Frica de a nu pierde oameni dragi

adriana.g
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 26, 2021 4:20 pm

Frica de a nu pierde oameni dragi

Mesaj de adriana.g »

Buna ziua...nici nu stiu cum sa incep. Sunt o persoana foarte sensibila, plang la durerea oricui,dar acum viata mea e data peste cap din cauza mamei care s a imbolnavit dupa 21 de ani in care s a tratat acasa cu ce i a dat medicul. Boala ei se chiama schizofrenie paranoida. Avea tratament in perioada calda din an,o injectie plus pastile in fiecare luna. Dura cam 5,6 luni trattamentul. Acasa nu avem o conditie foarte buna de trai,tatal meu a murit cand aveam 5 ani iar mama nu s a mai recasatorit. Mai am si o sora care este maritata. Mama s a imbolnavit din cauza batailor primite de la primul sot,tatal surorii mele (al doilea sot fiind tatal meu). Spuneam ca nu avem o situatie buna acasa material vorbind,iar eu acum 11 ani am plecat in alta tara si intre timp a murit si bunicul meu care locuia cu noi,tatal mamei...a fost bine dupa incercarea asta ,ptr ca lua injectia dar in iarna intorcandu ma acasa pentru a petrece sarbatorile cu mama am ramas cam doua luni acasa,imediat dupa ce am plecat,a picat". S a reimbolnavit....ideea e ca soramea ma invinuieste numai pe mine deoarece o amageam ca vin acasa si m o sa mai plec. Teama care o am in momentul de fata este ca a fost internata si imi e frica sa nu prinda virusul cumva. Mai sunt si in izolare in tara unde qm venit deci sunt terminata. O iubesc prea mult si imi e frica sa nu i se intample ceva. Am scris un roman dar nu ma pot opri din plans.
adriana.g
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 26, 2021 4:20 pm

Re: Frica de a nu pierde oameni dragi

Mesaj de adriana.g »

Banuiesc ca sufar de tulburare obsesiv compulsiva si de anxietate, teama. Imi fac curaj sa povestesc si despre altceva. Incerc. Am niste tic uri,daca le pot spune asa,m am gandit mereu la sanatatea mamei in primu rand si ele sunt gen-bat de trei ori in lemn si apoi de alte patru ori sa ajung la 5 (astea mi le fixez in cap,odata trebuie sa bat de 3 ,alta data de 5) spunand ca daca fac asa nu se intampla nimic cu ea si o sa mi se intample mie. Sau anumite cuvinte le repet de 3,5,ori . Ori cand sun,in registru trebuie sa fie apelata de 2 ori iar abia a treia oara o sun fiindca apelul trebuie sa fie cu numar impar ,fiindca daca ar fi par imi setez in cap ca s ar putea intampla ceva rau. Mai sunt exemple dar nu imi vin acum in minte. Ajutati ma va rog,e o teama exagerata de a nu o pierde, simt ca imi pierd mintile.
Scrie răspuns