Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Scrie răspuns
vladut
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 20, 2012 4:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de vladut »

la mine totul o inceput cu insomnii si cu o durere in partea dreapta a maxilarului. Iar dupa aceea am inceput sa am atacuri de panica.
vladut
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 20, 2012 4:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de vladut »

Alexandratu cati ani ai?
vladut
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 20, 2012 4:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de vladut »

Ca sa depasim acest moment trebuie in fiecare zi sa facem cate ceva. Sa nu mai aducem gandurile negative in mintea noastra. Mintea este perversa si joaca multe fete.
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Vladut, asa e, mintea ne poate distruge in aceeasi masura in care ne poate ajuta. Important e sa ne educam in sensul asta, sa stim sa-i facem fata si sa revenim la normal.

Nu cred ca o lipsa de calciu te arunca in depresie.
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Mikken ma bucur ca ne scrii, cum te simti azi?Esti mai bine? Si eu dupa ce mi-am facut toate investigatiile am acceptat ca am aceasta problema, speram sa fie una organica dar se pare ca m-am inselat!
vladut
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 20, 2012 4:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de vladut »

Organismul are un semnal de alarma tot timpul. Depresia se poate face si din cauza reclamelor TV.
vladut
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 20, 2012 4:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de vladut »

Eu is de parere ca si din cauza unor minerale cum ar fi calciu si magneziu creierul nu functioneaza la capacitate maxima si de aia apar depresiile.
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de Mikken »

Buna, Alexandra. Azi m-am trezit pe la 5.30 si m-am simtit groaznic pana pe la 9.30: am plans, urlat, agitat, zvarcolit in pat etc. Intr-un final m-am ridicat brusc din pat, m-am spalat vreo 2 minute cu apa rece pe fata, m-am imbracat si am plecat la birou. Acum ma simt mult mai bine si sper sa imi revin din ce in ce mai mult.

Spre deosebire de alte dati cand eram cat de cat in ceata cu privire la cauzele care imi provocau atacurile de panica, acum stiu sigur ce mi l-a declansat ieri dimineata. Si cum aici suntem printre prieteni, bineinteles ca o sa va dezvalui si voua motivul, poate chiar o sa reusiti sa ma si ajutati putin.

Buuuun. In urma cu vreo 5-6 luni, nu stiu cum si de ce, am mers la oglinda din baie, m-am analizat putin si am scos limba afara. Cand am vazut-o ca e toata incarcata, m-a trecut un fior prin inima si m-am panicat dar mi-a trecut destul de repede si am uitat. Marturisesc ca pana in momentul ala nu am scos niciodata limba sa o analizez in oglinda. Practic, pana atunci. PUR SI SIMPLU NU MI-AM ĂRIVIT NICIODATA LIMBA SI NU AM STIUT CUM ARATA. De cand am avut primul atac de panica la sfarsitul lui aprilie, am dezvoltat pur si simplu o obsesie in ceea ce priveste limba. Adica, zilnic, merg de zeci de ori la baie si o analizez in oglinda si ma panichez mereu fiindca constat ca au trecut atatea luni si tot incarcata e. Am incercat 2 tratamente: cu FOTMULA CANDIDA ptr candidoza si cu gargara cu bicarbonat plus badijonare cu glicerina boraxata cu stamicina. Niciunul nu a dat niciun rezultat, limba mea e tot alba complet dimineata, se curata cat de cat jumatatea din fata pe parcursul zilei dar ramane jumatatea dinspre gat acoperita in permanenta cu un strat mai gros. Daca as fi avut candidoza, ma gandesc ca mi-ar fi trecut de la tratamentul cu FORMULA CANDIDA. Nu stiu ce ar putea fi sau daca e ceva anormal pana la urma sau daca ar trebui sa am sperie asa ceva. Stiind ca ieri dimineata trebuie sa merg la doctor sa imi recolteze probe ptr exudat faringian, cand m-am trezit, m-am trezit cu frica si panica iar dupa ce m-am intors de la doctor am mers acasa si am plans vreo 2 ore. Deci, asta mi-a declansat atacul de ieri. Teama ca ceva rau va rezulta in urma exudatului si limba mea incarcata prevesteste ceva rau. Nu ma ajuta nici faptul ca, de exemplu, sotia si-a facut foarte multe analize fiind insarcinata si au iesit toate foarte bine. Cu toate astea si ea are limba putin incarcata. Deci, avand in vedere ca analizele i-au iesit perfect dar are limba incarcata ar trebui sa imi demonsterze ca e o problema banala pe care nu ar trebui sa o bag in sema. Dar, pe mine ma arunca in depresie. Plus ca nu stiu cum sa fac sa nu ma merg la oglinda de zeci de ori pe zi sa-mi analizez limba !

Tu cum mai esti, Alexandra ? Cum mai sunteti voi toti, de fapt ?

Ca o gluma de incheiere, limbile voastre cum arata ? :D
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de alexandra_32 »

Hai ca m-ai facut si sa zambesc :D ....stai linistit ca 2 zile am fost si eu "ocupata" cu nodul din gat si cu obsesia ca nu mai pot sa imi inghit saliva, si limba mi-am analizat-o...:)))...si a mea e tot incarcata....dar asta poate fi si de la mancare, sau unele alimente pe care le consumam...!Eu ma simt mai bine, am zile si zile.....important e ca mi-a revenit pofta de mancare si ca pot sa dorm mai linistita....!Tu in a cata saptamana de Cipralex esti?
vladut
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 20, 2012 4:09 pm

Re: Atac de panica, anxietate, depresie, tristete

Mesaj de vladut »

Alexandra de la Cipralex nu ai efecte secundare?
Scrie răspuns