Anxietate sau nu?

Corinamogaldea
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mai 30, 2019 12:58 pm

Anxietate sau nu?

Mesaj de Corinamogaldea »

Buna ziua!Ma numesc Corina si am 32 de ani.Nu stiu daca ceea ce mi se intampla este anxietate sau nu.Locuiesc in Belgia de 4 ani.In ianuarie am fost in Romania pentru 2 saptamani.Pe drum sunt de obicei foarte stresata..ma gandesc numai la lucruri rele.La intoarcere am luat cu mine si o gripa.Am ajuns sambata dupa amiaza pe la ora 4 inapoi in Belgia si nu m am odihnit pana la ora 23 cand m am pus sa dorm.A doa zi am fost invitata la un gratar unde am mers impreuna cu sotul.Discutand cu prietenii am ajuns la subiectul:gripa din Romania si cati oameni au murit din acsasta cauza.La un moment dat un prieten a zis ca o fetita a murit tot din aceasta cauza.La scurt timp am ametit foarte tare cum niciodata nu am patit...am crezut ca mor,nu stiam ce se intampla,am baut repede 2 pahare cu apa si am iesit afara la aer.Am inceput sa tremur si nu ma puteam linisti.Am mers impreuna cu sotul la urgente.Fiindca avem gripa mi s a spus ca am un virus.Dupa 3 zile am mers la medicul de familie si am cerut sa mi se faca analize.Toate analizele au iesit bune.Am ajuns sa merg in fiecare saptamana la medicul de familie pentru ca ma simteam foarte rau.Aveam furnicaturi in capa si la nivelul fetei,dureri abdominale,ba in stanga,ba in dreapta,presiune in cap ,dureri in piept,acru in gura de care nu mai scap nici acum.Am facut eco abdominala si totul e ok,tomograf la cap si EEG...totul ok,dar eu tot ma simt rau si nu pot sa imi revin.In acest timp m am gandut numai la lucruri ingrozitoare,nunai la faptul ca am ceva grav si ca o sa mor.Am mai avut acele ameteli de cateva ori,dupa ce trec ma simt foarte rau...am dureri in spate,greutate in picioare etc.Nu vreau sa plictisesc cu povestea mea pentru ca ar mai fi multe altele de spus.Cert este ca ma simt rau si nu stiu daca problema mea este fizica sau psihica.Dr de familie a zis ca e psihica dar mie tot nu imi vine sa cred pentru ca am dureri si nu ma pot linisti.Va multumesc pentru eventualele rasunsuri.O zi buna tuturor!
Psiholog Alexandra Pacurar
Mesaje: 18
Membru din: Dum Ian 29, 2017 11:47 am

Re: Anxietate sau nu?

Mesaj de Psiholog Alexandra Pacurar »

Buna ziua Corinamogaldea,

Imi pare rau ca ai trecut prin momente asa grele in ultima perioada. Din simptomele pe care le-ai descris si faptul ca s-a exclus un diagnostic medical in urma analizelor, pare sa te confrunti cu stari de anxietate cu somatizare. Iti recomand, daca nu ai facut deja, sa vizionezi cele 3 lectii gratuite de pe site, acolo fiind explicate o parte din cauzele si mecanismele anxietatii. Iar dupa ce le vizionezi, sa intri in legatura cu psihologul pentru a incepe un demers psihoterapeutic. Anxietatea se poate vindeca si psihoterapia cognitiv-comportamentala e cea mai potrivita pentru asta.

O zi linistita,
Psihoterapeut Alexandra Pacurar
Corinamogaldea scrie:Buna ziua!Ma numesc Corina si am 32 de ani.Nu stiu daca ceea ce mi se intampla este anxietate sau nu.Locuiesc in Belgia de 4 ani.In ianuarie am fost in Romania pentru 2 saptamani.Pe drum sunt de obicei foarte stresata..ma gandesc numai la lucruri rele.La intoarcere am luat cu mine si o gripa.Am ajuns sambata dupa amiaza pe la ora 4 inapoi in Belgia si nu m am odihnit pana la ora 23 cand m am pus sa dorm.A doa zi am fost invitata la un gratar unde am mers impreuna cu sotul.Discutand cu prietenii am ajuns la subiectul:gripa din Romania si cati oameni au murit din acsasta cauza.La un moment dat un prieten a zis ca o fetita a murit tot din aceasta cauza.La scurt timp am ametit foarte tare cum niciodata nu am patit...am crezut ca mor,nu stiam ce se intampla,am baut repede 2 pahare cu apa si am iesit afara la aer.Am inceput sa tremur si nu ma puteam linisti.Am mers impreuna cu sotul la urgente.Fiindca avem gripa mi s a spus ca am un virus.Dupa 3 zile am mers la medicul de familie si am cerut sa mi se faca analize.Toate analizele au iesit bune.Am ajuns sa merg in fiecare saptamana la medicul de familie pentru ca ma simteam foarte rau.Aveam furnicaturi in capa si la nivelul fetei,dureri abdominale,ba in stanga,ba in dreapta,presiune in cap ,dureri in piept,acru in gura de care nu mai scap nici acum.Am facut eco abdominala si totul e ok,tomograf la cap si EEG...totul ok,dar eu tot ma simt rau si nu pot sa imi revin.In acest timp m am gandut numai la lucruri ingrozitoare,nunai la faptul ca am ceva grav si ca o sa mor.Am mai avut acele ameteli de cateva ori,dupa ce trec ma simt foarte rau...am dureri in spate,greutate in picioare etc.Nu vreau sa plictisesc cu povestea mea pentru ca ar mai fi multe altele de spus.Cert este ca ma simt rau si nu stiu daca problema mea este fizica sau psihica.Dr de familie a zis ca e psihica dar mie tot nu imi vine sa cred pentru ca am dureri si nu ma pot linisti.Va multumesc pentru eventualele rasunsuri.O zi buna tuturor!
viorel6122@gmail.com
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mar 20, 2020 11:30 am

Re: Anxietate sau nu?

Mesaj de viorel6122@gmail.com »

Buna ziua,imi pare rau ca suferi si tu ,eu sunt in acelasi situatie de 5 luni de zile,am descoperit acest forum si sper sa ma ajute.Fizic suntem sanatosi,urmeaza sa ne luptam cu mintea ,cu gandurile sa revenim la normal.
Scrie răspuns