Panica

Sorina Ionescu
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 20, 2019 1:35 am

Panica

Mesaj de Sorina Ionescu »

Buna!

In momentul in care ma cert cu cineva incep sa tremur fara sa pot controla acest lucru (menționez ca acest gest poate fi o cauza a certurilor parintilor, la care am asistat in copilarie sau din cauza ca am fost unul dintre elevii victima a bulling-ului, in liceu. Am descoperit acest comportament incontrolabil in perioada adolescentei. Cand eram tachinata, brusc incepeam sa tremur sau sa inghit in sec. Acest lucru se intampla si acum ca adult. Evit cearta atunci cand sesisez ca incep sa tremur si inghit in sec. Sau chiar cand ma vad dupa mult timp cu cineva, intamplator, inghit in sec de mirare. Repet, nu-l pot controla, apare spontan. Care ar putea fi cauza?

De altfel, simt ca mi se opreste respiratia in aglomeratie si locuri stramte.

Multumesc!
georgetacatescu
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 11, 2018 12:59 pm

Re: Panica

Mesaj de georgetacatescu »

Foarte multi avem tot felul de reactii in timpul conflictelor.. asa ca nu ii da prea multa importanta :)

Chiar daca nu ai fi avut situatiile alea in copilarie, cand esti intr-un conflict, se activeaza efectul fight or flight.. si creșterea nivelului de adrenalina provoca tremur. Probabil inghititul in sec e si o forma de suprimare a emotiilor.
Trebuie sa te întrebi ce ganduri iti trec prin minte in momentul ala, si incearca sa lucrezi la gandurile alea, sa vezi ca sunt gresite si sa le reformulezi.
Multe ganduri sunt automate, si daca esti in situatie similara se activeaza si senzatiile fizice automat, dar se pot schimba prin psihoterapie si repetitie.

Cand simti ca ti se opreste respiratia, ca te sufoci, ca nu ai destul aer, de fapt e tot un simptom al anxietatii, si tu de fapt ai prea mult oxigen in sange si trebuie sa lasi sa creasca nivelul de Co2. De fapt nu e deloc periculos ceea ce simti, nu are cum sa se opreasca respiratia sau sa te sufoci..
Daca faci niste exercitii de respiratie o sa te calmezi.. de exemplu, inspira numarand pana la 4, tine respiratia 4 secunde, expira 6 secunde, si repeta, de multe ori..dupa un minut esti deja un pic mai bine, continua inca vreo 2 minute. Cand respiri asa se reface echilibrul dintre oxigen si Co2 din sange, iar creierul primeste un semnal ca esti in siguranta si deactiveaza panica si se calmeaza. Nu incerca sa fugi din situatia asta, ca invata creierul ca trebuie sa scape din situatiile de genu asta..

Daca iti e frica de oameni, sa nu te faci de ras sau sa nu ai atac de panica in public.. Eu imi spun in minte.. "fiecare e in lumea lui, cu telefonul sau gandul lui, nimeni nu ma vede, si daca ma vede, de ce mi-ar pasa de un strain care o sa creada ca sunt ciudata.. maine nu o sa ma mai vada, si peste 5 minute oricum o sa uite de mine"
Alteori imi spun.. "I love everybody.. fiecare om are o poveste, e un om unic, special, cu povestea lui, cu istoria lui, daca i-as cunoaste cu siguranta as gasi macar ceva pozitiv la fiecare om.. chiar si cel mai rau om, nu poate fi in totalitate rau.. as putea deveni prietena cu unii dintre ei..Sunt bucuroasa sa fiu langa acesti oameni. Daca mi s-ar face rau, multi dintre oamenii astia m-ar ajuta."... si asta ajuta pentru ca nu mai vad totul ca o "multime de oameni" sau "aglomeratie", ci "multi oameni unici, speciali" ..
Scrie răspuns