Panica anxietate depresie. Am scapat!

Bucuresti2021
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 23, 2021 1:41 pm

Panica anxietate depresie. Am scapat!

Mesaj de Bucuresti2021 »

Buna ziua,

Am scapat!


De cateva luni mi-au aparut atacuri de panica, anxietate si depresie. Evident eu nu am stiut ce sunt starile astea, desi stiam ce face un psiholog, nu credeam ca cineva caruia ii “vars” lucruri pe care le simt chiar poate sa ma ajute. Pentru mine era prea grav. Simteam doar ca nu mai pot trai asa, ca viata mea s-a cam terminat, starile “dadeau cu mine de pamant”.
Am avut chiar si stari de vinovatie pentru mai multe lucruri, dorinta de a ma sinucide (nu stiam daca vreau sa fac asta sau doar era o stare care ma speria).

Am fost la un psiholog care nu m-a ajutat apoi la altul care spunea ca el vindeca lucrurile astea. Nu m-a ajutat nici el prea mult. Mi s-a recomandat Gandeste Sanatos si aici a fost ceva diferit. Am inceput sa imi dau seama cum “stau lucrurile” si unde e problema, cu ce se trateaza.
Oricati psihologi ati incerca, daca nu va ajuta unul, incercati altul. Poate nu toti sunt specializati pe domeniul/problema dumneavoastra.
A scris cineva ca vindecarea consta in vointa, ceea ce m-a demoralizat si mai tare. Imi parea bine pentru el/ea dar eu nu intelegeam in ce consta vointa asta. “Pai eu vreau … dar ce fac daca gandurile tot apar?”

Am tot citit ca, ba “au revenit” ba “nu mai stiu ce sa mai fac”, sau altele mai grave care m-au speriat pe internet, dar foarte putini care au dat si feedbackuri de “am reusit”, asa ca voi scrie si eu unul aici, poate va ajuta deoarece eu am avut nevoie de un astfel de feedback.

Problema mea e mai veche, de cativa ani. Nestiind, cand veneau ganduri sau stari ciudate incepusem sa beau. Asa m-am tratat eu, pana cand situatia s-a agravat brusc. Cand m-a lovit, a fost mult mai rau, asa ca pot sa va zic ca asta nu este o optiune, nu faceti ca mine!
Din ce am inteles pana acum sunt multe modalitati de a te face sa te simti mai bine, dar nici una nu trateaza cauza pe termen lung.
Cauzele pot fi multe: lipsa somnului, poate alcool in exces, stres, experiente din trecut, traume, modul de a gandi format in timp.
Fiecare vede in mod diferit o problema. Faptul ca a cazut o frunza din copac unii nici nu observa, altii se bucura ca a venit toamna, iar altii fac din acest lucru o tragedie. (“Copacul nu o sa mai aiba niciodata frunza aia”)
Toate aceste cauze iti formeaza modul de a gandi, iar tu nu iti dai seama. Tratezi gandurile, tratezi “boala”. Uneori nici nu iti mai dai seama ca starile provin din niste ganduri, sunt prea rapide.

Din fericire, am reusit sa pun mana pe fraie din nou si acum stiu mai mult despre ce este vorba. Nu voi da detalii depre ce contine acest program deoarece nu vreau sa-l stric pentru voi. Aveti incredere si munciti la exercitii (nu faceti totul superficial pentru ca rezultatele apar in timp). Din cate am inteles rata succesului e aproape de ~95% pentru atacuri de panica/anxietate (sa ma corecteze cineva daca gresesc).

Cum s-au manifestat?

In timp ce lucram au aparut deodata gandurile care nu-mi mai dadeau pace, dar de data aceasta, incontrolabile. Nu ma mai simteam bine “cu mine”, inima batea tare, transpiram, parca ieseam din corpul meu si brusc reveneam si realizam ca sunt intro problema grava, incepusem sa plang, era ca si cum totul a luat sfarsit. Totul a durat cam vreo saptamana, timp in care eu nu mai puteam lucra, aveam vederea tulbure, imi amortea capul, nu puteam sa ma concentrez, ajunsesem sa spun tot ce aveam prin cap. Demoralizarea era “in floare” parca mergeam in jos. Era o stare continua puternica dar uneori era atat de puternica ca ma ghemuiam pe jos si nu stiam ce sa fac. Daca conduceam trageam pe dreapta pana se mai domolea.

Am descoperit Gandeste Sanatos si am urmat lectiile ghidat de Domnul Dinu Gabriel caruia vreau sa-i multumesc, m-a scaptat de o povara imensa.

Dupa ceva timp am inceput sa ma simt iar bine. Evident … am lasat-o “mai moale” cu lectiile. Le faceam superficial, erau doar “bifate” o data pe zi, pana m-au lovit a doua oara cu intensitate sa zic de vreo 90%. Al doilea atac de panica serios (insotit de anxietate si depresie) a durat tot o saptamana la mine. (poate la altii dureaza ore sau zile…). Intre aceste doua perioade (la o luna distanta in care eu faceam lectiile) aveam stari neplacute dar nu la intensitatea asta.

I-am povestit totul Dl. Gabriel in timp ce mergeam la sedinte iar el imi dadea sfaturi. Odata am avut un atac de panica chiar acolo in cabinet.
Vazand ca revenirile nu sunt placute am inceput sa ma pun pe treaba mai serios.

Dupa vreo 2 luni deja simteam ca ceva s-a schimbat si aveam indoieli ca vor mai aparea asa puternice (daca vor aparea). De altfel, exista si un video in care ti se explica despre reveniri, ele se vor stinge incet-incet ceea ce mi s-a si intamplat.

Sfat de inceput: incercati sa va odihniti cand puteti cat mai mult si urmati lectiile. Veti avea acolo mai multe sfaturi. Consider ca aceste lectii sunt una dintre cei mai bune investitii pe care le-am facut. M-au ajutat sa privesc altfel lucrurile.

Incercati sa intelegeti fiecare cuvant din lectie si va fi bine!

Succes!
Georgiana1327
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 23, 2022 3:42 pm

Re: Panica anxietate depresie. Am scapat!

Mesaj de Georgiana1327 »

Îți mulțumim pentru acest pozitiv comentariu!Ma bucur ca te ai vindecat și îți doresc multă putere sa depășești fiecare obstacol din viața ta!Mi-ai dat multă încredere ca exista vindecare!!
Scrie răspuns