Anxietate fata de semne fizice

Ionuthusi
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 01, 2019 8:55 pm

Anxietate fata de semne fizice

Mesaj de Ionuthusi »

Salut, ma numesc Ionut, am 17 ani si sunt elev la un liceu de muzica din Piatra Neamț. Sunt o fire mai emotivă ca si ai mei si de cand ma stiu am avut o groaza mare de boli. Pur si simplu ma sperii foarte tare cand stiu ca as putea avea ceva. Sa trec direct la subiect. Într-o seară in jurul orei 22:00, eram putin obosit, am hotărât să ies cu prietenii sa jucam fotbal, eu nefiind un pasionat al acestui sport. Mentionez ca am un stil de viață sedentar, o dieta cam nesănătoasă si nu am practicat vreun sport in ultimii ani, adică fără alergare mai deloc. După ce am terminat de jucat, eram foarte obosit si mi am pus din instinct mana la inima si am observat ca bate foarte tare. Am zis sa ma opresc ca sunt obosit. Am ajuns acasa, am mâncat m-am pus în pat si deodată am simtit cum inima mi-o ia la goană. Am sărit în pat, speriat, agitat, am iesit la balcon, cu gândul că trebuie să iau putin aer dar degeaba, gândurile ca o sa fac infarct, o sa mor, o sa leșin erau intense deoarece nu mai patisem asta niciodată. După vreo cateva zeci de minute m am relaxat, am adormit. A doua zi, le-am povestit alor mei ce am pățit și am trecut peste punând pe seama oboselii. A treia zi, deodată iar pățesc la fel, o ia la goană, eu punând mana la inima o lua si mai repede la goană si iarăși, senzatie ca raman fara respiratie si ca o sa mor sau pățesc ceva. Am iesit afara repede cu un prieten sa ne plimbam si începând a discuta starea a trecut parțial, anxietatea rămânând. Din acea seara, aveam sa inteleg de pe internet ca tot ce am pățit erau atacuri de panica fara a-mi da seama. Timp de 2-3 saptamani m-am confruntat cu ele până când am decis să mă duc cu ai mei la un medic cardiolog pentru a exclude o problema de tip cardiacă. Am făcut o electrocardiograma, unde acolo la fața locului, am facut din nou un atac de panica eu având o frica mare de doctori si tot ce tine de spital
)), rezultând tahicardie dar spunand-mi ca nu am nimic. Doar o tahicardie din cauza emoțiilor și stresului
Mi-a recomand Lokren pentru o lună de zile. După care am început acest program pentru a înțelege cum se comporta un atac de panica si ce inseamna el, eu calmandu-ma încet, încet, cu informatiile pe care le-am primit. Problema care este în prezent. Am rămas cu o frica, ca daca imi bate inima tare pur si simplu ma panichez si subconștientul imi spune ca o sa pățesc ceva. Si in timpul zilei pot controla starea, dar seara, când ma bag in pat, cum ma gandesc la inima ca o sa bata mai repede, asta se intampla si incepe totul. Simt in degete cum imi bate pulsul si simptome de genul. Încă incerc sa scap de această anxietate fata de bătăile inimii și senzatiile la frica.
georgetacatescu
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 11, 2018 12:59 pm

Re: Anxietate fata de semne fizice

Mesaj de georgetacatescu »

Te inteleg, e normal sa te sperii dar daca te mai documentezi despre asta, o sa vezi ca inima poate sa iti bata si la 200 batai pe minut zile intregi ca tot nu patesti nimic si nu faci infarct sau altceva daca nu ai o problema foarte grava de inima (ceea ce nu ai, ca s-a confirmat deja de la cardiolog).
Ionuthusi
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 01, 2019 8:55 pm

Re: Anxietate fata de semne fizice

Mesaj de Ionuthusi »

georgetacatescu scrie:Te inteleg, e normal sa te sperii dar daca te mai documentezi despre asta, o sa vezi ca inima poate sa iti bata si la 200 batai pe minut zile intregi ca tot nu patesti nimic si nu faci infarct sau altceva daca nu ai o problema foarte grava de inima (ceea ce nu ai, ca s-a confirmat deja de la cardiolog).
Mersi de raspuns, ma mai ajuta sa aud lucruri de genul asta dar cand ajung in fapt tot imi apare teama, ce nu inteleg este de ce tot apar stările astea noaptea înainte de somn, adică si in timpul zilei apar dar le pot contra altfel. Nu stiu daca sa încerc ceva ceaiuri înainte de somn.
Andra2007
Mesaje: 41
Membru din: Joi Noi 29, 2018 4:51 pm

Re: Anxietate fata de semne fizice

Mesaj de Andra2007 »

Bună Ionut!E foarte bn ca ai inceput terapia!Părerea mea e ca reusesti sa contrezi simptomele si atacul de panica in timpul zilei pt ca iti este distrasa atentia datorita diferitelor activitati pe care le faci(studiezi,mergi la scoala,cu prietenii,etc.),in timp ce seara,cand te pui in pat,incepi sa te analizezi,sa fi f atent la cum respiri,la ce simptome ai.Ai putea sa te gandesti ca daca intr-adevar ai avea o problema reala de sanatate,n-ai putea sa te controlezi nici in timpul zilei.atunci cand simti teama;chiar daca nu e f intensa,imediat incepi sa ai tot felul de senzatii(sufocare,furnicaturi,palpitatii,ameteala),vezi explicatia atacului de panica.toate astea sunt senzatii,nimic rau nu ti se poate intampla. Atacul de panica trece f repede si nu vai pati nimic grav.atunci cand simti ca esti agitat si ai simptome,incearca sa faci ceva (asculta muzica,fa miscare,suna un prieten,uita-te la filmulete amuzante pe net,sau orice altceva),care sa te ajute sa nu te mai gandesti la ce simti si vei vedea ca vor trece.sper ca am putut sa te ajut macar un pic.e important sa urmezi toti pasii terapiei.iti urez succes!
Ionuthusi
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 01, 2019 8:55 pm

Re: Anxietate fata de semne fizice

Mesaj de Ionuthusi »

Andra2007 scrie:Bună Ionut!E foarte bn ca ai inceput terapia!Părerea mea e ca reusesti sa contrezi simptomele si atacul de panica in timpul zilei pt ca iti este distrasa atentia datorita diferitelor activitati pe care le faci(studiezi,mergi la scoala,cu prietenii,etc.),in timp ce seara,cand te pui in pat,incepi sa te analizezi,sa fi f atent la cum respiri,la ce simptome ai.Ai putea sa te gandesti ca daca intr-adevar ai avea o problema reala de sanatate,n-ai putea sa te controlezi nici in timpul zilei.atunci cand simti teama;chiar daca nu e f intensa,imediat incepi sa ai tot felul de senzatii(sufocare,furnicaturi,palpitatii,ameteala),vezi explicatia atacului de panica.toate astea sunt senzatii,nimic rau nu ti se poate intampla. Atacul de panica trece f repede si nu vai pati nimic grav.atunci cand simti ca esti agitat si ai simptome,incearca sa faci ceva (asculta muzica,fa miscare,suna un prieten,uita-te la filmulete amuzante pe net,sau orice altceva),care sa te ajute sa nu te mai gandesti la ce simti si vei vedea ca vor trece.sper ca am putut sa te ajut macar un pic.e important sa urmezi toti pasii terapiei.iti urez succes!
Multumesc frumos de raspuns.
Laura Jucan
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mai 27, 2019 11:32 am

Re: Anxietate fata de semne fizice

Mesaj de Laura Jucan »

Buna
Ma numesc Laura si locuiesc in Anglia.
Acum 2 ani de zile am inceput sa am atacuri de panica in momentul in care tatal meu a facut un stop cardio respirator.Am mers la urgente si avand pulsul foarte mare ,m-au internat in spital sa ma tina sub observatie.dupa ce m-au externat vreo 2 saptamani am fost zi de zi ametita ,panicata cu dureri peste tot ,furnicaturi prin maini dar am reusit sa inving panica si mi-am revenit,dar nu de tot.Sunt saptamani intregi cand sunt ok si nu am niciun simptom,dar sunt alte zile cand ma simt foarte rau .Am o senzatie ce nu o pot descrie,dar in momentul cand o am ma simt oribil.
La inceput nu am stiut ce se intampla cu mine,dar vorbind cu mama mea am aflat ca sunt atacuri de panica.
Am fost la urgente ,mi-am facut foarte multe analize si nimic ,doctorii au spus ca sufar de anxietate si mi-au dat niste pastile ,nu mai retin numele lor, dar nu le-am cumparat.
Vazand videourile d-voastra pot sa zic ca am toate simptomele necesare atacurilor de panica. Ideea e ca nu le am in fiecare zi ,dar am mare fobie de medici,in momentul cand intru intr-un spital am atacuri de panica ,probleme de respiratie si alte simptome.
Cand am ceva dureri de orice tip,am atac de panica ,tot ce e legat de spitale,medici si boli, plus ca de multe ori tresar la orice zgomot mic si ma speriu destul de repede.
Nici macar nu pot sa ma uit la stiri despre persoane bolnave sau sau sa vorbesc cu personal cu persoane bolnave.
Si am ajuns la concluzia ca am nevoie de terapie ,mai ales ca sufar pt ca ne dorim foarte mult un copil ,eu si sotul meu si din cauza mea nu putem nici macar incerca ,pt ca traiesc cu frica atacurilor de panica.Sunt o persoana vesela ,majoritatea timpului sunt cu zambetul pe buze ,pt ca nu imi doresc ca anxietatea sa puna stapanire pe mine si chiar ma lupt de multe ori sa nu cad in plasa ei.Nu sufar de depresie ,dar de multe ori cand ma doare ceva ma gandesc nonstop la la acea durere si incerc de multe ori sa fac diferite activitati cu sotul meu.Am mare noroc cu el,este un sprijin de nadejde.
Chiar nu mai stiu cum sa inving frica asta si anxietatea .
Am vorbit cu o prietena si asa am aflat de d-voastra si ma gandeam sa va scriu ,poate reusiti sa ma ajutati si scap de frica aceasta de tot si sa pot sa imi intemeiez o famile impreuna cu sotul meu.Asta ne dorim cel mai mult.
As dori daca se poate sa facem sedintele online pt ca eu locuiesc in Anglia si e mult mai usor pt mine,doar sa imi spuneti ce aplicatie trebuie sa folosim.
Va multumesc
O zi buna va doresc
Scrie răspuns