Depresie și teama de viitor

lilianarusu633@gmail.com
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 22, 2019 10:52 pm

Depresie și teama de viitor

Mesaj de lilianarusu633@gmail.com »

Am ieșit de curând dintr o relație. O relație care a avut momente bune la început și mai puțin bune după ce ne am mutat împreună și am început sa ne facem aburi de viitor. Dacă la inceput a fost implicat pe parcurs a început sa nu și mai dea interesul sa însele sa minta și sa dea vina pe mi e pt toate nemulțumirile sale. Principala nemulțumire a fost sexul, și singurul subiect pe care l discutam era sexul, faptul ca nu l mulțumesc sexual și fanteziile pe care le avea. De câteva ori I am sugerat ca exagerează și ca nu vad normal ca o relație sa se bazeze exclusiv pe asta. Nu lipsea în relație dar cerință era tot mai frecventa și eu mai avem ca toți oamenii și zile de stres de la serviciu și oboseala. Pe perioada relației doar eu am muncit el nu își găsea mai nimik de făcut pt ca își aștepta jobul perfect. În condițiile astea lucram și 12 ore 7 zile pe săptămână ca să ne asigur toate cele necesare. A început sa ma însele frecvent chiar pe fata și sa dea vina pe mine pe faptul ca sunt old school ca nu sunt deschisa la minte și nu sunt femeie. După ce ma înșela se purta cu mine distant o perioada după care eram din nou împreună și el ma iubea teribil. În timp a dezvoltat o obsesie ca îl înșel și s a dezlănțuit iadul. M a acuzat ca ma culc cu colegii de birou, mi am dat demisia. Apoi aveau ceva prietenele mele, am I certat sa le mai vad. Pe urma îl deranja faptul ca vb cu mama. Am renunțat s o mai sun. A început sa ma lovească și sa ma ameninte. Când încercăm sa plec sa rup relația ma santaja emoțional cu cu planete și rugăminți pana cedam și desfacem bagajele. A început sa se drogheze și comportamentul lui a luat o și mai tare la vale. Are fantezii în care ma acuza ca m am culcat cu toți colegii de munk de la începutul relației. Le a spus asta și alor mei fără nici o jena într un limbaj vulgar și răstit. M a amenințat cu moartea. A dezvăluit detalii intime legate de noi ca și cuplu cunoscuților online sa la tel. Ma vb de rău în fata tuturor. Dacă nu i rasp la tel acum ca am ecat de la el suna pe toată lumea pana fac în asa fel și îl deblochez o zi ma suna și plânge ca i dor de mine alta zi ma urăște și mi cere sa i dau numele tuturor cu care m am culcat ca i se pare lui c au fost mulți și nu trece ușor peste asta dacă nu i dau nume. Dacă i spun ca n am ce sa povestesc ce nume sa i dau o ia razna și ma ame nunta. De când am plecat se vede cu alta femeie. Zilnic ma bombardează cu fotografii și detalii despre ei doi. Acum 3 zile mi a spus ca i pare rău că are nevoie de ajutor sa l iert sa vin acasă. Pe drum m a sunat și mi a spus ca el vrea totuși numele colegilor și ca nu i convi s ca nu l mint și sa dorm pe strada dacă vin la el. Eu locuiesc în alt oraș și mi ar fi luat 4 ore sa ajung la el. M am oprit din drum și I am sous ca nu mai vin. Atunci a început sa mi sune parintii și fratele și sa ma denigreze iar în fata lor. E de neaintles și m a înnebunit. Sufar ca nu sunt acasă, pt ca am lăsat în urma un apartament închiriat cu de toate plătit de mine, lucruri pt care am muncit și la care țin mult. Sufăr pt ca după toate astea eu îl iubesc și tot am crezut ca se va schimba. Mi am lăsat jobul și tot ce aveam s a dus pe apa sâmbetei. Locuiesc în UK dar va trebui sa vin în tara sa locuiesc cu ai mei într un sătuc uitat de lume pt ca nu mai am resurse sa ma i tretin el luând totul abusiv. Am avut câteva tentative de împăcare toate rezultate cu bataie de joc da du ma practic cu lucrurile afara din casa pe strada. Am stat pe unde am apucat pe la prieteni. Îmi spune ca ma ubeste dar nu ma accepta asa pătată și ca dacă mi doresc sa fiu cu el sa i spun adv. Eu n am ce sa I spun infidela nu i am fost iar el nu accepta adv. Spune ca îl refuzam în pat pt ca îl inselam. Ma caracterizează tuturor ca un om rău care l a mintit și manipulat. Sunt distrusa efectiv pt ca nu inteleg ce rău am făcut în afara de a l iubi. Și de a face relația sa meargă din toate puterile mele. Nu ma pot concentra nimik, plâng simt ca viata mi s a sfârșit ca mi am distrus cariera și nu voi mai fi un om normal. Am auzit cu I te extrem de jignitoare care dor pt ca ma cunosc ca om și nu sunt o persoana rea. Nu știu cum de ma vede el asa. Sunt o femeie cu studii, când m a cunoscut eram frumoasa si ma simțeam încrezătoare în mine. Acum ma simt urata nu ma simt în stare sa fac nimik. Abia ies din casa. Plâng când îmi spune ca i este dor de mine, și plâng când mi arata poze cu femei în diferite cluburi și baruri pe când eu stau I chisa in casa suferind crunt ii tot explic ca n am nici o vina și n am făcut nimik dar nu crede. Refuza sa inteleaga ca are o problema cu drogurile și ca are nevoie de ajutor specializat. Spune ca este vina mea și consuma din cauza mea. Nu știu ce sa mai fac zilnic ma gândesc la sinucidere. Simt ca viata mea s a sfârșit.
anca cristina
Mesaje: 9
Membru din: Dum Aug 03, 2014 5:04 am

Re: Depresie și teama de viitor

Mesaj de anca cristina »

Viata ta nu sa terminat Lili,de acum în colo poti începe una nouă,numai sa vrei Tu,sa schimbi multe lucruri din viata ta !Aici poti gasi un sprijin moral din partea unor profesioniști care te pot îndruma cum sa faci!Sărbători fericite
georgetacatescu
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 11, 2018 12:59 pm

Re: Depresie și teama de viitor

Mesaj de georgetacatescu »

Viata ta nu s-a sfarsit, ci acum incepe. In loc sa vezi asta ca pe o infrangere, asta e o eliberare dintr-o relatie toxica.. O sa iti fie greu o vreme, dar o sa gasesti o cale noua in curand si o sa iti schimbi perspectiva. Timpul vindeca si timpul aduce noi oportunitati, aduce un nou inceput.
Sa nu te gandesti la sinucidere.. oricat de mult ar durea, sinuciderea e cel mai egoist act pe care poate sa il faca cineva.. E ca si cum ai lua durerea ta, o multiplici cu 100 si o dai tuturor oamenilor care te-au cunoscut sau care au tinut la tine, familiei, dar si altor straini care or sa fie traumatizati din cauza ca afla sau vad moartea ta.

Curaj ! mergi mai departe. e normal sa doara, e normal sa ai anxietate, e normal sa treci prin ceea ce treci, dar nu are cum sa tina la nesfarsit.. mergi la parinti, asteapta inca un pic si apoi gaseste-ti un job nou, o cale noua. Si cere-i si ajutorul lui Dumnezeu !
Alina03
Mesaje: 3
Membru din: Vin Ian 10, 2020 11:33 am

Re: Depresie și teama de viitor

Mesaj de Alina03 »

Curaj! Ce era mai rau s-a intamplat deja ( toate prin cate ai trecut) de acum tot ce ti se poate intampla este numai sa.ti gasesti un nou job, sa intri intr.o noua relatie etc. Deci viata abia incepe nu s-a sfarsit deloc!
E foarte greu sa fi trecut prin asa ceva, e de inteles si e clar ca daca ti s-au repetata multa vreme lucruri urate despre tine ajungi intr.un final sa le crezi si sa te devalorizezi. Dar chiar daca cineva spune in fiecare zi ca cerul e mov cu dungi asta nu inseamna ca el nu e tot albastru.
Parerea mea este ca ar trebui sa rupi definitiv orice comunicare cu fostul partener, inclusiv facebook, snap, poze etc. Cata vreme se afla inca in viata ta sub o forma sau alta va continua sa ti-o dea peste cap si sa-ti strice linistea.
Scrie răspuns