Atacuri de panica

dobranistemarga
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 13, 2020 2:33 pm

Atacuri de panica

Mesaj de dobranistemarga »

Ma trezesc dimineata cu o frica de moarte de boală de tremur palpitatii letargie oftat transpirație abundente la cel mai mic efort frisoane nod in git simt ca ni intra aerul, dureri de cap puternice si amețeală dureri in piept si dureri in tot corpul nu am poftă de mincare, în momentul în care va scriu stările se intensifică rau, si o mintea care zicece acum mori ,si mie frica sa nu iau ceva ca sa scap de toate sa nu ma mai chinui.
Henrietta91
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2019 7:08 pm

Re: Atacuri de panica

Mesaj de Henrietta91 »

Bună dobranistemarga. Cel mai probabil ca te confrunți si tu cu atacuri de panica si anxietate. Eu iti recomand sa intri si tu in program si sa iti achiziționezi un abonament si sa incepi psihoterapia cun unul dintre psihologii care te va prelua. E foarte greu dar incearca sa te liniștești putin, iti spun din proprie experienta ca ci cat te agiti si te sperii mai mult cu atat starile o sa se intensifice. Si eu trec printr-o perioada dificila acum dar incerc din rasputeri sa ma mobilizez si sa fac sarcinile date de psiholog.
dobranistemarga
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 13, 2020 2:33 pm

Re: Atacuri de panica

Mesaj de dobranistemarga »

Henrietta91 asa este dar eu ma confrunt cu ea de 20 de ani ma chinui cu aceleași medicamente si mie si ciuda pe mine ca nu pot lucra de frica ca mie rau tot timpul si mor, ca sint singura acasa soțul lucreaza numai si plătim, chiria cheltuielile, luam de mincare, si nu mai rămîne bani.Am vb cu o dna psiholog și mia trimis un videoclip si sa citesc 10 zile ce scrie sub videoclip, astăzi am citit ,altceva ce sa mai fac
Henrietta91
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2019 7:08 pm

Re: Atacuri de panica

Mesaj de Henrietta91 »

Te cred ca nu iti este ușor. Eu ma confrunt cu ea din 2016. Mi-am schombat si eu deja 3 locuri de muncă pt ca o data era problema ca trebuiia sa conduc prea mult sa ajung la serviciu, mi-am gasit unul mai aproape, apoi si acolo am facut un atac de panica, mi-am gasit unul si mai aproape nu mai era problema condusul dar era problema ca eram singura ceea ce a fost si mai nasol, am renuntat si mi-am gasit har Domnului ceva chiar langa locuinta si nu sunt nici singura dar tot am putina anxietate. Si la mine e problema cu medicamentele pt ca s-a obisnuit deja organismul cu ele si a trebuit sa schimb. Am luat 4 ani cipralex cu mici intreruperi si acum am primit ceva aici in Germania de 8 săptămâni sunt sub noul tratament dar nici asta nu pot sa zic ca ma ajuta foarte mult. E mai bine dar nu cum as vrea eu. Sunt si destul de deprimata , am 2 fetițe una de 6 anisori si cea mica de 2 anisori de care as vrea sa ma bucur fara sa ma mai tot gandesc ca ioi acum as putea muri si ce o sa se intample cu ele. Incearca sa iti gasesti si tu ceva aproape de tine si pt inceput ceva cu jumătate de norma sa nu fie prea mult. Si eu asa sunt doar la jumătate de norma. Si sa fii printre oameni , asculta ce vorbesc si concentrata pe asta si nu pe ce simti si o sa vezi ca o sa fie mai bine. Este foarte greu. Eu credeam ca doar eu ma confrunt cu o anxietate asa de mare, credeam ca nu mai este cineva ca mine si uite ca nu sunt singura. Toată lumea de aici zice ca este vindecare deci cu siguranta este, si cum m-au sfatuit si pe mine te sfătuiesc si eu sa ai rabdare cu tine si nu te critica pt ca sunt sigura ca asa cum nici eu nu vreau starile astea chinuitoare asa nu le vrei nici tu. Ai vbcu un psiholog de pe gandeste sănătos?
Henrietta91
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2019 7:08 pm

Re: Atacuri de panica

Mesaj de Henrietta91 »

Buna dobranistemarga. Cum esti? Cum te-ai simțit in ultimele zile? Esti mai bine?
Eu sant destul de ok acum. Citesc pastilutele psihologice si credințele raționale zilnic, si ascult explicațiile atacului de panica tot zilnic si parca mi s-a mai îmbunătățit starea. Dar expunere inca nu am facut. Cred ca mai trebuie sa ma mai linistesc pana sa pot sa fac expunere si sa imi inving fricile. In momentul de față mi-e tare frica de condusul masinii. Daca este cineva cu mine este mai bine dar tot ma ia cu panica. Si daca ma duc cu sotul si conduce el si atunci mi-e frica si imediat ce ma pun in masina incep sa transpir , sa fiu extrem de incordata , imi vin o mie de ganduri catastrofice, si imi creste pulsul, nu am suficient aer.
Henrietta91
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2019 7:08 pm

Re: Atacuri de panica

Mesaj de Henrietta91 »

Imi doresc din tot sufletul sa trec si peste asta si sa pot sa functionez si eu ca orice om normal.
Henrietta91
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2019 7:08 pm

Re: Atacuri de panica

Mesaj de Henrietta91 »

Bună dobranistemarga. Ți-am vazut mesajul si ți-am si raspuns dar nu stiu dc nu se trimite. Te rog sa imi lesi aici unde te pot contacta, o adresa de email, sau facebook sau whatsapp, orice. Sper ca te simți mai bine.
viorel6122@gmail.com
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mar 20, 2020 11:30 am

Re: Atacuri de panica

Mesaj de viorel6122@gmail.com »

Buna ziua la toti,


Astazi 2 mai 2020 am decis sa urc pe forum mica mea istorioara referitoare la Anxietate.
Totul a inceput in luna mai 2019 intr-o sambata cand ma intorceam de la magazin. Pentru cateva secunde imaginea in fata ochilor s-a distorsionat si a devenit neclara.Am tras masina pe dreapta si pentru moment am ramas blocat,in cateva secunde mi-au trecut prin minte sute de ganduri negative. Este pentru prima oara cand am asa ceva.Sotia a sunat copii iar dupa 30 de minute eram la serviciul urgente. De aici a inceput totul,in decurs de 4 ore am facut: o scanare la cap analizele la sange, electrocardiograma, cotrol la ochi si urechi,ca la sfarsitul investigatiilor sa fiu anuntat ca glicemia este putin marita si a doua zi sa repet controlul inimii la cardeolog. Bun zis si facut, dupa radiografie s-a constat ,ca un vas coronarian este putin strangulat si trebuie montat un sern. Am pus sternul dupa 2 saptamani,intre timp ametelile au persistat ,fara a avea capacitatea de a conduce masina. Am ramas imobilizat la domicilul toata luna mai ,inclusiv luna iunie.Incepand cu a doua saptamana a lui iunie ametelile au disparut treptat,insa in mintea mea au ramas gandurile ce se intampla,de ce ametesc ,toti medici au spus ca sunt perfect sanatos.
In sfarsit m-am intors la munca ,mici ameteli au ramas dar ma obisnuisem cu ele,in plus dimineata ma trezeam foarte oboist. In 20 iunie am riscat si am plecat cu masina in concediu,pe traseul Belgia-Romania,pana la Frankfurt Germania am avut ceva ameteli si imi era teama ca nu pot continua, apoi ca printr-un miracol mi-am revenit.
In Romania oboseala a persistat ,dar devenise o obisnuinta,pe data de 3 August am facut cale intoarsa ,in 5 august am reanceput munca.Dar in luna Octombrie am fost lovit din nou de crize, de data aceasta s-au manifestat foarte violent.La serviciul urgente ,din nou scanare analize ,peste analize, am cerut la medicul de familie sa fac un R.N.M .Atat de urate erau ametelile ca in scaunul cu rotile prin spital aveam impresia ca totul se naruie in jurul meu.Incepusem sa-mi pierd toate sperantele in mine. Medici toti imi spuneau ca sunt sanatos ,dar mie imi trebuia o persoana sa ma supravegheze acasa cand coboram de la etaj.Plus de asta simteam ca imi pierd controloul ,crizele incepeau cu palpitatii in partea stanga,un zgomot infernal in urechi,dereglarea imagini.OK mi-am spus ca medicii sunt probabil incompetenti,ca nu reusesc sa-mi puna un diagnostic, am luat decizia sa-I schimb,in primul rand medicul de familie apoi neurologul. Am facut programare la un professor doctor universitar printre cei mai renumiti in Belgia. Dupa doua zile cat am stat internat si monitorizat cu senzori pe cap si din nou o scanare ,am primit diagnosticul,Domnule Viorel sunte-ti perfect sanatos.Pentru mine era o noua lovitura, eu ameteam zilnic condusul masini nici nu-mi trecea prin cap sa-l incerc,mi se facea rau si cand eram pasager ,nu puteam privi in fata. A trecut lunile octombrie,noembrie ,decembrie ,ianuarie ,si nici un semn de inbunatatire,abia pe la jumatate lunii februarie ,ametelile s-au ameliorat .Medicul de familie printe timp a ajuns la concluzia ca este posibila o anxietate.Am cautat impreuna un Psihiatru sa vorbeasca in limba franceza dar in zona,e de negasit,toata lumea vorbeste Nederlands.Pfu ce sa fac ?in sfarsit descopar un Psiholog Roman la Bruxeless.La inceputul lunii Martie 2020 incep sedintele.Doar 3 au fost la numar,dar mare atentie, mi-au fost de un real ajutor.Apoi vine criza de COVID 19.Alta lovitura .Starea se imbunatateste nu mai am ametelile asa de dese,crizele s-au linistit o luna si 2 saptamani a fost bine,deja prind curaj,ma urc la volan.Ca apoi brusc intr-o dupa amiaza reapar,nu asa de grav ca la inceput,deja devenisem constient de cauza ,ma inbarbatam singur.Tot scotocind prin biblioteca Google descopar Gandeste Sanatos.
Ca o paranteza (l-am prins pe Dumnezeu de un picior) ,mi-am facut cont ,programare online ,deja in 3 zile am inceput sedintele cu Domna Sandra Voicu, caruia ii adresez pe aceasta cale mii de multumiri.
Dragii mei,Anxietaea si Atacurile de Panica nu este o boala ,dupa umila mea parere, sunt niste ganduri ,mai in gluma mai in serios,(nastrusnice) pe care creerul ni le impune fara vointa noastra,dar noi le alimentam cu frica si ele dau de pamant cu noi. Eu am trecut ,prin aceste probleme, sper sa le fi depasit ,dar va sfatuiesc ca pe copii mei,adresati-va cu incredere la Psiholog.Nu este o rusine , dimpotriva ei sunt profesorii care ne educa ,si ne indruma pasii pe calea revenirii la normalitate.
Insanatosire grabnica la toti.
Cu respect Viorel Barsan.
viorel6122@gmail.com
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mar 20, 2020 11:30 am

Re: Atacuri de panica

Mesaj de viorel6122@gmail.com »

Henrietta91 scrie:Te cred ca nu iti este ușor. Eu ma confrunt cu ea din 2016. Mi-am schombat si eu deja 3 locuri de muncă pt ca o data era problema ca trebuiia sa conduc prea mult sa ajung la serviciu, mi-am gasit unul mai aproape, apoi si acolo am facut un atac de panica, mi-am gasit unul si mai aproape nu mai era problema condusul dar era problema ca eram singura ceea ce a fost si mai nasol, am renuntat si mi-am gasit har Domnului ceva chiar langa locuinta si nu sunt nici singura dar tot am putina anxietate. Si la mine e problema cu medicamentele pt ca s-a obisnuit deja organismul cu ele si a trebuit sa schimb. Am luat 4 ani cipralex cu mici intreruperi si acum am primit ceva aici in Germania de 8 săptămâni sunt sub noul tratament dar nici asta nu pot sa zic ca ma ajuta foarte mult. E mai bine dar nu cum as vrea eu. Sunt si destul de deprimata , am 2 fetițe una de 6 anisori si cea mica de 2 anisori de care as vrea sa ma bucur fara sa ma mai tot gandesc ca ioi acum as putea muri si ce o sa se intample cu ele. Incearca sa iti gasesti si tu ceva aproape de tine si pt inceput ceva cu jumătate de norma sa nu fie prea mult. Si eu asa sunt doar la jumătate de norma. Si sa fii printre oameni , asculta ce vorbesc si concentrata pe asta si nu pe ce simti si o sa vezi ca o sa fie mai bine. Este foarte greu. Eu credeam ca doar eu ma confrunt cu o anxietate asa de mare, credeam ca nu mai este cineva ca mine si uite ca nu sunt singura. Toată lumea de aici zice ca este vindecare deci cu siguranta este, si cum m-au sfatuit si pe mine te sfătuiesc si eu sa ai rabdare cu tine si nu te critica pt ca sunt sigura ca asa cum nici eu nu vreau starile astea chinuitoare asa nu le vrei nici tu. Ai vbcu un psiholog de pe gandeste sănătos?
viorel6122@gmail.com scrie:Buna ziua la toti,


Astazi 2 mai 2020 am decis sa urc pe forum mica mea istorioara referitoare la Anxietate.
Totul a inceput in luna mai 2019 intr-o sambata cand ma intorceam de la magazin. Pentru cateva secunde imaginea in fata ochilor s-a distorsionat si a devenit neclara.Am tras masina pe dreapta si pentru moment am ramas blocat,in cateva secunde mi-au trecut prin minte sute de ganduri negative. Este pentru prima oara cand am asa ceva.Sotia a sunat copii iar dupa 30 de minute eram la serviciul urgente. De aici a inceput totul,in decurs de 4 ore am facut: o scanare la cap analizele la sange, electrocardiograma, cotrol la ochi si urechi,ca la sfarsitul investigatiilor sa fiu anuntat ca glicemia este putin marita si a doua zi sa repet controlul inimii la cardeolog. Bun zis si facut, dupa radiografie s-a constat ,ca un vas coronarian este putin strangulat si trebuie montat un sern. Am pus sternul dupa 2 saptamani,intre timp ametelile au persistat ,fara a avea capacitatea de a conduce masina. Am ramas imobilizat la domicilul toata luna mai ,inclusiv luna iunie.Incepand cu a doua saptamana a lui iunie ametelile au disparut treptat,insa in mintea mea au ramas gandurile ce se intampla,de ce ametesc ,toti medici au spus ca sunt perfect sanatos.
In sfarsit m-am intors la munca ,mici ameteli au ramas dar ma obisnuisem cu ele,in plus dimineata ma trezeam foarte oboist. In 20 iunie am riscat si am plecat cu masina in concediu,pe traseul Belgia-Romania,pana la Frankfurt Germania am avut ceva ameteli si imi era teama ca nu pot continua, apoi ca printr-un miracol mi-am revenit.
In Romania oboseala a persistat ,dar devenise o obisnuinta,pe data de 3 August am facut cale intoarsa ,in 5 august am reanceput munca.Dar in luna Octombrie am fost lovit din nou de crize, de data aceasta s-au manifestat foarte violent.La serviciul urgente ,din nou scanare analize ,peste analize, am cerut la medicul de familie sa fac un R.N.M .Atat de urate erau ametelile ca in scaunul cu rotile prin spital aveam impresia ca totul se naruie in jurul meu.Incepusem sa-mi pierd toate sperantele in mine. Medici toti imi spuneau ca sunt sanatos ,dar mie imi trebuia o persoana sa ma supravegheze acasa cand coboram de la etaj.Plus de asta simteam ca imi pierd controloul ,crizele incepeau cu palpitatii in partea stanga,un zgomot infernal in urechi,dereglarea imagini.OK mi-am spus ca medicii sunt probabil incompetenti,ca nu reusesc sa-mi puna un diagnostic, am luat decizia sa-I schimb,in primul rand medicul de familie apoi neurologul. Am facut programare la un professor doctor universitar printre cei mai renumiti in Belgia. Dupa doua zile cat am stat internat si monitorizat cu senzori pe cap si din nou o scanare ,am primit diagnosticul,Domnule Viorel sunte-ti perfect sanatos.Pentru mine era o noua lovitura, eu ameteam zilnic condusul masini nici nu-mi trecea prin cap sa-l incerc,mi se facea rau si cand eram pasager ,nu puteam privi in fata. A trecut lunile octombrie,noembrie ,decembrie ,ianuarie ,si nici un semn de inbunatatire,abia pe la jumatate lunii februarie ,ametelile s-au ameliorat .Medicul de familie printe timp a ajuns la concluzia ca este posibila o anxietate.Am cautat impreuna un Psihiatru sa vorbeasca in limba franceza dar in zona,e de negasit,toata lumea vorbeste Nederlands.Pfu ce sa fac ?in sfarsit descopar un Psiholog Roman la Bruxeless.La inceputul lunii Martie 2020 incep sedintele.Doar 3 au fost la numar,dar mare atentie, mi-au fost de un real ajutor.Apoi vine criza de COVID 19.Alta lovitura .Starea se imbunatateste nu mai am ametelile asa de dese,crizele s-au linistit o luna si 2 saptamani a fost bine,deja prind curaj,ma urc la volan.Ca apoi brusc intr-o dupa amiaza reapar,nu asa de grav ca la inceput,deja devenisem constient de cauza ,ma inbarbatam singur.Tot scotocind prin biblioteca Google descopar Gandeste Sanatos.
Ca o paranteza (l-am prins pe Dumnezeu de un picior) ,mi-am facut cont ,programare online ,deja in 3 zile am inceput sedintele cu Domna Sandra Voicu, caruia ii adresez pe aceasta cale mii de multumiri.
Dragii mei,Anxietaea si Atacurile de Panica nu este o boala ,dupa umila mea parere, sunt niste ganduri ,mai in gluma mai in serios,(nastrusnice) pe care creerul ni le impune fara vointa noastra,dar noi le alimentam cu frica si ele dau de pamant cu noi. Eu am trecut ,prin aceste probleme, sper sa le fi depasit ,dar va sfatuiesc ca pe copii mei,adresati-va cu incredere la Psiholog.Nu este o rusine , dimpotriva ei sunt profesorii care ne educa ,si ne indruma pasii pe calea revenirii la normalitate.
Insanatosire grabnica la toti.
Cu respect Viorel Barsan.
Henrietta91
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2019 7:08 pm

Re: Atacuri de panica

Mesaj de Henrietta91 »

Buna dobranistemarga, asta este adresa mea de email, te rog sa imi scrii aici pt ca nu stiu dc dar nu mi se trimit mesajele aici pe forum: heny_hilda@yahoo.com. Astept sa imi scri
Scrie răspuns