Atac de panica din cauza pandemiei

Costin11
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Apr 25, 2020 4:58 pm

Atac de panica din cauza pandemiei

Mesaj de Costin11 »

Buna ziua
In contextul situatiei actuale am experimentat acum 3 saptamani ceea ce doctorii mi au spus a fi un atac de panica.
Mergand la un control general doctorul mi a prescris Anxiar si Trittico,eu nefiind un adept al medicatiei / pastilelor.
Intrebarea este: Se poate depasi starea aceasta doar prin Psihoterapie?
Dupa primul atac (cel pe care nu am stiut sa l gestionez si am crezut ca voi muri / infarct/ .. ) am stari de ameteala,neliniste,tiuit in urechi,lipsa concentrarii,stare generala rea..( uneori)
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Atac de panica din cauza pandemiei

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Costin11, imi pare rau sa aud ca treci prin aceste stari. Intr-adevar perioada aceasta a venit cu multe emotii intense si cu o stare de incertitudine si pericol care pot sa duca la stari de panica si anxietate.
Da, atacurile de panica si anxietatea sunt de fapt tratate cel mai eficient prin psihoterapie cognitiv comportamentala. Aceasta are rata de eficienta cea mai buna in tratarea acestor stari, eficienta dovedita si prin studii validate.
Medicatia este de ajutor atunci cand starile sunt intense si afecteaza in mod semnificativ functionarea de fiecare zi. Insa psihoterapia este cea care te va ajuta sa intelegi ce se intampla in mintea si corpul tau cand ai aceste stari dar si cum poti invata sa le controlezi.
Ce iti recomand este sa vezi primele 3 sedinte lectii din program - acestea te vor ajuta sa intelegi mai bine de unde vin aceste stari si cum poti invata sa le controlezi.
Eu sunt aici pentru orice nelamurire.
O zi liniștită!
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0744 239 470
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
sergiu1997
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Noi 21, 2020 9:15 am

Re: Atac de panica din cauza pandemiei

Mesaj de sergiu1997 »

Salut Costin, și eu am făcut un atac de panica acum 1 an, tot așa nu am știut sa îl gestionez, vreau sa îți spun ca de 1 an de zile ma simt aiurea rău de tot ... cum spui tu, amețeli, dureri in piept, stare generală de rău, dureri de cap, arsuri ale fetei (îmi arde fața și urechile rău de tot), urinare frecvente, etc. Am luat medicamente anxiolitice și antidepresive dar vreau sa zic ca nu M-au ajutat prea mult. Ce ma deranjează rău pe mine e faptul ca de când am avut acel atac de panica sunt alt om... 🤦🏻‍♂️
Scrie răspuns