Buna

surugiudana
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 03, 2012 7:15 pm

Buna

Mesaj de surugiudana »

Buna seara. Ma numesc Dana am 26 de ani si de prin vara ma confrunt cu stari de anxietate,atacuri de panica.Aceste stari au provenit de la o isolatie puternica,m-am speriat destul de rau.Am fost mi-am facut analizele,mi-au iesit bune,am fost si la cardiolog si este totul bine,vreau sa ma duc si la un neurolog sa imi fac un tomograf,acum cateva zile am lesinat,am fost la o inmormantare,nu prea am mancat nimik si am lesinat si m-am lovit in frunte mi-am facut radiografie si a iesit bine.Plang,ma simt ca numai am puteri,simt ca nu pot sa respir,capul ma doare ingrozitir de rau,stari de ameteala,de greata,nu stiu ce sa mai fac sa ies din aceste stari.Nu am fost la nici un psiholog pana acum,va rog sa ma ajutati,sau sa ma sfatuiti pt a iesii din starile astea.Va multumesc
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Buna

Mesaj de alexandra_32 »

Dana bine ai venit!!!Ma regasesc perfect in cele descrise de tine, am mai povestit aici pe forum, si la mine totul a inceput de la o insolatie, din concediu, stari de rau, lesin si am ramas cu anxietatea!!E greu la inceput sa gandesti pozitiv, pentru ca nu intelegi ce ti se intampla, si mai rau e atunci cand vezi ca dupa ce faci toate analizele nu e ceva organic!!Pe mine m-a ajutat psihoterapia dar si medicatia!!Poate ca ar fi mai bine sa consulti un psihoterapeut de pe acest site, sunt niste profesionisti, niste oameni minunati!!Psihoterapia te ajuta foarte mult, te invata sa controlezi starile, si sa gandesti sanatos!Important e sa sti ca nu ti se poate intampla nimic!!Iti doresc multa sanatate!!
Psiholog Alice Marasescu
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 24, 2012 1:30 pm

Re: Buna

Mesaj de Psiholog Alice Marasescu »

Buna Dana,

Imi pare rau ca te confrunti cu aceste stari.
Ele pot fi destul de dificile, mai ales atunci cand nu stii de ce au aparut si ce sunt defapt.
Cum bine zice si Alexandra, primul atac de panica sau prima stare de anxietate poate fi provocata inclusiv de o stare coplesitoare de caldura, o insolatie si chiar o cafea sau un ceai mai tare (negru sau verde), excesul de tutun si altele.
E firesc sa fii ingrijorata din moment ce nu intelegi ce se intampla cu tine.
Prin urmare, primul pas pe care ti-l recomand e sa continui in program si sa finalizezi cele 3 sedinte gratuite.
Desi sunt acolo vei gasi doar notiuni introductive, te pot ajuta destul de mult sa iti clarifici o parte din nelamuriri si sa iti faci o idee despre ce inseamna psihoterapia.
Banuiesc ca deja ai vazut aici pe forum ca aceste probleme sunt des intalnite si ca exista si solutii la ele.
Desigur ca acestea nu sunt miraculoase, ci necesita multa implicare si munca, dar la final sunt solutii eficiente.
Cu ajutorul psihoterapiei poti invata sa intelegi aceste starile, sa te cunosti mai bine si ulterior sa afli ce poti sa faci asa incat ele sa te afecteze din ce in ce mai putin, pana dispar.
E important sa incerci sa faci tot ce tine de tine astfel incat problemele sa nu iti mai afecteze viata si sa te poti bucura de ea.
Eu iti urez mult succes si daca vrei sa discutam mai multe, te astept in program.

O zi frumoasa!
Psihoterapeut Alice Marasescu
http://www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns