ANXIETATE FATA DE PULS SI TA

gogosarr
Mesaje: 22
Membru din: Lun Sep 05, 2016 10:19 pm

ANXIETATE FATA DE PULS SI TA

Mesaj de gogosarr »

Buna ziua dragi colegi,
As dorii va rog daca se poate niste sfaturi sau informatii in legatura cu anxietatea legata de puls sau TA ( tensiune ) ( ca este marita tensiunea sau pulsul ). De exemplul daca este sa imi simt inima ca bate parca imediat se accelereaza numai cu gandul ca ma gandesc la ea cum bate la fel si cand imi masor tensiunea, si automat imi cresc ambele . As dorii sa aflu daca ati intampinat aceasta problema si cum ati facut fata . Multumesc !
georgetacatescu
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 11, 2018 12:59 pm

Re: ANXIETATE FATA DE PULS SI TA

Mesaj de georgetacatescu »

Mai era un topic legat de asta..
https://www.gandestesanatos.ro/forum/vi ... 2400#p2400

Cu totii am avut problema asta, dar nu e o problema de fapt.. Inima nu e asa fragila cum crezi.. e cel mai puternic muschi din corp, daca bate tare e chiar benefic pentru sanatate. De asta e recomandat si sa facem sport de tip cardio, care mareste bataile inimii cu 70% sau mai mult.

Eu daca observ ca imi bate inima tare nu mai am nici o reactie, ca nu mi se pare ceva special.. Chiar pot sa si o iau la fuga sau sa respir foarte repede sa bata si mai tare intentionat.. ca stiu ca nu are ce sa se intample. Trebuie doar sa citesti despre asta si sa vezi cat de inofensiv e sa iti bata inima tare.

Apuca-te de sport sa te obisnuiesti cu senzatie, sau urca trepte. Corpul e facut sa fie si impins la limite, nu sa fie totul comfortabil..
gogosarr
Mesaje: 22
Membru din: Lun Sep 05, 2016 10:19 pm

Re: ANXIETATE FATA DE PULS SI TA

Mesaj de gogosarr »

Multumesc frumos pentru raspuns ! O sa urmez celalalt topic mai ales daca a fost adus in vorba . 8-) Sunt consient ca este raspunul Adrenalinei in acest proces , dar probabil din cauza tensiunii arteriale marite, am format un nou cerc vicios ( ca nu ma stiam sa am ceva la tensiune ) .
gogosarr
Mesaje: 22
Membru din: Lun Sep 05, 2016 10:19 pm

Re: ANXIETATE FATA DE PULS SI TA

Mesaj de gogosarr »

Sau Tensiune Oscilanta de la anxietate ?
Henrietta91
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2019 7:08 pm

Re: ANXIETATE FATA DE PULS SI TA

Mesaj de Henrietta91 »

Bună gogosarr. Și eu am frica fata de puls si tensiunea mare. Am dezvoltat o frica mare fata de asta si nu mai stiu cum sa scap de ea. Tu ai reusit? Si mie imi creste pulsul si tensiunea la frica si cand ma pun sa mi-o masor si mai mare e. Imi trec ganduri prin minte precum : ppate nici nu este de la anxietate, poate am probleme cu tensiunea sau cu inima. Eu incerc sa ma liniștesc atunci cand le am ca e de la anxietate si panica si ca e normal dar daca nu e de la ea? Tot asta imi umbla prin minte. De exemplu si acum când scriu sunt foarte speriata deoarece m-am trezit din somn cu o durere de cap, m-am gândit oare dc ma doare capul? Si imediat am inceput sa simt o stare de rau , apoi parca nu primesc suficient aer, apoi o senzatie de rece ciudata in piept si in maini, apoi un puls accelerat , tremor dar nu mai am curaj sa imi masor tensiunea pt ca ma speriu si mai tare. Vreau sa mentionez ca in 2016 am fost la cardiolog si mi-a facut si ecograf si mi-a spus ca nu am nimic. Dar eu ma gandesc ca poate de la atata anxietate am facut ceva inimii si poate de aia sunt starile astea de rau. Ma tem si de faptul că poate tensiunea oscilează așa dintr-o data și nu pot sa fac nimic.
Henrietta91
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2019 7:08 pm

Re: ANXIETATE FATA DE PULS SI TA

Mesaj de Henrietta91 »

Mi-e frica pt ca toti spuneți de puls sau tahicardie dar nimeni nu a zis de senzatiile de rece in piept sau tremor sau scurtarea respirației sau nu poti sa iei aer . Nu le am mereu cand am tahicardie dar cand le am mi-e frica pt ca cred ca poate e altceva . Sau ca si azi pulsul nu a fost așa de mare dar au aparut toate celelalte simptome enumerate mai sus.
Andra2007
Mesaje: 41
Membru din: Joi Noi 29, 2018 4:51 pm

Re: ANXIETATE FATA DE PULS SI TA

Mesaj de Andra2007 »

Bună!Voiam doar sa-ti spun ca de când am anxietate, am "suferit" de toate bolile posibile.Am început cu "Dacă am o tumora la cap?"(pt ca ma durea capul ff tare,aproape zilnic),apoi cu "Dar dacă e inima?" sau "Dacă am ceva la gât?"etc.Chiar si acum "sufăr " de ceva,dar încă nu m-am hotărât de ce anume.Am dureri de spate,îmi simt gâtul tot timpul ciudat,încordat. Apropo de senzația de rece in piept sau tremur ,le-am avut si eu.Cred ca pt un anxios,întrebările de genul "Dar dacă...",sunt "normale",ca dacă nu le-ar avea,n-ar mai fi anxios.Incearca să înlocuiește "dar dacă am nu stiu ce boală?" cu "Si dacă am nu știu ce boală,care-i cel mai rău lucru care mi se poate întâmpla?Adică dacă eu nu vreau sa am deloc palpitatii,si ma enervează ca le am si de fapt,nici nu le mai suport,înseamnă ca vor disparea?Sau cumva mi le intensific?Adică in ce măsură ma ajută sa ma sperii de ele si sa le transform in ceva sigur,ceva ce stiu eu cu siguranță.?Dar dacă in momentul in care simt ca am palpitatii,caut chiar sa mi le intensific,de ex ma apuc sa fac sport sau sa dansez?O sa zici ca e prostesc,dar aproape ca pot sa te asigur ca nu vei pati nimic.Adica ,cel mai probabil vei transpira,vei simți ca-ti iese inima din piept,sau ca nu ai aer,tot ce trebuie sa faci e sa incerci sa respiri normal.făcând genul asta de lucruri ,vei avea dovezi cu care sa contrazici ,pe viitor, ganduri irationale,de genul celor pe care le ai acum.Adica ,daca vei mai avea simptome ca tremur,palpitatii,puls marit,etc ,sa poti sa te gândesti ca le-ai mai avut si acum o săptămână, o luna,o zi si ca nu sunt periculoase,ca ai facut chiar si efort si n-ai patit nimic,de ce ai păți acum?Asta e tot expunere.Expunere nu înseamnă doar sa mergi in locurile de care ti-e teamă, înseamnă sa te expui tuturor lucrurilor de care ti-e teamă, inclusiv simptome,gânduri.Daca ai tahicardie,f bine, vezi de ce ai,la ce te-ai gandit,cumva astepti vreun telefon.sau cea mică a tusit cam mult,sau orice ti-a trecut prin cap si vei vedea ca tahicardia ta e doar un raspuns al corpului tau la un semnal de alarma fals,dat probabil de vreun gând irational.Eu așa am facut si pot sa spun că m-a ajutat.Si eu mai am palpitatii,nod in gât, si ma gandesc ca si daca ma sperii,nu e ca si cum vor trece.sănătate multă!
Henrietta91
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2019 7:08 pm

Re: ANXIETATE FATA DE PULS SI TA

Mesaj de Henrietta91 »

Buna Andra2007. Multumesc frumos pentru raspuns si pt sfaturile tale. Vreau sa va spun ca azi chiar am fost ok, dupa ffff multa vreme an ramas singura acasa, imi era frica sa stau singura si azi am facut-o si a fosst destul de bine, am facut curatenie, de mancare. Nu zic ca nu mi-au trecut fel de fel de gânduri irationale dar am incercat sa le contrazic. Desi acum după masa am simțit parca niste palptatii si iar am inceput cu gândurile ca acum dc? Si de atunci am iar o stare asa mai ciudata.Dar Am incercat sa țin cont si de sfaturile tale. Câteodată ma simt asa de bine si cred ca pot sa inving dar din pacate asta nu tine mult doar cateva ore sau minute apoi iar ma cuprinde o stare nasoala de tristețe, neputința, anxietate.
Si eu am "suferit" de multe boli de când sunt anxioasa. Ba aici ma doare , ba acolo. Si problema e ca tot timpul apar simptome noi, pe când reusesc sa ma impac cu unele apar altele si incep din nou cu toate gândurile iraționale.
Problema e ca imi este cateodata greu sa cred ca de la niste ganduri se poate ajunge in asa hal. Si mai ales atunci canf simptomele persista zile la rând.
Ma bucur ca pe tine te ajuta toate astea si sper din suflet sa ma ajute si pe mine. Asemenea iți doresc si eu tie si tuturor multa sanatate.
Scrie răspuns