa gandesti sanatos!
vladut
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 20, 2012 4:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de vladut »

Bun alexandra da la tine cum s-au declansat aceste atacuri de panica?
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

In concediu, anul asta la sfarsitul lui August, mi s-a facut rau si eu am crezut ca de la soare, m-am spariat si am ramas cu aceste atacuri de panica si cu anxietate!
vladut
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 20, 2012 4:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de vladut »

Pai nu era o lipsa de calciu?
Scrie răspuns